INTERPRETARE REZULTATE ANALIZE

INTERPRETARE REZULTATE ANALIZE | Autor: bubuleana

Link direct la acest mesaj

ajutooooooooooooooooor!
Mi-am facut si eu analizele la sange, urina si secretie si nu ma pricep de loc... ma puteti ajuta la interpretarea lor, plzzzzzzzz??

LA SANGE mi-a iesit asa:

RBC (hematii)- putin sub valoarea normala
HCT (hematocrit) - putin sub valoarea normala
Mo% (procent monocite) - sub valoarea normala
Mo# (nr, total monocite) - sub valoarea normala
Calciu seric total: sub valoarea normala

ce sunt toate astea?? ce inseamna? la calciu inteleg ca am lipsa de calciu dar restul?? ce semnifica???

LA URINA mi-a iesit:

Densitate: 1010
saruri biliare: absent
reactie: acid
albumina, glucoza, corpi cetonici: absent
epitelii plate: rare
leucocite: rare
hematii: absente
mucus: absent

IAR LA SECRETIE:

Sistem Bethesda (TBS)
Evaluarea calitatii frotiului: satisfacatoare DAR foarte frecvente PMN si celule endocervicale relativ rare

Citodiagnostic Babes-Papanicolau: Clasa II

Modificari reactive celulare benigne asociate cu inflamatie

Frotiu cl. II PAP intens inflamator (TBS)

Rezultat secretie: epitelii frecvente, mucus abundent, leucocite frecvente, flora polimorfa de grad IV (candida, trichomonas, alte modif)

Ma puteti ajuta cu interpretarea acestor rezultate??

multumesc mult, mult!!!


bubuleana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Urina e buna (desi densitatea e un pic mica); ai un pic de anemie normocroma normocitara, dar daca hemoglibina e buna eu nu-mi fac prea multe griji pentru ca modificarile sunt prea mici.Incearca o alimentatie bogata in fier si vitamine, mai ales Buri.La secretia vaginala ai infectie si trebuie sa vada rezultatul un ginecolog sa-ti dea tratament.Cam asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

Delia: iti multumesc din suflet; ginecologul mi-a dat ovule Klion - tratament 10 zile dar mi-e frica sa-l incep pt ca stiu ca nue bine in primul trimestru de sarcina iar eu acum de-abia am trecut de ovulatie si inca nu stiu daca am ramas sau nu
mersic mult pt raspuns!!!
multi pupici de la mine pt tine

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza_max spune:

Buna fetelor!!!
Sunt nou venita pe acest forum si vreau sa va spun ca va ador pe toate!!! Este un forum de care categoric ma simt atasata, iar asta inseamna enorm pt. mine, pt. ca nu ma atsez prea usor de diverse lucruri...;;)
V-am sris pentru ca am vazut mesajul bubuleanai si intampin, pe undeva, cam aceeasi problema: mi-au fost prescrise Zanocin OD 400 (7 zile), Flamexin (7 zile) si Klion (10 zile), diagnosticata fiind cu o "inflamare pelviana pe partea stanga". Nu stiu ce inseamna asta, iar medicul nu a avut timp de explicatii. Eu ma dusesem la control pen' ca ma durea ovarul drept (o vreme am crezut ca am apendicita ) si pen' ca aveam o secretie vascoasa albicioasa si cam neplacut mirositoare. Asa ca, petru ca incercam de vreo 3 luni sa concepem un bebe, m-am gandit ca trebuie sa vad ce inseamna toate astea. Si rezultatul a fost: "flora este una normala si naturala, n-ai de ce sa-ti faci griji. ovarul nu stiu de ce te doare, dar cred ca ai o inflamare pelviana pe partea stanga" (pen' ca la tuseu nu am mai avut dureri in zona ovarului drept, ci, culmea in zona celui stang, care m-a intepat f. rau!). Asa ca mi-a prescris tratamentul mai sus mentionat, cu toate ca-i spusesem ca suntem in plin proces de conceptie si mai eram si-n perioada fertila. Auzind io ca Zanocinu' asta e un antibiotic, am zis sa-mi fac un test mai intai, care mi-a iesit negativ, asa ca am luat deja cate 2 Zanocin si 2 Flamexin. Doar ca ciclul vad ca vine intr-un mod destul de ciudat, adica sub forma numai de niste pete (cate una/zi), lucru care nu mi s-a mai intamplat pana acum si nu stiu de ce oare se intampla asta...
Poate ma puteti ajuta cumva, poate voi aveti vreo explicatie...ca mi-s un picutz cam stresata!

Va pup cu drag si va doresc multa multa sanatate! Si va multumesc anticipat pt. rabdare si raspuns!


Gabriela

Mergi la inceput