Suntem din Radauti; unde nastem?

Suntem din Radauti; unde nastem? | Autor: Stoewer

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea. Primul meu post pe aici...Sa vad cum ma descurc printre doamne si domnisoare....

Sotia mea este in luna a 8-a si inca nu ne-am hotarat unde sa mergem la maternitate. Ascultand in stanga si in dreapta auzi mai multe rele decat bune, asa ca suntem cam derutati. Despre Spitalul Radauti auzi lcruri de ti se face parul maciuaca, asa ca l-am scos din calcul.

Alternativele ar fi: Suceava si Clinica Medical Service din Bacau. Despre Bacau Radio Shantz spune ca ar fi conditii excelente, dar doctorita ar cam lasa de dorit:iti spune de probleme pe care nu le ai avea, doar pentru a mai face nishte banutzi. Ma rog, nu am fost acolo, asa ca trebuie sa iau toate stirile cu scepticism (nu trebuie sa te iei dupa zvonuri...). Cineva din oras a nascut de curand acolo si a fost in schimb foarte multzumita. Poate si de pe aici de pe forum a nascut cineva acolo si poate sa povestesca cum a fost.

De Spitalul Suceava am auzit in general si foarte bune, si foarte rele. Din pacate nu cunosc medici acolo. Voi pe cine mi-ati recomanda?

Pentru detaliere: noi am opta pentru cezariana, avand in vedere ca sotia mea are 38 de ani, este primul copil si este mai micutza fizic.

Pentru orice sfat m-as bucura foarte mult. Fac cinste...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mai, eu sunt de loc din suceava, da nu prea am avut treaba cu serviciile ginecologilor suceveni..am vazut insa maternitatea si sectia gineco si te pot asigura ca sunt f f curate..doctori..ca peste tot, unii pe gustul unora, altii pe gustul altora..eu am auzit cele mai multe info bune despre dr HANCU (sotia fostului director) si despre mai tanara dr COCA, cu care a si nascut de altfel verisoara mea in urma cu aproape un an. sotia ta nu a fost urmarita pana acum de un dr, care sa fie familiarizat cu situatia ei si care sa o si asiste la nastere?
eu una nu v-as recomanda sa ca aventurati pana in bacau...iar despre spitalul din radauti nu am info deloc!
multa sanatata, nastere usoara sotiei!!! va asteptam povestea in curand!!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Stoewer draga,

Eu iti raspund pentru ca am vazut ca sunteti din Radauti si eu acolo am copilarit toate verile. Mi-e drag orasul acela linistit cu targ vinerea de nu-ti pot spune, asa ca... mi-a saltat camesa pi mini di bucurii... Salutari Radautiului cel drag!

Incerc sa fiu un pic de folos - pomenesti de Suceava sau Bacau... la Iasi v-ati gandit? Nu este mult mai departe si sunt multe infomatii pe aici pe forum despre spitalele de acolo (vezi ca in stanga ai optiunea de cautare).

Sanatate si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stoewer spune:

Multzam pentru sfaturi !!

@megbeng: Schepsisul cu Radautiul nu consta in medic, ci in anestezist. Nu este decat unul, si acela alcoolic. Daca era alt anestezist, nu-mi mai faceam probleme, nastea sotia cu medicul care supravegheaza sarcina...Toti medicii care au consultat-o
au recomandat cezariana. De doctorita Hancu am auzit, mi-a mai fost recomandata (a fost mai de mult sotia la dansa la cabinet, dar nu i-a placut). De doamna Coca nu am mai auzit, am cautat in cartea de telefon, dar nu i-am gasit numarul (in cazul in care ar avea cabinet particular). As putea indrazni sa intreb ce numar de telefon are??

