Dulciuri cu putine calorii

Dulciuri cu putine calorii | Autor: Indra

Link direct la acest mesaj

Sotul meu trebuie sa tina regim, si tine saracul de el.... numara caloriile la greu. Parte proasta e ce simte nevoia de a minca si el ceva dulce si m-a insarcinat sa fac rost de retede de dulciuri cu cit mai putine calorii.

Am tot cautat si pe google, am gasit in final o carticica... dar pina o cumpar... mai trece vremea!

Puteti sa ma ajutati cumva cu ceva retete???????

Dana & Anisia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

draga mea pina iti fac eu rost de retete cu putine calorii iti dau niste sfaturi generale. Ori de cite ori ii e pofta de ceva dulce sa ia un fruct: mare, pere, struguri, cirese (nu stiu daca aveti acum), portocale, orice mai putin banane. La noi exista un inlocuitor de zahar din zahar numit splenda cu care se pot face prajituri si care se poate pune peste capsuni sau in ceai. E f. dulce dar e fara calorii. Prajituri in sine incearca sa faci tot cu fructe si sa eviti cele care presupun si smintina si unt (dublu grasimi). Incearca oriunde se foloseste unt sa folosesti margarina (ca n-are colesterol) si numai o nuca de unt pt. gust. In loc sa manince o ciocolata da-i covrogei in ciocolata (caloriile sint substantial mai putine). Si tot asa incearca sa ii faci prajituri cu foi de placinta pt. ca au putine calorii si umplutura de fructe. Evita frisca. Revin cu retete concrete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

Iti multumesc mult! Fructe maninca dar s-a saturat de cite portocale, mandarine, mere a mincat.

Eu cumparasem fructoza ceva mai demult si de abea acum m-am uitat... are 400cal/100gr. Astazi i-am luat un alt indulcitor asta avind 200cal/100 gr si unul lichid de 1cal/100ml, niste gem pt. diabetici, cam astea... Diseara ii fac niste clatite, iar cu placintele de fructe m-as descurca dar n-am nici cea mai vaga idee cite calorii are aluatul di comert, iar sa-l fac eu nu prea stiu.

Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Io cred ca tot fructele sunt solutia.
Ideile mele (din experientza+teorie):
- salata de fructe (fructe diverse taiate si amestecate)... chiar si banana (daca o comparam cu o bucata de prajitura "traditionala", banana ii sigur mai sanatoasa si mai dietetica)
- "sundae" : intr-o cupa (de preferintza trasparenta) pui alternand un strat de iaurt/branza 0% si un strat de fructe (taiate) (cele din salata de fructe, sau capsuni,zmeura, kiwi, etc). Deasupra pui niste nuci maruntite sau o mana de cereale crocante.
- milkshake/smoothie (io am facut numai cu banana: o banana congelata si o cana de lapte se amesteca cu mixerul).
- sorbet in loc de inghetzata - in principiu inseamna fructe+suc de fructe+zahar, congelate. Spre deosebire de inghetazata ii lipseste grasimea.
- "ciocolata" calda: pt o cana : o linguritza de pudra de cacao se amesteca cu o linguritza de zahar (sau indulcitor), si se adauga jumate lapte cald, jumate apa fierbinte. Eventual se presara si un praf de scortisoara.
- mar copt

Vara e mai simplu cu fructele, dar si acum poate sa le mai varieze: ananas, mango, kiwi (io cred ca sunt cam ca banana dpdv al caloriilor si indexului glicemic) ... grapefruit -ul este excelent la slabire (se zice).


Monica si Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

A incercat si cu batoane pt slabit?Eu incercasem si nu mi-au placut ,imi era imposibil sa le mananc...pana ce le-am descoperit pe cele care se numesc Q-FORM,mmmmmastea chiar le pap cu placere,dar cred ca depinde de gustul fiecaruia,pt ca am o prietena careia ii plac celalalte (nici nu mai stiu cum se numesc ) si nu ii plac astea. Eu zic sa incerce poate ii plac si tin si foarte bine de foame ,inlocuieste cu brio o masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Indra incearca si cu produse pt diabetici, nu spun firma sa nu zica moderatorii ca fac reclama, dar se gasesc in supermarket-uri ambalate in galben...sunt f bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

aveti totusi grija sa cititi etichetele , nu vreti sa cumparati dulciuri care contin ASPARTAM. sunt atatea discutii in jurul lui incat nu merita riscul.
cei care au probleme cu greutatea sau colesterolul fac de obicei exces de ASPARTAM si MARGARINA . Iar pe net , pe lista alimentelor care OMOARA , aspartamul si margarina se afla pe loc fruntas.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Indulcitorii pe baza de zaharina si ciclamat de sodiu sunt daunatori?

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

I-am luat si niste batoane mici pt. scaderea colesterolului... nu se atinge de ele ca cica medicul nu i-a zis sa ia asa ceva.

Cit despre produsele pt. diabetici, alea ambalate in galben, am luat citeva, cel putin gemul este suuuuuuuper. De visine si are doat 178cal/100gr.

Dana & Anisia

Mergi la inceput