Radu, 4 ani-limfom nonHodgkin!

Radu, 4 ani-limfom nonHodgkin! | Autor: danielac

Link direct la acest mesaj

Radu e inger!

________________________________________________________________



Eu sunt plecata in Franta din 24 feb si revin in tara pe 14 martie seara!

Acum o saptamana am aflat ca Radu, prietenul cel mai bun al fiicei mele a fost internat in spital la Bucuresti pentru ca are pleurezie si burtica umflata!
dupa cateva zile am vorbit cu sotul meu si mi-a spus ca Radu are apa la plamani si o tumora la stomac, dar nu e nimic sigur!!!
Azi dimineata m-a sunat din nou si cu vocea gatuita mi-a spus ca Radu a fost transferat la Fundeni si ca este suspect de leucemie!

Sotul meu m-a sunat din nou spre seara, pentru ca tatal copilasului de care va spuneam l-a sunat de la Bucuresti si la rugat sa caut eu pe internet orice poate sa il mai ajute pe copil, se pare ca leucemia nu a fost confirmata dar, dar copilasul are o tumora la stomac, ei spun ca e canceroasa (eu nu stiu cum imi puteau da seama asa de repede!), si ca nu ii pot face chimioterapie la fundeni din cauza ca organismul lui nu ar rezista si ca are afectati deja rinichii si ficatul......... eu nu am inteles decat atat, nu stiu mai multe, incerc sa caut pe net dar nu reusesc sa gasesc nimic... va rog daca stiti ceva ........

Va rog din suflet sa ma ajutati sa ii ajut, copilasul are 3 ani si 4 luni!
cum aflu mai multe va scriu!!




________________________
Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Dani , in primul rand trebuie aflat diagnosticul exact.
Asa ca o prezicere, eu am intalnit in spital mai multi copii care aveau tumoare la stomac, sau ma rog in zona.
Primul dintre ei avea neuroblastoma si dupa tratament s-a facut bine. Nu a fost nevoie nici de operatie.
Un altul avea tot in jurul stomacului, dar tre sa-mi amintesc cum se numea si a facut chemoterapie si l-au si operat si a plecat acasa fericit ca scapase. Cel de-al doilea avea si metastaze sau ce putin asa am inteles eu pt ca avea tumosri in 3 locuri diferite.
Cu diagnosticul de Neuroblastoma am intalnit cred ca vreo 3,

Incearca sa afli exact diagnosticul si spune-mi.O sa incerc eu sa ajut cu informatii.
Deasemenea revin cu propunerea mea de a folosi ceaiul Essiac.Stii tu, despre care ti-am spus pt Cristina.

Te pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Dana multumesc mult!! eu incerc aflu cat mai multe dar sunt departe deocamdata si sotul meu la telefon era la fel de incoerent ca si tatal copilului, el spune ca viseaza, refuza sa creada ca e adevarat, ca parca e un blestem ca in jurul nostru sa se intample numai asa ceva!!!
pe Radu l-am spalat in fiecare zi primele doua saptamani din viata lui, am fost in concedii impreuna, peste tot...



Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Dani, iti inteleg disperarea crede-ma.
Dar ceva ma face sa cred ca nu e chiar asa de rau incat sa nu se mai poata face nimic.
Vreau din suflet sa-l ajutam pe Radu, dar ne trebuiesc mai multe amanunte.
Multa sanatate si putere parintilor!

