Ciuperca la unghii

Ciuperca la unghii | Autor: serban

Link direct la acest mesaj

Salutare. Sper ca am postat unde trebuie... Doresc sa va cer sfatul intr-o problema care desi nu pare grava pe mine ma afecteaza destulde mult. este vorba de o ciuperca la unghii,a aparut la cateva luni dupa nastere si asta fara sa ma duc intr-un salon de manechiura.Eu suspectez ca e pe fondul slabirii organismului si a sistemului imunitar din cauza alaptatului...ideea e ca se manifesta prin deprinderea unghiei din carne, arata f inestetic, atat la maini cat si la picioare. Am fost la doctor, mi-a dat Terbisil tablete si unguent, trebuie sa iau zilnic cate una timp de trei luni. Problema e ca pe mine ma doar groaznic stomacul de la medicamente, care sunt ff tari, pe de alta parte mi s-a spus ca e posibil sa nu se vindece ciuperca cu tot tratamentul de trei luni. Va rog din suflet, daca ati auzit sau avut asha ceva, credeti ca pot sa ma vindec altfel,la voi cum a fost, ce ati luat? Se poate scapa????? Multumiri anticipate.

Numai bine,
Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Am avut si eu, in urma cu ani buni. Se poate scapa dar trebuie sa perseverezi cu tratamentul. Din cate tin minte eu am facut un tratament combinat, www.netdoctor.co.uk/medicines/100001523.html" target="_blank">lac de unghii Loceryl si tablete www.lamisil.com/index.jsp?checked=y" target="_blank">Lamisil. E posibil ca unul dintre ele sa aiba aceeasi substanta activa ca si medicamentul tau. Eu am scapat in cateva luni (3-4 cred) si nu mi-a revenit. Cred ca se ia in familie, si tatal meu avea si eu suspectez ca de la el am luat atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

problema ar trebui sa o iei in serios, ptr. ca medicamentele administrate per os sunt f. toxice, iar cele administrate local presupun stres in aplicare si mentinere.

eu am avut un cite un coltisor mic desprins de partea de sus a fiecarei unghii mari de la picioare si am luptat cu asa ceva 3 luni. m-am "reparat", dar cu cheltuieli si eforturi, si la analiza initiala nici macar nu a reusit sa se evidentieze ceva.
ar parea sa fie onicomicoza.

am luat pastile, am curatat zilnic unghia, am taiat - razuit cu pila, am cumparat instrumente separate ptr. acele 2 unghii, am sterilizat instrumentele, solutii si unguente locale, spalat rufele, prosoapele separat, aruncat incaltamintea folosita ! mare stres.
si acum am in reflex examinarea unghiilor.

cunosc 2 persoane care au onicomicoza si la degetele de la maini. au neglijat mult, au intarziat tratamentul, au facut tratament cu orungal si boala a revenit.

daca se desprinde unghia nu stiu ce sa-ti recomand, mai ales ca sunt nescolarizata d.p.d.v. medical.
un "tratament" radical e scoaterea unghiei, dupa care nu stiu ce urmeaza.
statistic se pare ca multe persoane sufera de asa ceva si medicamentele erau compensate 50% la vremea tratamentului meu si tot m-a usturat la buget cind le-am platit ! acum nu mai stiu care si daca mai sunt compensate partial.
nu incerca aplicatii locale cu otet, cafea si alte combinatii ciudate, e posibil sa existe si remedii de genul tratamente naturiste mai credibile, cauta pe google si fa o selectie de bun simt si intuitie, ca supliment la tratamentul local aplicat, poate doar la sfirsitul tratamentului medicamentos.
din amintiri mentionez propolis si parca ar fi ceva unguente de la un medic moldoveran Ciuhrii oarca-l cheama, stabilit in Bucuresti, alifii pe baza de extracte din insecte - eu astea nu le-am experimentat, ca nu a fost nevoie.

iti recomand analiza unghiei si analize specifice ptr. ficat, poti sa declansezi altceva si e mai grav apoi.
tratamentul - medicamente per os si local - se aplica functie de gravitatea bolii, poate ce a fost bun ptr. mine nu e bine ptr. tine.
sanatate si sper sa rezolvi problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Imi pare rau ca te-ai procopsit cu asta, se scapa greu de ea, mai ales daca ai si la maini, e greu de camuflat si e nasol. E o ciuperca banala dar din cauza ca unghia e un tesut mort e greu de ajuns la ea, iar tratamentele locale nu functioneaza decit daca te tii de ele strict. La maini trece mai repede pentru ca cresc mai repede si iese ciuperca din unghie pe masura ce o tai.
Medicamentele sint tari si toxice si trebuiesc luate perioade lungi, dar ma gindesc ca poate la tine se merita, daca ai si la maini. Am suferit si eu de asa ceva, numai unghiile mari de la picioare si nu mi-a trecut decit temporar cu tratamete medicale. Mai este o metoda, cu picaturi cu otet (5%), cite o picatura, la baza unghiei, dimineata si seara. Trebuie urmat luni de zile, pe masura ce creste unghia noua. La mine nu a functionat dar merita incercat.
Eu am scapat cu un tratament inventie facut de un microbiolog (spalaturi locale) care m-a costat vreo 1000 de euro. (tipul are cabinet numai pentru micoza la unghii pentru ca e greu de tratat si multi ajung la el).
Eu iti recomand sa incerci chestia cu otetul. Dezinfecteaza acasa podele si baie cu clor, spala sosetele in 60 de grade. Nu folosi oja pe durata tratamentului.
Sporii astia exista peste tot in piscine etc, dar numai unii sint susceptibili la ea. Daca mai ai si sistemul imunitar slab esti si mai vulnerabil.
Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, eu ti-am povestit to ce stiu. iti tin pumnii sa scapi ca stiu ca este foarte nasol.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si eu am avut asa ceva ! Am luat Lamisil pastile si am folosit unguent Lamisil. Totul a fost, anul trecut, 2.5 milioane. Tratamentul cu unguentul a fost de durata pana cand in locul unghiei afectate a crescut cea noua.Patile- doar o cutie. Acum totul e OK!
Ai grija mare la igiena!Si ti trebuie perseverenta!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina A spune:

Dragelor va rog sa ma ajutati si pe mine.
Cineva foarte drag mie are o ciuperca la destu' mare de la picior; adica s-a lovit la unghie acum taaaree multa vreme, unghia a cazut si a crescut ceva in loc care a supurat si a mai crescut si niste carnita in stanga si dreapta unghiei. Cineva foarte drag mie se teme sa mearga la doctor iar eu nu stiu unde sa merg. Presupun ca va trebui smulsa unghia si taiat surplusul de carnita + antibioticele de rigoare.
Va rog sa-mi spuneti si mie unde sa merg cu cineva drag mie sa rezolvam aceasta problema care este atata de veche ca mai bine nu va spun cat. Poate cineva dintre voi a si patit asa ceva si poate ne da si noua o mana de detalii ca taaare ne mai temem de doctori.
Mentionez ca cineva foarte drag mie are 40 de ani. Asta ca sa nu ne trimiteti la un medic de copii.

Mergi la inceput