Prietenii omului (19)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

buna ziua tuturor!

am si eu o problema. am un cocker springer in varsta de 9 ani. de doua zile nu mai mananca si este foarte apatic, nu ne mai baga in seama si - cel mai ingrijorator- nu se mai joaca cu noi cu jucaria. m-am programat pentru diseara la medic, dar am niste emotii de nu mai pot, nu mai am rabdare pana ajung la veterinar... voi stiti de la ce ar putea fi? vi s-a intamplat si voua vreodata asa ceva? a fost grav?

va multumesc

nunta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna ziua
addinel si catelul meu scump si drag a avut momente de aste...insa niciodata nu a fost ceva fff grav. o data a avut gatul inflamat, o data a avut un nivel scazut de glicemie si era molesit, nu se juca si nu manca. insa tot timpul, dupa o vizita la dr si cateva injectii si-a revenit. nu te speria.
andreea ce a avut tara? de ce nu mergea bine. poate ca ai povestit la inceput dar eu nu stiu. totusi ma bucur ca acum este bine.
danna, cum de stii atatea lucruri? ce bine intelegi relatia caine-om. eu m-am trezit cu sony in brate si nu am putut sa ma informez inainte. cineva, un stapan de caine, imi spunea ca iti cumperi un caine in functie de temperamentul si caracterl tau dar si de temperamentul si caracterul cainelui. caci daca esti mai moale sa nu te aliezi cu un caine "puternic" (daca intelegeti ce vreau sa spun). eu sunt o persoana ferma si atunci ma asculta, dar tot mai am tendinta sa il rasfat si exact atunci si-o cam ia in cap. dar nu ma mai cunoaste deloc atunci cand vede o catea in calduri si nu stiu cum sa-l dezvat. un bun prieten de al meu are un ciobanesc german de 9 ani. eu il cunosc de cand avea 2 ani dar nu l-am vazut niciodata sa se departeze de stapan mai mult de 50 de m sa zicem, chiar daca e vreo catea in calduri prin preajma. e fff cuminte si ff obeisant. sony al meu nici pomeneala.
va pup

sper sa aveti ....
... suficienta fericire pentru a va face DULCI
... suficiente incercari pentru a va face PUTERNICI
... suficiente necazuri pentru a ramane UMANi
... suficiente sperante pentru a va face si a fi FERICITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

anne, merci mult de raspuns. sper sa fie asa si la mine. stau ca pe ghimpi, as pleca de la serviciu, dar degeaba ca oricum nu il gasesc acum pe doctor. ma doare ca il vad ca nu se joaca

revin pe seara sa va spun ce am rezolvat.

nunta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Andreea, astept opinia ta despre dresor dupa ce va intalniti.

Anne, nu le stiu nici eu pe toate, inca mai invat pentru ca in fiecare zi apare ceva nou.
Uite de exemplu am avut si am si rasa brac german. Este o rasa cu totul speciala pentru mine, sunt foarte ascultatori, inteligenti si receptivi. In educatia lor nu am avut nevoie de dresor. Am ajuns sa ne intelegem din semne si executa comenzile la semn.
In schimb cu Azara, care este mioritic romanesc, am gresit de la bun inceput in educatia ei pentru ca m-a topit din prima. Era atat de frumusica, un bulgare blanos cu niste ochi superbi, incat am uitat ca nu trebuie sa o rasfat. Si am rasfatat-o din plin. Nici nu stiam la acea vreme ce personalitate puternica are acest caine.
Sa stii ca in general orice caine mascul cand simte o femela in calduri este de nestapanit si nu prea ai cum sa intervii asupra acestui lucru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna fetelor,
Am intrat doar sa va spun ca azi implinim 5 luni si suntem un frumos si-un nebun si-un jucaus! Danna ai mare dreptate cu cc catelushii blanoshi care-ti topesc inima. Si eu l-am alintat primele 3 luni de mama focului, pana cand am realizat ca incepuse sa faca NUMAI ce vroia el. Si medicul lui veterinar, care ne este prieten, ne-a spus cam ce-ar trebui sa facem. DAR...eu, cea mai slaba si alintacioasa, a trebuit sa fac mai mult. Si a mers ...acum face nebunii cu carul, dar daca ridic vocea un pic la el intzepeneste si intelege imediat. Tin sa mentionez ca bataie nu a luat si nu va lua niciodata!!!
Pupi la blanitze si penitze!

