Temperatura bazala

Temperatura bazala | Autor: Jaana

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Sunt noua pe aici, abia am descoperit acest forum. Primiti inca un aspirant pe lista?

Am incercat sa gasesc raspuns la o nedumerire dar nu am gasit... si voi fetelor ati scris nu gluma aici pe forum... ma pierd printre subiecte si mesaje. In plus sunt multe chestii tehnice pe care nu le inteleg... recunosc ca nu stiu prea multe in acest domeniu.

Aspiranta sunt numai de 2 luni de cand am inceput muncile, dar pana acum nimic... Nu e cazul sa ne alarmam inca, e mult prea devreme dar as vrea totusi sa stiu ca suntem in directia buna, mai ales ca acusica pasesc pragul celor 30 de ani si am si o problema cu ovare polichistice.

Dar, mai pe scurt, inainte de a consulta un doctor: vreau sa aflu daca am ovulatie (datorita problemei cu ovarele polichistice). Vreau sa imi monitorizez temperatura bazala si intrebarea mea este: cresterea temperaturii este un indicator sigur ca am ovulat?? Am folosit si teste de ovulatie luna anterioara, cu care nu am fost prea edificata... in plus, din cate am citit nu indica faptul ca ovulatia o sa aiba loc, ci numai o crestere a hormonului care ar trebui sa genereze ovulatia.

Ok, deja m-am lungit prea mult, astept parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauricipani spune:

Draga Jaana,
Logica ta referitoare la testele de ovulatie este corecta! Asa este, indica doar cresterea LH-ului nu si ruperea foliculului.
Parerea mea este ca ai face bine ca o luna sa te monitorizezi la un medic ca sa vezi sigur daca ovulezi, mai ales ca ai PCOS. Dupa care poti sa incepi si monitorizarea temperaturii.
In ori ce caz, se spune ca in momentul cresterii temperaturii aceasta trebuie sa stea ridicata minim 3 zile pentru a fi sigur ca a fost ovulatie.

Este destul de incurcata treaba ....dar o descurci tu!

Laurici
"Rau e sa dai gres dar mai rau e sa nu fi incercat sa faci ceva. Pe lumea asta, nu obtii nimic fara efort."
-Theodore Roosevelt
pozici laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Jaana dac ai PCOS inseamna ca nivelul LH(hormonul care declanseaza ruperea foliculului si ovulatia) este crescut deci este foarte posibil ca testele de ovulatie sa fie fals pozitive.Dac ai ovare micropolichistice atunci poti folosi testele de ovulatie.
Nici una dinrte aceste metode cea cu TB(care e depasita si stresanta)si cea cu testele de ovualtie nu iti poate da informatii exacte despre ovulatie.

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Draga lauricipani, mercic mult de raspuns. Intr-adevar ar fi bine sa merg la medic... Doar ca atunci cand am intrebat medicul, mi-a spus ca procedura e sa incerc inainte macar 1 an si apoi pot sa cer ajutorul lor... iar la medici privati inca nu imi da mana sa ma duc. Din cauza asta vroiam sa aflu eu pe cont propriu cum stau cu ovulatia.

Despre PCOS am citit cate ceva, nu am aproape nici una din simptomele mentionate acolo, in afara de mini chisturile confirmate la ecograf (si ptr care am luat si tratament 6 luni) si de ciclurile putin neregulate si dureroase.

Inca o intrebare: urmarirea mucusului da vre-o indicatie cat de cat sigura despre ovulatie? Am incercat luna trecuta sa urmaresc mucusul, desi destul de greu de citit asemenea semnale, dupa parerea mea. Eu as zice ca am avut vreo 3 zile mucus, dar culmea, testul de ovulatie mi-a aratat pozitiv dupa ce mucusul a disparut... si am ramas total nelamurita. Poate a gresit testul, nu stiu.

