pandispan si chec

pandispan si chec | Autor: lunna27

Link direct la acest mesaj

Ajutati-ma si pe mine cu o reteta de pandispan sau de chec.Am cautat pe aici dar nu am gasit...

luna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Iata cum il fac eu...e usor, ieftin si iese super:
- 1 pachet de margarina (sau o cana de ulei) se freaca cu 2 cani zahar;
- se pun pe rand 4 oua frecandu-se in continuare;
- se adauga 1 lingura praf de copt (bicarbonat);
- se adauga 1 cana lapte;
- arome (vanilie, coaja portocala, lamaie....ce vrei tu, ce-ti place);
- se pun 4 cani faina.
Se amesteca bine si se toarna intr-o forma unsa si tapetata, de chec (cozonac). Eu pastrez vreo 2 linguri de compozitie in care pun o lingurita doua de cacao si torn peste cea din tava care este alba....iese checul, astfel, cu model (maro in galben).
O tin la cuptor cam o ora la foc potrivit....oricum, o mai incer cu scobitoarea din cand in cand (incepand de pe la 40 minute)....depinde de cuptorul fiecaruia.
Cand e gata pudrez cu zahar pudra si.....POFTA BUNA!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

uite si de la mine o reteta :
Pandispan cu apa
4 oua/6linguri apa/205gzahar/250g faina/esente/si cine vrea fructe/stafide/nuci
se separa galbenusurile intr-un vas adanc.se bat spuma cu 6 linguri de apa rece,se adauga zaharul si se continua operatia,pana cand zaharul nu se mai simte in compozitie,iar amestecul devine alb.albusurile se bat spuma si se pun peste amestec,apoi se adauga faina ,proaspat cernuta.se omogenizeaza amestecul,se pune un praf de sare si un plic de zahar vanilat [orice esenta].se toarna compozitia intr-o tava tapetat cu unt si faina.se tine la cuptor 30 min la foc potrivit.se pot folosi si fructe,nuci stafide....etc.fructele se dau prin zahar sau faina cand se pun peste compozitie

pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Pandispan cu suc de portocale
Aromat si cu gust puternic de portocale, nu mai necesita insiropare



3/4 pahar suc de portocale
1/3 pahar ulei
1,5 pahar zahar
6-7 oua
3 lingurite praf de copt
2 pahare faina

Se amesteca uleiul, sucul, galbenusurile si 1 pahar de zahar. Se adauga faina amestecata in prealabil cu praful de copt.
Se bat separat albusurile cu o jumate de pah. de zahar. Se amesteca cu grija cele 2 compozitii.
Se toarna intr-o forma unsa cu unt si tapetata cu faina, se coace la foc moderat (circa 180 grade C). In timpul coacerii sa nu fie zgomote puternice la bucatarie (trintit de usi, bocanituri, etc.), ca se poate lasa pandispanul.

Aceasta este reteta de la Natalia pe care o gasesti si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70414" target="_blank">aici

Eu mai fac si asa:
6 oua
6 linguri de zahar pudra
6 linguri de apa minerala
6 linguri de ulei
6 linguri de faina
Bat albusurile spuma tare cu zaharul apoi adaug pe rand celelalte ingrediente.Acest aluat l-am facut si cu mere si cu branza si simplu.E foarte usor si rapid de facut.




Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:



Uite si reteta pe care o folosesc eu:
8 oua
1 1/2 cana zahar
1 1/2 cana faina
2 pliculete zahar vanilat Dr Oetker
5 linguri de apa calduta
5 linguri ulei

Se separa albusurile de galbenusuri . Albusurile se bat cu mixerul spuma, se adauga zaharul si se bat pana se obtine o bezea. Separat intr-un castronel se amesteca galbenusurile, uleiul, apa calduta si zaharul vanilat. Dupa ce se omogeniseaza se toarna peste bezea si se mixeaza in continuare adaugandu-se faina.
Se unge o tava cu Rama Yogurta se toarna compozitia si se da la cuptorul incalzit in prealabil.
Se coace la 140 grade circa 45 minute.
Pofta buna!



Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yh spune:

reteta mea pentru chec:
8 oua
2 cani de zahar
2 cani de faina,
1 cana de ulei,
1plic praf de copt stins in otet, bors,lamaie,
esente, cacao
bati bine ouale cu zaharul la robot sau mixer,adaugi uleiul , praful de copt ,esenta ,si faina pe care o amesteci cu telul de sus in jos asta e important cum amesteci faina .Opresti putina compozitie care o amesteci cu cacao si le pui in 2 forme la bagi in cuptorul incins cam 40-50 minute depinde de aragaz .pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Pandispan:4-5 oua, o cana cu zahar tos, o cana cu faina, unt (margarina) pentru uns tava
-se separa galbenusurile de albusuri
-se bat spuma albusurile cu mixerul dupa care se toarna usor in ploaie zaharul putin cate putin si se bate in continuare
-galbenusurile se adauga in albusurile cu zahar deja batute bine dar se amesteca cu lingura de lemn incet intr-un singur sens
-apoi se adauga faina ploaie putin cate putin amestecand tot cu lingura de lemn
-se poate folosi esenta de vanilie sau orice alta esenta preferi
-se toarna compozitia intr-o tava pentru pandispan care a fost mai intai unsa cu unt (se poate tapeta tava unsa cu hartie de copt sau cerata)
-se pune la cuptor la foc potrivit
Aceasta reteta o folosesc si pentru a face blat de tort.
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

am facut ieri dupa amiaza aceasta prajitura,de fapt este mai mult un chec dar este foarte fin si mi-a placut mult de tot.

3oua
125g unt
150g zahar
200g faina+1/2 dintr-un plicluet de praf de copt
3linguri lapte(eu am pus suc din compot)
1compot pere,dar merge cu orice fructe

am pus la robot ouale intregi,untul cubulete,zaharul,faina,praful de copt si zeama de compot,le-am amestecat 2min la viteza mare.am turnat amestecul in forma de tort,unsa si pudrata cu faina si am pus desupra jumatatile de pere bine scurse de zeama.si am copt vreo 35 min.

rece am pudrat cu putin zahar vanilat.

15




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:



Vai, pandispanul cu suc de portocale a iesit demential.
Beton reteta.

Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc



Vai, pandispanul cu suc de portocale a iesit demential.
Beton reteta.

Nana Motoc



Beton armat!!!

Am facut-o si eu si a iesit super! Multumesc!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nana, Alice, ma bucur tare mult ca v-a placut reteta, e pandispanul meu preferat

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput