Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Am o scurgere maronie ... ce-o fi oare?!

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

miginuk
miginuk
nou venit

Romania
Tulcea

40 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 24/03/2006 :  21:38:54 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui miginuk Adauga semn de carte la mesaj Trimite miginuk un Mesaj Privat

Am o scurgere maronie ... ce-o fi oare?!

Salutare!

Am o problema.... am o scurgere maronie, si nu stiu ce poate fi; nici doctorul nu ma lamureste cat as vrea eu...
Mi-a aparut in urma cu vreo 5-6 luni. Atunci aparea cu 1-2 zile inainte sa-mi vina menstruatia. De la o luna la alta a inceput sa apara mai devreme, pana cand, s-a ajuns la 1 saptamana inainte de menstruatie..
Normal, am mers la doctor la control; mi-a dat sa iau 10 ovule si mi-a prescris anticonceptionale - Diane 35.
Acum sunt la a doua luna / a doua folie de pastilute.
Dar prima luna m-am simtit super de naspa: obosita mereu, nu suportam DELOC lentilele de contact, intr-o zi am avut si ceva pete rosii pe fata, mi se umfla burta, mi-au crescut sanii (asta e super de beton - i'm happy) .... naspa...
Si mai mult, aceasta scurgere maronie a fost toata luna NON-STOP si inca este NON-STOP.
Inainte era doar cateva zile inainte de menstruatie... acum, nu mai scap de tampoane zilnice.
Acum, a doua luna e ok. Nu ma mai simt naspa. Dar scurgerea tot este. Mi-e frica....

Maine dimineata ma duc iar la Dr. (Dehelean din Constanta, il cunoasteti?). Sper sa-mi faca lame.
Vreau sa-i spun sa-mi schimbe Diane 35 cu Desorelle - am mai luat de-astea si mi-era bine. Ce ziceti?

Mersi. Pupicei. G.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
noemi marian
noemi marian
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, Baia-Mare
531 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 26/03/2006 :  20:19:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite noemi marian un Mesaj Privat

Vad ca nu ai primit nici un raspuns.Am sa incerc eu macar partial.
In legatura cu Diane 35 a fost subiect mare aici pe forum pt ca el nu e de fapt un anticonceptional,ci un antiacneic cu efecte anticonceptional parca.Nu tin minte exact pt ca eu una nu am folosit anticonceptionale decit o singura data si nu mi-au priit.Deci nu sint in tema .Eu as renunta la el.
Cit despre scurgerea de care zici,medicul ti-a facut vreo analiza a secretiei?Si ce ti-a iesit?Ca sfat pot sa-ti spun doar ca eu am avut pb si mi le-am rezolvat cu spalaturi vaginale.Marul-lupului in combinatie cu pelin.Dar asta doar in caz de ceva infectie cu ciuperci sau bacterii.
Dupa ce vii de la dr si ai rezultatul secretiei da o stire si iti spun cum sa faci spalaturile.
A!Si inca ceva:nu mai folosi tampoane zilnice,ele intretin umezeala si 'imbogatesc' mediul cu si mai multi germeni.Stiu ca e neplacut,dar renunta la ele si fierbeti lenjeria de corp.

Iti doresc sa scapi cit mai repede si astept vesti.Noemi

sari pe burta c-apa-i mica
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
miginuk
miginuk
nou venit

Romania, Tulcea
40 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/03/2006 :  13:08:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimiginuk Adauga semn de carte la raspuns Trimite miginuk un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by noemi marian

Vad ca nu ai primit nici un raspuns.Am sa incerc eu macar partial.
In legatura cu Diane 35 a fost subiect mare aici pe forum pt ca el nu e de fapt un anticonceptional,ci un antiacneic cu efecte anticonceptional parca.Nu tin minte exact pt ca eu una nu am folosit anticonceptionale decit o singura data si nu mi-au priit.Deci nu sint in tema .Eu as renunta la el.
Cit despre scurgerea de care zici,medicul ti-a facut vreo analiza a secretiei?Si ce ti-a iesit?Ca sfat pot sa-ti spun doar ca eu am avut pb si mi le-am rezolvat cu spalaturi vaginale.Marul-lupului in combinatie cu pelin.Dar asta doar in caz de ceva infectie cu ciuperci sau bacterii.
Dupa ce vii de la dr si ai rezultatul secretiei da o stire si iti spun cum sa faci spalaturile.
A!Si inca ceva:nu mai folosi tampoane zilnice,ele intretin umezeala si 'imbogatesc' mediul cu si mai multi germeni.Stiu ca e neplacut,dar renunta la ele si fierbeti lenjeria de corp.