@mmc_nd: Pai atunci salut Radautiul asta (prea) linistit !!! Radautiul are farmec, dar atunci cand nu trebuie musai sa traiesti in el...(oricum, il prefer Bucurestiului, de unde de fapt si sunt de loc). Nu intrebati ce cauta un bucurestean la Radauti......Lunea viitoare ma duc cu sotia la Iasi, la o ecografie morfologica, la doctorul Iliev. Poate are si el vreo idee. La Iasi chiar nu m-am gandit. O sa dau si un search pe forum (numai de ar mai merge mai iute....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Salut Stoewer!
Eu sunt din Suceava am nascut doi copii in maternitatea de aici si este OK daca dai bani si mai ales daca-i dai inainte de orice serviciu ai avea nevoie. Eu personal am cea mai proasta parere de Dr Hancu pt ca am pierdut o sarcina cu ea pt ca nu sa deranjat sa ma vada noaptea, eu am mers la urgenta cam pe la ora 24, iar ea a catadicsit sa ma vada pe la ora 6 cand deja era prea tarziu .
Despre Dr Coca am auzit numai de bine, a nascut o colega de-a mea cu ea. Mai stiu si de Dl Dr Dragoi ca este f bun are cabinet pe Bulevardul George Enescu in spate la Blocul Vapor daca stii unde este.
Eu zic ca trebuie sa va hotarati f repede daca sotia ta este in luna 8.
Va doresc numai bine si nastere usoara sotiei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nu am nr dr Coca,din pacate..
gyna, imi pare rau de experienta ta nefasta cu dr hancu..si eu am pierdut o sarcina fiind sub urmarirea unui dr cu recomandari f bune in bucuresti...chiuretajul(pt saricna pierduta) s-a nimerit insa sa il fac in sv, iar la un dr despre care auzisem ca are mana usoara..doar ca nici de data aia nu am avut noroc, ca au ramas resturi asa ca a urmat si un al doilea chiuretaj...concluzia mea: fiecare cu dr care i se potriveste..un dr poate sa fie exceptional pt 1000 e femei si sa faca o greseala cu una..depinde, e o chestiune si de noroc, si de destin....uf!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stoewer spune:

Dr. Coca pare intr-adevar o alternativa de luat in seama...Stie cineva, are cabinet particular?

Sotia mea mergea intr-o vreme la dr. Dragoi care parea a fi foarte OK. I-a dat un tratament sotiei pe care ea l-a urmat cu stoicism, dar pana la urma s-a dovedit ca de fapt ea nu avea nimic. Sotia mea a umblat pe la mai multi doctori in RO si fiecare ii povestea ba ca are uterul prea mic, ba ca e intors, ba ca are nu stiu ce infectie la ovarul stang s.a.m.d, rezultand ca de fapt este foarte greu (daca nu chiar imposibil) sa ramana insarcinata. Fapt care evident se resimtea asupra starii sufletesti a sotiei si a increderii in medici. Din aceasta cauza am mers cu sotia si la doi medici ginecologi in Germania, care insa i-au spus ca nu are absolut nimic si ca poate ramane insarcinata fara probleme. Ceea ce de fapt s-a si adeverit. Pana acum sarcina a fost foarte usoara, analizele au iesit intotdeauna foarte bine. Pentru linistea noastra mi-am cumparat si o carte (scrisa de dr. Miriam Stoppard) in care se explicau foarte bine diferitele simptome. Astfel nu a mai trebuit sa ne ingrijoram la diferite mici dureri si disconforturi si nu a mai trebuit sa batem toata ziua buna ziua drumul la doctor. Fiind si foarte noua (din 2004) m-am informat si mai bine asupra diverselor teste care intr-adevar sunt utile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Iaca ma bag si eu in seama....n-am nr. de tel al dr. Coca dar si eu am o parere super despre ea si iti pot spune ca o gasesi mai tot timpul (chiar ma intreb cand mai merge si pe acasa) in spital....la gineco la et 5. Poti da un tel la spital (222098) si cere pe sectie la gineco et 5 si intrebi cand e in tura....una din doua: ori e dimineata ori seara...poti s-o ceri la tel sa intrebi cand sa vii si-ti spune ea daca sa vii la spital sau poate la cabinet (daca are....eu crede ca n-are totusi)...

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

mergeti la iasi,va rog,eu am patit ca MEGBENG doar ca de cateva ori mai rau.decpre dr coca nu stiu,dar de altii........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

a,la bacau e 1500e nasterea,dar va asigur c dr nu va ia in luna a 8.a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Eu am nascut la Suceava si pot sa iti spun urmatoarele: sunt doua sectii de ginecologie in spitalul judetean, una la etajul 4 (mizerie, personal impertinent si lacom, lipsa de profesionalism - nu a fost bine deloc); etajul 5 (curatenie, personal amabil, despre profesionalism nu ma pot exprima). Totusi daca ar mai fi sa nasc odata nu m-as mai duce la Suceava.

Mergi la inceput