Jaana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

asi, m-ai bagat in ceata Este vreo diferenta intre ovare polichistice si cele micropolichistice? Ecografii am facut multe si de fiecare data am avut confirmarea de ovare polichistice (sau micropolichistice, nu stiu!), dar de PCOS nu mi-a spus pana acum nici un doctor nimic... ce-i drept la vremea respectiva nu ma interesa bebe-ul decat in perspectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Este diferenta ovare polichistice si micropolichistice.E foarte mult de explicat dar daca zici ca nu ai manifestarile PCOS e foarte posibil sa fie ovare micropolichistice.
Eu zic sa mergi la doctor ca sa aflii exact ce e si apoi sa stabilesti un plan de bataie.




Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

JANA, bun venit!!!!!!!!!!!!!1 Cu ovarele nu le am dar cu ovulatul sunt pe aproate, ca sa sti daca ovulezi fa-ti testul de sange in ziua 21 a CM - progesteronul, daca nici asa nu reusesti sa te lamuresti dute la un dr. prin ziua a 7 a CM la eco, sa te urmareasca ecografic pana in ziua 15 -17, asa e cel mai sigur si-ti spune si despre ovare!

Pupici

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri!

Se pare ca tot la doctor va trebui sa ma duc, desi e complicata treaba aici cu doctorii..

In fine, pana atunci, mi-am studiat din nou rezultatele analizelor facute de-a lungul timpului. Nu se spune de fapt nicaieri nici de ovare polichistice nici de microchistice. Ultima ecografie de ex. spune ca pe ovarul drept am chisturi de 6-7 mm dispuse in coroana periferica, iar pe cel stang un chist functional de 16 mm si alte chisturi mici de 4-6 mm. Stie cineva sa interpreteze aceste rezultate?

In plus, am gasit pe o analiza scris despre uter ca are structura normala dar ca e retrovers... e prima data cand dau peste informatia asta si culmea e ca doctorii astia nu mi-au zis nimic pana acum... Am remarcat ce-i drept ca e numai in anumite pozitii, ca altfel doare...

Jaana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Initial creeata de roxy

quote:


vreau sa va intreb si eu pentru ca stiu ca imi veti da un raspuns in cunostinta de cauza.
Daca luni temperatura mea era 36,5 (luata dimineata la prima ora...)am prestat pentru bebe, marti dimineata, adica ieri temperatura era 36,4 dar nu am mai putut face si azi dimineata temperatura era deja 36,7.Deci dupa parerea mea a fost ovulatia ,dar intrebarea care ma framanta , este
daca eu am facut luni ,nu e prea devreme ?
Daca mai fac azi nu e prea tarziu?
De fapt cand trebuie facut , inainte de a scadea temperatura, dupa ce a scazut sau cand?
Va rog sa ma lamuriti si pe mine ,pentru ca macar luna viitoare sa stiu daca cumva luna asta am ratat.

PS:treceti-ma si pe mine pe listuta de aspirante va rog frumos.Am sa va mai intreb multe , ca stiu ca voi gasi aici ajutor si sfaturi bune.
Multumesc

Roxy

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy




www.dropshots.com/laurentiub" target="_blank">sunt iute, nu ma prinde nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

tare rapida esti Tia , nici nu am apucat sa postez si a si fost mutat.
Am citit si eu aici ,dar cu toate ca subiectul are titlul de "temperatura bazala ",numai despre asta nu se vorbeste in el.Adica din ce am citit este vorba mai mult despre monitorizari eco si ovare.
De aceea am scris subiect nou ,pentru a nu fi trecut neobservat , ca o simpla postare la subiectul asta ,si asta ca este ceva foarte important pentru mine si destul de urgent , cu toate ca asta nu inseamna ca si pentru restul lumii este la fel de important.
Oricum merci de promptitudine.

Roxy

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

roxy, initial de la temperatura bazala am plecat, eu despre termometre si ovulatie intrebasem, dar s-a deviat

subiectul ma intereseaza si pe mine deci se poate continua cu temperaturile

Din pacate raspuns nu stiu sa iti dau, abia am inceput sa ma informez despre capitolul , sper ca celelalte fete iti vor da un raspuns

Jaana

Mergi la inceput