Milioane de inimi - 2 culori, o întreaga natiune - o singură iubire,58 de ani de glorie - legenda trebuie să continue!
7 MAI 1986-SEVILLA
10 MAI 2006-Eindhoven
CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLEEE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Bine v-am gasit, iar!
Am intrat sa va spun ca Rexy a fost la grooming lunea trecuta. L-am adus asa de frumusel inapoi, dar bucuria mi-a fost de scurta durata. Inca de cand l-am luat acasa am observat ca isi scutura capul la fiecare minut. Am zis initial ca nu e obisnuit cu noul el. Dar a doua zi l-am dus inapoi la vet. Ei, bine, l-au pigulit cu foarfecele in urechi pana l-au iritat, dar urat de tot. De atunci este pe Prednison si un unguent. E aproape o saptamana, urechile ii sunt mai bine, dar azi am observat ca i se umfla un ochi. El e alergic la ceva, nu stiu exact la ce (intr-un an de craciun i s-a umflat o jumatate de fata la modul grotesc). Oare ce sa fac? Sa merg inapoi maine? Sa continui si sa vad ce si cum? Este normal sa-l tunda in urechi?
Orice sfat e apreciat!
In rest, sper ca ati avut un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

mQQm – nu ma pricep la goldeni, dar pot sa iti spun ca de exemplu la mioritic datorita faptului ca sunt foarte blanosi, parul creste si in interiorul urechii. Acest par creste si in zona de inceput a conductului auricular. Acest par trebuie smuls pentru a fi mentinuta o igiena corecta. Daca parul nu este smuls se formeaza dopuri de par, grasime, care emana un miros urat, de o culoare maroniu inchis.
Eu de cand o am pe Azara o curat in urechi saptamanal in felul urmator :
- o sterg in urechi cu o carpa curata si uscata, insistand asupra pliurilor urechii in care se aduna mizerie;
- smulg firele de par din conductul auditiv pentru a evita formarea dopurilor;
- o curat in conductul auditiv folosind betisoarele pentru urechi;
- indepartez firele de par din partea interioara a pavilionului urechii prin frecarea usoara cu mana.
Daca nu i-a fost smuls parul niciodata pana acum, ar putea sa fie asta motivul pentru care a patit acea iritatie.

Eu zic sa dai fuga la medic pentru ca nu e normal sa se umfle ochiul si asta este un semn ca e alergic la unul din componentele medicamentelor. Sanatate multa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

Buna fetelor....
Sunule... cu intarziere... sa-ti traiasca copilu'... si sa va bucurati de el
Addinel... ce face puiutzul... e bine.... da-ne si noua de veste.
Danna... te anunt cand iau legatura cu el.... mersi mult inca odata...


HAI STEAUA!!!!

Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

mQQm - imi pare rau sa aud ca ai probleme cu Rex. Si eu zic sa-l duci inapoi la vet, sa-i mai faca o injectie pentru alergii.
Si Oreo e alergic la vacinul provovirus, si ii s-a umflat toata fata de ziceai ca e Shar-pei (sau cum se scrie corect)>
Sfaturi despre groomoing nu pot sa-ti dau pentru ca Oreo are blana scurta, si nu are par in urechi, iar Austr. Shepper pe care l-am avut inainte nu avea par lung in urechi.
Sanatate la toti patrupezii.

numa bine

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neata
Fetelor...haideti sa aprindem o lumanare pt catelusul Addinei! Cutzichi nu mai e....dar sunt convinsa ca va ajunge in Raiul Catelushilor!

Milioane de inimi - 2 culori, o întreaga natiune - o singură iubire,58 de ani de glorie - legenda trebuie să continue!
7 MAI 1986-SEVILLA
10 MAI 2006-Eindhoven
CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLEEE

Mergi la inceput