Iti doresc sa scapi cit mai repede si astept vesti.Noemi

Multumesc mult Noemi.
Chiar ca ai fost singura....

ei bine am fost la doctor sambata - Deheleanu din constanta - si mi-a schimbat anticonceptionalele - de luna viitoare voi continua cu Desorelle (am mai luan acum vreo 3 ani si ma impacasem cu ele).
Dar de analizat secretia asta nu mi-a analizat-o, nu mi-a luat nici o lama....; mi-a zis ca nu-i nevoie, ca este o scurgere dintr-un chist de la ovarul stang, nu e operabil inca, cica e 3 cm si ceva si dupa vreo 6 luni de Desorelle o sa se (citez) "sparga" (?!) .... Pastilutele nu le iau pt ANTI-BB ci ca tratament pt chist (ca oricum, viitorul meu husband e atat de fricos sa nu ramanem insarcinati ca foloseste si prezervativ chiar dc iau pastilute (?!) am trecut printr-un avort acum 4 ani si se teme)

Eu ma gandesc sa merg la altcineva, aici in Tulcea, sa fac Papanicolau....
Si orcum, cred ca schimb doctorul .... m-a dezamagit pt ca nu prea mi-a dat atentie si nu m-a lamurit DELOC!

Apropos, stiti un doctor bun in Constanta? Unul de incredere?
Nu mai stiu ce sa mai zic... Eu beau acum ceai de Cretisoara + Urzica moarta, 3 cani/zi. Am citit pe net ca e eficient pt aceste scurgeri. Adevarul e ca de 1 sapt. de cand beau acest ceai scurgerea nu mai e asa abundenta; apare doar la efort fizic.

Cum sa renunt la tampoanele zilnice?? Si eu sunt satula pana peste cap de ele, dar daca nu le folosesc ma patez....

Pupicei / Georgina
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Helenutza23
Helenutza23
membru matur

Romania, Bucuresti
1644 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 27/03/2006 :  16:39:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Helenutza23 un Mesaj Privat
si mie mi s-a intamplat sa am cu cateva zile inainte de ciclu niste scurgeri maronii... dar au trecut de la sine...
cu anticonceptionale si stari de rau si sani durerosi m-am confruntat si nu am mai luat.
din pacate e tot ce pot sa iti spun...
sanatate
mexxa
mexxa
Mamica de ingeras lupator

Romania,
2266 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 27/03/2006 :  17:12:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimexxa Adauga semn de carte la raspuns Trimite mexxa un Mesaj Privat
Poate este si o dereglare hormonala care se va trata cu anticoncetionalele....

Multa sanatate

poze
My baby
noemi marian
noemi marian
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, Baia-Mare
531 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 27/03/2006 :  18:47:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite noemi marian un Mesaj Privat
Draga mea Georgina.
Nu prea stiu ce sa-ti mai spun.Intra pe "Prieteni dintotdeauna" si-acolo trebuie sa gasesti topic de-al constantencelor.
Vezi ce zic ele despre un medic bun.In mod normal ei ar trebui sa-ti raspunda la intrebari ca de-aia sint medici sa te lamureasca,dar...
Intre timp eu voi incerca sa iau legatura cu cumnata mea pt ca ea a luat niste tinctura de...sa ma bata soarele daca stiu ce! pt chisturi ovariene si-ti scriu ce anume.Ea a fost multumita de tratament si i-a prins bine.
Si iti mai dau un sfat:fa-ti si un test Papanicolau.Nu stiu citi ani ai,dar zice dr ca dupa 30 daca n-ai copii este recomandabil o data pe an.Iar daca esti mai tinara fa-ti-l oricum pt ca nu strica.

,Noemi

copilutzu
copilutzu
Cu motz un pic blondutz

Romania,
1273 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 30/03/2006 :  22:12:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite copilutzu un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de miginuk

Salutare!

Am o problema.... am o scurgere maronie, si nu stiu ce poate fi; nici doctorul nu ma lamureste cat as vrea eu...
Mi-a aparut in urma cu vreo 5-6 luni. Atunci aparea cu 1-2 zile inainte sa-mi vina menstruatia. De la o luna la alta a inceput sa apara mai devreme, pana cand, s-a ajuns la 1 saptamana inainte de menstruatie..

Si mai mult, aceasta scurgere maronie a fost toata luna NON-STOP si inca este NON-STOP.
nainte era doar cateva zile inainte de menstruatie... acum, nu mai scap de tampoane zilnice.
Acum, a doua luna e ok. Nu ma mai simt naspa. Dar scurgerea tot este. Mi-e frica....

Mersi. Pupicei. G.

Acum 4 ani am avut si eu aceeasi problema.Doctorii nu mi-au pus nici un diagnostic ,dar in urma unui chiuretaj biopsic au depistat cauza. Problema era ...un polip endometrial care a fost inlaturat prin chiuretaj.Abia dupa aceea m-am simtit mai bine si au disparut sangerarile (maronii).

Un drum luuung incepe cu ...un pas !!!

copilutz'
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com