Te pup
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Dana, sotul meu, Mihai, a fost ieri la Bucuresti, sa il vada... a fost si cu sora lui care e medic.
spune ca Radu e in pat, nu se mai poate juca ca acum 4 zile, si este foarte umflat din cauza retentiei de apa...
ieri, sora lui Mihai a intrebat la spital daca ii administreaza in perfuzie ceva pentru eliminarea apei retinute, si au spus ca nu, pentru ca nu au primit indicatii, fiind weekend... atunci ea s-a certat cu ei si au inceput sa ii administreze ceva, ca pana luni, nu se stia ce se intampla la cat se umfla...
Radu la recunoscut pe Mihai si a vorbit cu el dar e fara vlaga, abia vorbeste...
trebuie sa stii ca luni sau marti vor avea diagnosticul precis si te voi cauta ca sa vedem ce clinica il va primi si cat costa (parintii sunt dispusi sa faca orice!) numai sa nu il lasam in tara...ca ajungem ca la Cristinica, Dumnezeu sa o odihneasca!
deci, diagnosticul prezumtiv, in acest moment este: leucemie cu tumora la stomac cu metastaze la rinichi si ficat (asta m-i la spus aseara!)
se pare ca nu pot sa il opereze deocamdata pentru ca nu i-a trecut pleurezia de la plamani desi ii facuse punctie de saptamana trecuta!

Dana, eu azi plec spre Paris si luni plecam spre tara, asa ca vom vorbi fie la tel daca e ceva important, fie pe mail de miercuri dimineata!!!
iti trimit un pm cu tel meu, nu mai stiu daca il ai...




Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Daniela,cu cateva zile inainte de a iesi din spital am stat de vorba cu o mamica al carei baietel avea tot o tumoare la stomac si pana i-au depistat-o prima data i s-a pus diagnosticul de leucemie. Stau si ma gandesc daca nu e aceiasi problema si la Radu--adica sa nu aiba si leucemie.
Si Stefa a retinut lichide si era umflat si i s-a administrat ceva medicament sa faca pipi mult si s-a rezolvat.
Astept vesti de la tine

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Dana, cred ca ai avut dreptate... se pare ca leucemia a fost un diagnostic prezumtv... dar doctorii si parintii spun ca mai bine avea leucemie...
deci,
1. Radu are pleurezie infectioasa care nu ii mai trece si din cauza asta nu poate fi operat si nici sa inceapa citostaticele...
2. are limfoame in stomac (se pare ca sunt multe), maligne...
3. are afectat un rinichi si o parte din ficat ...
4. l-au trecut de marti dimineata, pe dializa, din cauza ca incepuse sa se umfle... si nu ii mai functionau rinichii...

vestile, de ieri, sunt ca a inceput sa urineze, dupa dializa ... inca nu au primit un diagnostic clar al limfomului ... oricum voi afla curand asta!

Dana, daca poti sa aflii ceva, unde ar putea fi dus... nu stiu cum sa iti mai zic...


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Stiu ca nu dau informatii exacte, pentru ca nu stiu eu exact ce si cum, dar incercati sa contactati spitalul St. Jude, care trateaza gratuit orice copil cu astfel de probleme, spitalul functionind din donatii. Si chiar am vazut la TV in niste emisiuni despre copii, cazuri de copii veniti din nu stiu ce colturi de lume si tratati aici, la St. Jude, fara a li se cere absolut nimic.
Nu stiu, incercati! Eu nu pot intra la astfel de subiecte, ca pling instantaneu, nu stiu cum de am intrat aici...

Doamne ajuta!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Dani, dupa cum ti-am scris si pe e-mail, o sa incerc sa aflu cat mai multe informatii si sa le traduc, dar asta mai spre seara ca acum merg la aeroport sa-l iau pe tati.

Simina, am incercat la St Jude in cazul Cristinei, dar din cate stiu eu ei sunt mai mult pe partea de brain tumor.
Si eu stiu un copil tratatt acolo--dar era din State si nu i-a costat nimic si copilul avea Medulloblastoma---tumoare pe creier.
Daca stii tu mai multe te rog sa ne spui.

Si eu cred ca are sanse foarte mari daca e tratatt undeva in strainatate. Iti spuneam si pe e-mail de copilul pe care l-am intalnit la spital si avea acelasi diagmostic si s-a vindecat. A trecut prin clipe groaznice, dar la sfarsit au fost fericiti .

Astept vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sincer, chiar nu stiu mai mult decit am vazut in documentarul televizat. Doar ca am donat si eu acolo, o suma simbolica, in speranta ca va fi de folos vreunui copil la nevoie...




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput
Mergi la inceput