In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 9-a)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Esti Doamne
de Petru Lascau

Esti, Doamne, ca o-ntoarcere acasa
Ca un port in care ancorez
Dupa pribegia pe-o mare furtunoasa.

Esti, Doamne, ca o vara calduroasa
Ca un han in care innoptez
In asfintit de iarna figuroasa.

In pragul Tau, umil ingenunchez
Esti, Doamne, ca o-ntoarcere acasa.

In bratul Tau, faclii ni se aprind
Si-altarul fumega-n iubire
Iar mesele jertfirii se intind
Si painea se frange-n daruire.

In Tine, Doamne, ancorez
Dupa truda marii fara rod
Si alungat cu pietre de norod
In fatza Ta umil ingenunchez.

Esti, Doamne, ca o-ntoarcere acasa
Dupa pribegia pe-o mare furtunoasa.





www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Chiar daca ma acopar cu plapuma si marai cand suna ceasul desteptator, iti multumesc, Doamne, ca aud cand exista atat de multi oameni surzi.

Chiar daca imi inchid ochii in fata luminii diminetii, iti multumesc Doamne ca vad, cand exista atat de multi orbi.

Desi mi-e greu sa ma ridic din pat, iti multumesc Doamne ca mi-ai dat puterea de a ma ridica, cand sunt atat de multi tintuiti la pat.

Desi dimineata este febrila (ciorapi pierduti, paine prajita arsa) iti multumesc Doamne pentru familia mea, cand sunt atatia oameni care nu au pe nimeni.

Chiar daca mesele mele nu arata precum pozele din reviste, iti multumesc Doamne pentru mancarea pe care ne-o dai, cand sunt multi flamanzi in lumea noastra.

Chiar daca munca mea este uneori monotona, iti multumesc Doamne, pentru oportunitatea de a lucra, cand exista atat de multi someri.

Desi ma plang uneori, dorindu-mi ca viata sa mi se fi desfasurat in alte circumstante, iti multumesc Doamne pentru darul vietii, cand sunt atat de multi care si-au ratat viata.

Iti multumesc Doamne pentru toate aceste binecuvantari - si pentru alte 101 pe care le-am considerat drepturi. Amin.

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:


Oricine se poate mania, dar sa te manii numai pe cine trebuie, numai atat cat trebuie, doar atunci cand trebuie, numai pentru ceea ce trebuie si asa cum trebuie este cu totul o alta problema si nu oricine o poate face. - Aristotel



www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

;VULPILE AU VIZUINI SI PASARILE CERULUI AUCUIBURI,DARFIUL OMULUI N-ARE UNDE-SI ODIHNI CAPUL;;VINO DUPA MINE;LUCA9;58-59. IN FIECARE ZI TREBUIE SA-L URMAM PE EL SI VIATA NOASTRA VA FI MAI FRUMOASA ,PLINA DE PACEA LUI DUMNEZEU. ROMANIA TREZESTETE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Faptele pe care le credeam meritorii
El ne va arata ca nu fusesera decat pacat
In schimb, gesturi marunte, pe care le-am dat uitarii
El ne va arata ca au fost facute pentru El.

(Autor anonim)

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Cunoasterea si intelepciunea, departe de a fi una
Nu au adesea nici o legatura. Cunoasterea locuieste
In capete umplute cu gandurile altor oameni
Intelepciunea, in minti atente la propriile ganduri.
Cunoasterea este mandra ca a invatat atat de mult
Intelepciunea este umila pentru ca nu stie mai mult.

(Autor necunoscut)

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nu va îngrijorati zicând: “Ce vom mânca?” sau ”Ce vom bea?” sau “Cu ce ne vom îmbraca?”… Tatal vostru stie ca aveti trebuinta de ele. (Matei 6:31)
Care ar fi dovezile concrete pe care le-ai putea aduce cuiva spre a-l convinge de existenta lui Dumnezeu? Unii ar lua în ajutor argumentele istorice, altii pe cele stiintifice, altii poate experienta personala...

