VSH marit....cauze?

VSH marit....cauze? | Autor: angiVa

Link direct la acest mesaj

Din urma cu 3 ani, de cand am avut o sarcina molara oprita in evolutie (15/16 saptamani), mi s-a declansat o tiroidita autoimuna. Tot de atunci insa am ramas cu VSH-ul marit: variaza intre 25 si 36, eu il, verific cam la 6 luni. Intre timp(pe parcursul celor 3 ani) am facut toate analizele posibile si imposibile (de la cele obisnuite, probe inflamatorii, tot tipul de anticorpi)si singura problema ar fi acest VSH mare si faptul ca TSH-ul(hormon tioidian) este f. putin mai mare decat normal si 1 anticorp antitiroidian(din 3, dar nu-mi amintesc numele lui) este pozitiv. Am facut si radiografii dar nu mi s-a gasit nimic care sa explice aceasta valoare marita a VSH-ului.
Din cate stiu eu as mai avea o problema minora: un granulom de infectie la o masea, vechi de cativa ani, dar care nu mi-a facut probleme. Medicii sustina ca acesta nu poate da un VSH asa mare.
Daca cineva a mai fost intr-o situatie similara,il/o rog frumos sa-mi spuna si mie daca a reusit sa-i dea cumva de capat.
Va multumesc anticipat, pupici multi
angiva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Draga angiVa,

Mama mea are de cativa ani buni un VSH care variaza in limitele prezentate de tine si se pare ca este de la o infectie dentara netratata. initial, dr i-a spus ca nu poate fi de la masele, dar dupa o sumedenie de investigatii si dupa tratamente stomatologice s-a constatat ca maseaua este cauza. Infectia este mai veche si foarte greu de tratat si nici nu deranjeaza dpdv fizic prea mult (adica nu doare).Mama mea a facut chiar si o tomografie computerizata complexa si asa au ajuns la concluzia ca nu are altceva nimic in afara de problema stomatologica.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Draga Andra, iti multumesc din suflet!!!! Nu-ti poti da seama cat de mult mi-ai ridicat moralul!!! Si infectia mea de la masea se presupune ca este de vreo 10 ani, dar niciodata nu m-a durut. Am descoperit-o intamplator cand am facut radiografie pt. un dinte vecin care avea o carie...
Eu mi-am facut recent o sumedenie de analize pt. sterilitate secundara, si dr. mi-a recomandat sa repet VSH-ul , iar daca nu si-a revenit la normal(36 nu prea-i normal :( ) ma pune sa fac radiografie toracica, ca asta inca n-am facut-o :). Sa dea Dumnezeu sa fie numai maseluta de vina si sa-mi iasa ok radiografia!
Te pup, si-ti multumesc f.f.f.f. mult pentru ca mi-ai scris.

angiva

Mergi la inceput