Ce inseamna Timeea?

Ce inseamna Timeea? | Autor: mamicafericita

Link direct la acest mesaj

Stie cineva ce semnificatie are numele Timeea? Noua ne place foarte mult, dar ar conta mult daca am sti si daca are vreo semnificatie! Sau Tea(Thea)?(am vazut ca e alintul de la Timeea)! Va multumesc mult, mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

eu cred ca vine de la Timeus ( conotatia numelui =perfect), din limba greaca.
fa o cautare pe google, sint o multime de site-uri care dezvolta originea numelor...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Da, cum spunea si daniela...cauta pe google. Iata ce am gasit eu: e posibil sa fie femininul de la Timaeus (de origine ungara) folosit de autorul Mór Jókai in "Omul de Aur" in 1873; buuun, si acum, Timaeus se pare ca vine de la numele grec Timaios care inseamna "onoare"; a mai fost intalnit in "Dialogurile" lui Platon, "Timaios vs Socrates" si rar, in Noul Testament (Mark 10:46).
Cam asta am gasit eu, tu poti cauta mai mult....ideea pana la urma e ca se pare ca inseamna ONOARE.

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Desi numele Timeea va aduce capacitatea de a aprecia corect valorile materiale,talent pentru afaceri si capacitatea de a organiza si conduce pe altii,succesul va este limitat de lipsa increderii in sine si a initiativei.
Acest nume va inzestreaza cu calitati practice si dorinta puternica pentru un nivel de trai inalt,un mediu in care intrati in contact cu persoane remarcabile si de succes,si incercati sa va urmariti interesul,dezvoltandu-va realtiile cu persoane influente.
Numele Timeea creeaza dorinta puternica de a lucra cu altii dar in acelasi timp cauzeaza un interes exagerat pentru lucrurile materiale care dauneaza calitatilor umanitare inalte.Acest prenume,combinat cu numele,poate dauna fericirii,satisfactiilor si succesului si poate cauza slabiciune la nivelul organelor reproductive.

Asta e ce-am gasit www.kabalarians.com/cfm/menu-BriefAnalysis.cfm" target="_blank">aici despre "Timeea".(scuzati calitatea traducerii;fu pe fuga)


www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Thea parca inseamna zeita.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicafericita spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. In 2 luni o sa vina si bebelina si vroiam tare mult sa stim ca acest nume inseamna ceva. Numele noastre au semnificatii si era frumos ca si numele ei sa insemne ceva. Pupici pt toate si pt picii vostri.

Mergi la inceput