Georg Müller (1805-1898) s-a gândit la o metoda cu totul si cu totul iesita din comun, si anume la constructia unor camine pentru copiii orfani din Marea Britanie... Ei si, poate vei spune, cum poate sa fie aceasta o dovada palpabila despre existenta lui Dumnezeu?

Nu te grabi! Felul în care aceasta avea sa devina cel mai puternic argument în favoarea existentei lui Dumnezeu urma sa se dovedeasca în maniera în care aceste orfelinate aveau sa ia nastere! El urma sa se îngrijeasca de toate nevoile. Nu avea nici un banut pus de o parte, dar era convins ca are acces la cea mai bogata banca existenta - banca cerului! Nu s-a plâns nimanui de lipsuri, ci a asteptat în rugaciune ca Tatal, care stia nevoile, sa raspunda la rugaciune. Nu a facut NICIODATA colecte pentru constructii, dar s-a rugat de fiecare data pentru fiecare nevoie, în mod concret, ca El sa trimita banii necesari. Si Dumnezeu nu l-a dezamagit niciodata, ci S-a îngrijit de nevoile constructiei si ale copiilor institutionalizati! E adevarat, uneori, în ultimul moment!

S-a întâmplat ca rezervele de bani sa ajunga la final iar în ziua urmatoare copiilor sa nu le poata oferi mai nimic la micul dejun pentru ca doar la câteva minute, dupa ce Müller a multumit în rugaciune pentru grija Tatalui ceresc, desi pe masa era mai nimic, laptarul sa bata la usa si sa ofere laptele din întreaga caruta copiilor (roata se stricase, tocmai atunci!) si la alte câteva minute sa apara brutarul care marturiseste ca s-a trezit în miezul noptii având convingerea ca trebuie sa coaca pâine pentru orfelinat, asa ca a adus-o copiilor!

Asta e cea mai convingatoare dovada - un Dumnezeu care misca inimi si raspunde la rugaciune, care Se intereseaza activ de viata oamenilor si Se îngrijeste de fiecare nevoie în parte! Pâna la urm,a aceasta înseamna puterea rugaciunii, aceasta înseamna viata de credinta. Esti dispus sa depinzi 100% de El?


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Monica

Daca vrei sa faci toate lucrurile tale bine, atunci inchipuieste-ti
ca Dumnezeu se uita la tine.
Daca in prezenta unui imparat noi nu ne permitem nici un fel de
nepasare, ori necuviinta, ci ne silim ca fiece cuvant al nostru, fiece
miscare sa fie bineplacuta lui, cu atat mai mult cel ce se inchipuie
ca se afla in prezenta lui Dumnezeu, nu isi va ingadui nici un fel de pacat,va fi plin de ravna pentru lucrurile sfinte, placute lui Dumnezeu.

(Filaret, Mitropolitul Moscovei)


www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Dumnezeu intotdeauna e aproape de om dupa pretutindenitatea Lui iar omul nu e intodeauna aproape de Dumnezeu dupa marginirea neluarea-aminte, risipirea sa.

O, suflete al meu! Dumnezeu e intotdeauna cu tine, iar tu traiesti ca si cum El ar fi foarte departe de tine.

De noi depinde sa fim departe de Dumnezeu, dar El se gaseste intotdeauna aproape.

A fi aproape sau departe de Dumnezeu atarna de omul insusi, pentru ca Dumnezeu e pretutindeni.

Daca cel ce se deosebeste prin obiceiurile sale nu poate fi aproape de un om bun atunci cu atat mai mult de Dumnezeu.

(Sf Ioan Gura de Aur)





www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Majoritatea crestinilor sunt rastigniti pe cruce intre doi talhari: regretele zilei de ieri si ingrijorarile pentru ziua de maine .

(Warren W. Wiersbe)



www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput