Invidie feminina?

Invidie feminina? | Autor: cipcipcip

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare, probabil naiva...Femeile sint invidioase pe femeile care arata bine? Intreb pentru ca io nu sint invidioasa de felul meu si nu prea inteleg invidia in general. Mie una imi place sa ma inconjor cu oameni de toate felurile, iar daca arata bine si sint destepti cu atit mai bine, am ceva de invatat de la ei sau de admirat.
Eu am observat ca sint respinsa de multe femei cu care am incercat sa fiu prietena si-mi e dat sa aud ca-s invidioase ptr ca arat bine (explicatia sotului). De multe ori am fost privita din cap pina in picioare si din oficiu am fost tratata cu "suspiciune" desi eu cred ca sint o persoana deschisa si prietenoasa. Mie imi place sa am multi prieteni si ma cam doare chestia asta...Sint eu prea idealista ca cred in prietenia feminina? (am vreo 3 prietene de suflet dar sint departe si mi-as dori mai multe prietene in jurul meu dar...nix )

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Eu vorbesc numai in numele meu. Nu cred ca femeile sunt superinvidioase si de aia se feresc de tine. S-ar putea ca unele sa fie invidioase sau complexate, dar chiar toate... S-ar putea sa li se pare ca nu esti serioasa (dupa cum te imbraci, cum vorbesti sau mai stiu si eu ce alta prostie)

Cred ca mai degraba este mult mai usor sa-ti faci prieteni in copilarie si la adolescenta, cand descoperiti totul impreuna, cand in viata este fara griji si totul este la inceput. Cand inantezi in varsta, deja preocuparile sunt altele, fiecare are viata lui, ceilalti au deja un grup de prieteni (din copilarie..) au deja obiceiurile lor si nu e usor sa-ti faca si tie un loc. Eu vad cand ma reintalnesc cu prietenele mele din tara am trecut prin atatea impreuna, avem secrete impreuna, ne povestim ce avem pe suflet fara sa ne gandim oare ce-o sa gandeasca despre mine. cand incepem sa ne aducem aminte ce prostii am facut, atunci chiar ca nimeni nu se poate integra. In plus cu alte persoane vor trebui sa treaca ani de zile inainte de avea aceeasi complicitate si toate noile cunostiinte par oarecum distante.
daca in plus se mai adauga si faptul ca nu esti originara din alta respectiva, ca nu ai trait aceleasi evenimente (gen spectacole, cantareti, filme tunsori si altele) e si mai complicat. Eu am remarcat ca in Franta inteleg mai bine persoanele de 60 de ani decat pe cele de 30, pentru ca viata mea a semanat mai mult cu viata lor, decat cu cea a sotului meu de ex. Totusi situatia nu este disperata, cu timpul mi-am facut si aici prieteni buni pe care pot conta si care m-au ajutat cand am avut nevoie, chiar mai mult decat familia. Ar trebui sa zic prietene pt ca prieteni (de genul masculin) nu am decat prin alianta (sau prietenii sotului, sau sotii prietenelor)


didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:


Parerea mea este ca fiecare din noi avem un gram de invidie, indiferent de ce natura. De multe ori aceste reactii sunt involuntare.

Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu admir oamenii care sint foarte frumosi, foarte destepti etc. - si chiar imi place sa fiu in preajma lor.

Asta tine si de self esteem, probabil, si de cit te complexezi de repede.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Da exista. Invidia e sentimentul negativ care te consuma, te impiedica sa evoluezi , sa progresezi...E trist insa ca sint oameni macinati de ea.
Am simtit-o de multe ori pe pielea mea, dar am zis ca mi se pare...si culmea!!! ele aratau de 10 ori mai bine ca mine, aveau serviciu f bun, aveau succes si totusi....erau nemultumite daca incercam sa ma apropii de ele prea mult
Intr-un timp imi faceam griji pe tema asta.
Cel mai bine - nu insist daca o persoana nu e dornica de a se imprieteni cu mine .
Si eu admir pe cei si cele care arata bine si sint realizati. Cred ca asa pot invata de la ei.

Nu dispera!
Vei gasi si persoane de calitate pe masura ta.

Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forte spune:

Fugiti, bai, de la geamuri!
Cipcirip, tu nu stiai cum sa spui ca esti o tipa misto si cu suflet de aur? Nu crezi ca poate sa deranjeze atitudinea ta in raport cu ceilalti? Ceva la modul: regina binevoitoare coborita printre supusii care trebuie sa-i fie recunoscatori ca-si coboara privirile asupra lor? Doar o idee.

si nu, pina nu pui poza aici n-am de ce sa fiu invidioasa. E doar un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Mey, uite, recunosc aici in public : eu sunt invidioasa pe tipele care arata bine !!! Si asta pentru motivul banal ca eu nu.
Dar sa fim seriosi, chiar sa te credem ca nu vorbeste lumea cu tine caci arati bine, mmmmmmm, sunt sceptica, dar oi fi eu carcotasa.


Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

quote:
Initial creeata de cipcipcip

Am si eu o intrebare, probabil naiva...Femeile sint invidioase pe femeile care arata bine? Intreb pentru ca io nu sint invidioasa de felul meu si nu prea inteleg invidia in general. Mie una imi place sa ma inconjor cu oameni de toate felurile, iar daca arata bine si sint destepti cu atit mai bine, am ceva de invatat de la ei sau de admirat.
Eu am observat ca sint respinsa de multe femei cu care am incercat sa fiu prietena si-mi e dat sa aud ca-s invidioase ptr ca arat bine (explicatia sotului). De multe ori am fost privita din cap pina in picioare si din oficiu am fost tratata cu "suspiciune" desi eu cred ca sint o persoana deschisa si prietenoasa. Mie imi place sa am multi prieteni si ma cam doare chestia asta...Sint eu prea idealista ca cred in prietenia feminina? (am vreo 3 prietene de suflet dar sint departe si mi-as dori mai multe prietene in jurul meu dar...nix )

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005







Daca tu simti ca asta e cauza, eu zic ca nu ai pierdut nimic ca nu ai prietene din categoria asta.Nu astfel de prietene vrei asa ca mai bine fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Ati omis partea cu "explicatia sotului".

si eu chiar cred.

Stiti de ce?

Pentru ca si al meu ar fi in stare sa spuna asemenea ineptii, doar ca sa gaseasca o explicatie multumitoare pentru mine.
Si sa nu mai fiu suparata.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

quote:
Originally posted by didita

Eu vorbesc numai in numele meu. Nu cred ca femeile sunt superinvidioase si de aia se feresc de tine. S-ar putea ca unele sa fie invidioase sau complexate, dar chiar toate... S-ar putea sa li se pare ca nu esti serioasa (dupa cum te imbraci, cum vorbesti sau mai stiu si eu ce alta prostie)

Cred ca mai degraba este mult mai usor sa-ti faci prieteni in copilarie si la adolescenta, cand descoperiti totul impreuna, cand in viata este fara griji si totul este la inceput. Cand inantezi in varsta, deja preocuparile sunt altele, fiecare are viata lui, ceilalti au deja un grup de prieteni (din copilarie..) au deja obiceiurile lor si nu e usor sa-ti faca si tie un loc. Eu vad cand ma reintalnesc cu prietenele mele din tara am trecut prin atatea impreuna, avem secrete impreuna, ne povestim ce avem pe suflet fara sa ne gandim oare ce-o sa gandeasca despre mine. cand incepem sa ne aducem aminte ce prostii am facut, atunci chiar ca nimeni nu se poate integra. In plus cu alte persoane vor trebui sa treaca ani de zile inainte de avea aceeasi complicitate si toate noile cunostiinte par oarecum distante.
daca in plus se mai adauga si faptul ca nu esti originara din alta respectiva, ca nu ai trait aceleasi evenimente (gen spectacole, cantareti, filme tunsori si altele) e si mai complicat. Eu am remarcat ca in Franta inteleg mai bine persoanele de 60 de ani decat pe cele de 30, pentru ca viata mea a semanat mai mult cu viata lor, decat cu cea a sotului meu de ex. Totusi situatia nu este disperata, cu timpul mi-am facut si aici prieteni buni pe care pot conta si care m-au ajutat cand am avut nevoie, chiar mai mult decat familia. Ar trebui sa zic prietene pt ca prieteni (de genul masculin) nu am decat prin alianta (sau prietenii sotului, sau sotii prietenelor)


didita



Didita, alea "toate" au fost 2, ca atitea am avut ocazia, sint numa de 10 luni in tara asta. Dar io am fost draguta cu ele si de-aia ma contrariaza ca m-au respins, ca eu sint obisnuita, prin firea mea, sa ma imprietenesc cu toata lumea.
Asa ca am stat si m-am gindit si mi-am adus aminte ca multe tipe m-au privit nu stiu cum in trecut desi n-am dat importanta la vremea respectiva.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

quote:
Originally posted by forte

Fugiti, bai, de la geamuri!
Cipcirip, tu nu stiai cum sa spui ca esti o tipa misto si cu suflet de aur? Nu crezi ca poate sa deranjeze atitudinea ta in raport cu ceilalti? Ceva la modul: regina binevoitoare coborita printre supusii care trebuie sa-i fie recunoscatori ca-si coboara privirile asupra lor? Doar o idee.

si nu, pina nu pui poza aici n-am de ce sa fiu invidioasa. E doar un raspuns.



Forte, sa stii ca nu sint increzuta deloc, imi pare rau ca asta ai inteles din mesajul meu. Probabil ca asta e o dovada ca putem fi interpretati gresit
Dar daca faptul ca eu vreau, sincer, sa fiu prietena cu toata lumea, ma face self-obsessed la modul ca ma astept ca toti sa ma placa, atunci da, sint vinovata probabil.



Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput