operatie implant cristalin artificial

operatie implant cristalin artificial | Autor: mitumac

Link direct la acest mesaj

sotului meu urmeaza sa ii fie implantat un cristalin artificial pentru reducerea miopiei...ne-am hotarat ca operatia sa aiba loc la clinica amaoptimex...la dr andrei filip..intrebarea mea este:voi ati facut un implant de genul asta???aveti idee de presupune acest implant si ce efecte secundare poate produce?astept opiniile voastre.multumesc anticipat



http://pg.photos.yahoo.com/ph/mitumac/album?.dir=/8872

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Din fericire, nu m-am confruntat inca cu asa ceva, desi sora mea are miopie forte (combinata si cu ceva astigmatism), dar n-are curaju' sa renunte la ochelari. Si io-s pe punctul de a-mi pune ochelari, dar miopia mea e mica, deocamdata (- 0.75, fata de - 0.50 cat aveam anul trecut.) Tot ce-am putut sa aflu pentru tine e www.avantaje.ro/index.php?a=1565&p=2" target="_blank">asta.
Sanatate multa!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

exactce scrie pe site-ul ce ti la dat olguttza se intampla!
eu nu am avut astfel de pb dar am lucrat la o clinica particulara din timisoara unde se faceau astfel de interventii.
daca ai vreo intrebare anume si te pot ajuta nu ezita sa ma intrebi!!!

Lavinia: Sotie alintata.....

Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitumac spune:

Fetelor va multumesc...noi mergem inainte...trebuie sa faca un EKG, analize de sange si urina...si sa vedem cand programam operatia...Va anunt cand apar noutati

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mitumac/album?.dir=/8872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

nu stiu daca raspunsul meu soseste prea tarziu sper ca nu. fratele meu a facut aceasta operatie la ambii ochi. de la dioptrii de -16/-18 a ajuns la -1,5. au fost 2 operatii separate. revenirea a fost foarte rapida adica a doua zi i-au scos pansamentul. a urmat un tratament o perioada scurta dupa operatie. din cate stiu operatia este recomandata dupa varsta de 25 ani. de la operatie au trecut 5 ani la el si nu sunt probleme in sensul ca nu i-au mai crescut dioptriile si se simte bine, dar nu trebuie sa exagereze cu oboseala si efortul. dc mai vrei alte detalii cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Si eu ar trebuii sa-mi fac operatie de cataracta deci tot schimbarea cristalinului la ochiul drept de cativa ani buni. Si eu tot aman....poate o sa se vindece la sfantul asteapta.
Lavinia daca tu ai lucrat intr-o clinica de acest tip din Timisoara imi poti da niste relatii...adica care ar fi pretul la aceasta operatie...am inteles ca exista variante de oparatie clasica ..cu lasar....sau cu ultrasunete. Imi poti spune cate ceva daca nu cer prea mult?

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mitumac, imi cer scuze ca ma bag siu eu peste subiectul tau.......Dar, peste o luna urmeaza sa mi se faca o operatie de vitrectomie combunata cu una de implant de cristalin, pe singurul ochi cu care eu vad......si la care mai am inca 4 operatii de dezlipire partiala de retina. Mie mi s-a spus ca de la -11 o sa ajung probabil la -3. Acum, daca cineva imi poate da detalii mai muote cu privire la vitrectomie si perioada postoperatorie,...........Eu am citit pe net ca ar trebui sa stai intre 2-6 sapt. cu fata in jos, astfel incit gazul care va fi introdus in locul lichidului, sa faca presiune si sa relipeasca retina de peretele ochiului. 2 dr. mi-au zis ca recuperarrea va fi undeva pina in 3 sapt si ca nu ar trebui sta numai in pat cu capöul in jos, ci ar merge de ex. stat pe scaun cu barbia in piept (poziatia "suparat"). Am vazut ca e cineva care a lucrat la o clinica oftalmologica...poate are mai multe info.......

M-ar mai interesa riscurile si apoi ce nu ai voie dupa operatie in afara de efort........de ex, ai voia sa zbori? ai voie la mare? etc........

Multumec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgetas spune:

Draga Andreia,
Mama mea a facut anul trecut o operatie care a constat in interventia la nivelul retinei (diagnosticul a fost membrana epiretineana). A fost nevoie sa stea doua zile cu fata in jos. Asa cum spui si tu alterna perioadele de stat culcat cu cele de stat pe scaun , cu fruntea pe marginea patului. Dupa doua zile bula despre care vorbesti a disparul si a avut voie sa stea normal. E greu, dar nu imposibil. La spitalul la care s-a operat mama era si un dispozitiv ajutator montat la pat.
Mult curaj si numai bine iti doresc,
Geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

quote:
Originally posted by corina costea

Si eu ar trebuii sa-mi fac operatie de cataracta deci tot schimbarea cristalinului la ochiul drept de cativa ani buni. Si eu tot aman....poate o sa se vindece la sfantul asteapta.
Lavinia daca tu ai lucrat intr-o clinica de acest tip din Timisoara imi poti da niste relatii...adica care ar fi pretul la aceasta operatie...am inteles ca exista variante de oparatie clasica ..cu lasar....sau cu ultrasunete. Imi poti spune cate ceva daca nu cer prea mult?

Corina





Corina, unde am lucrat eu (nu mai lucrez de vreo 6 luni) se fac operatii cu ultrasunete. inainte de operatie tre' sa iti faci analizele + EKG . opeartia in sine nu dureaza mult ( aprox 20-30 de minute), mai mult dureaza pregatirile, iar dupa operatie pacientul ami sta pana isi revine (20-30 de min) dupa care pleaca acasa si revine a doua zi pt control.
operatia parca, costa in functie de cristalinul ales (exista 3 variante). de obicei (din cate imi aduc aminte) majoritatea alegeau varianta din mijloc : cristalinul foldabil care costa aprox 400 de euro (nu ami stiu exact, ca eu nu ma ocupam eu cu asta!!). dar daca te intereseaza iti pot da un nr de tel de la clinica!!!
daca mai ai vreo intrebare nu ezita!!!
multa sanatate!

Lavinia: Sotie alintata.....

Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Merci mult LAVINIA pentru raspuns. Chiar poti sa imi dai numarul de telefon sa sun acolo. Eu am mai fost acum vreo 4 ani tot la o clinica poate vorbim de aceeasi parca pe strada Craiova sau asa ceva langa casa tineretului si atunci tin minte ca mi-au spus un pret undeva in jur de 20 milioane lei. Asa ca am renuntat ca era mult si nu m-am mai interesat. Dar daca vrei poti sa-mi dai numarul si am sa sun sa ma interesez.

Merci mult, Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

quote:
Originally posted by corina costea

Merci mult LAVINIA pentru raspuns. Chiar poti sa imi dai numarul de telefon sa sun acolo. Eu am mai fost acum vreo 4 ani tot la o clinica poate vorbim de aceeasi parca pe strada Craiova sau asa ceva langa casa tineretului si atunci tin minte ca mi-au spus un pret undeva in jur de 20 milioane lei. Asa ca am renuntat ca era mult si nu m-am mai interesat. Dar daca vrei poti sa-mi dai numarul si am sa sun sa ma interesez.

Merci mult, Corina




Corina, clinica se numeste Opticlass si este in zona Maria. iar dr de acolo este unul dintre cei mai buni din tara!! sunt oameni care veneau din toate partile tarii pt o consultatie!
nr de tel. este 0256/491925.
sper sa iti fie de folos.
multa sanatate!

Lavinia: Sotie alintata.....

Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

Mergi la inceput