Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Casa noastra, dulce casa

Izolare termica

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

dana d

3032 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui dana d Adauga semn de carte la mesaj Trimite dana d un Mesaj Privat  Reply with Quote

Izolare termica

As vrea sa aflu din experientele vostre in domeniu. La vara trebuie sa ne ocupam de asta ca nu se mai poate cu mucegaiul.
Si-a izolat cineva? Cat a costat si cine i-a facut? Eu stau la etajul 1, am intelesc ca e mai ieftin mai jos. Cam cat ajunge la un apartament? O vecina a mea a primit o oferta cu 20 milioane apartament de 3 camare pe colt. Tot atat suprafata am si eu, 4 camere dar nu pe colt. As vrea sa aud si alte preturi si mai ales amanunte tehnice, adica, cum si cu ce materiale se face? daca sunt mai multe variante si metode,si daca au trebuit autorizatii de constructie.
Va multumesc!

www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta" target="_blank">poze cu Ilinca
pozele noastre
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Catalin on 12/08/2006 13:28:19

codruta_grg

5228 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui codruta_grg  Trimite mesaj yahoo luicodruta_grg Adauga semn de carte la raspuns Trimite codruta_grg un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dana si pe mine ma intereseaza. Dar eu as face si pe interior, dart si pe exterior, deoarece intre apartamentul meu si a vecinului este o zona goala prin care circula aer si vara e cald si iarna e frig. Eu as vrea sa stiu daca se poate umple chestia aia.
Poate ne ajuta cineva

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI
Mergi la inceput
pepenash
pepenash

297 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui pepenash  Trimite mesaj yahoo luipepenash Adauga semn de carte la raspuns Trimite pepenash un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am izolati doar peretii exteriori ai apartamentului (deci, cei care au contact direct cu exteriorul) si sunt placati pe interior (adica, in apartament) cu rigips (gips carton sau ceva de genul asta cred ca se numeste). Nu pot sa va spun preturi actuale pentru ca al meu este izolat de foarte multi ani. Oricum, este o investitie care merita facuta, mai ales in cazul camerelor pe colt.

Pepenash over and out!
Mergi la inceput
CRIXIA
CRIXIA

3766 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCRIXIA Adauga semn de carte la raspuns Trimite CRIXIA un Mesaj Privat  Reply with Quote
Un dormitor pe colt l-am izolat, dar pe interior cu placa de gips-carton de 9.5 mm si vata minerala. S-a simtit considerabil rezistenta la transferul termic al peretilor exteriori. Am fi vrut sa facem pe exterior, dar la etajul 3 e mai greu.
Preturi... placa de rigips= 6 ron /mp, la care se adauga structura metalica, plasa de imbinare, suruburi de prindere a placii, vata minerala....plus manopera, cam 10 ron/mp, apoi zugraveala.

Pe exterior se aplica: adeziv, placa de polistiren,dibluri de plastic, alt adeziv, plasa de imbinare si o tencuiala de acoperire(decorativa)
Mergi la inceput

codruta_grg

5228 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui codruta_grg  Trimite mesaj yahoo luicodruta_grg Adauga semn de carte la raspuns Trimite codruta_grg un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumim de raspunsuri .
Pe interior nu ati facut cu polistiren?

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI
Mergi la inceput

maggda

1615 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui maggda Adauga semn de carte la raspuns Trimite maggda un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pe interior nu e bine sa pui ampora pt ca muti picatura de roua in interior.Cel mai bine e cu rigips si vata minerala.Si chiar merita!

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Carmen_Marieta

2178 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCarmen_Marieta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmen_Marieta un Mesaj Privat  Reply with Quote
noi am facut asta vara pe interior ci polistiren peste care am plus plasa de nu stiu care se gaseste apoi a nivelat iubi bine si zugravul a tras glet, a iesit super.Cu rigips am facut numai in balcon, dar si acolo am zidit cu placi de BCA apoi polistiren si rigips.Va soun ca nu m-am invelit toata iarna, dar sunt si termopane si mai ales am schimbat si caloriferele...nu stam pe colt dar toate camerele au cate un perete afara, si stam pe nord unde este mai frig...
Mergi la inceput
nicoletag
nicoletag

45 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinicoletag Adauga semn de carte la raspuns Trimite nicoletag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am si eu o intrebare la tema asta: si-a imbracat cineva peretii anul acesta si are niste preturi acuale? ma refer aici la manopera nu la materiale.
Noua ne-a facut cineva (un mester) un pret si mi se pare cam mult, dar nu stiu care-s preturile. Adica pt. 2 camere + hol (tot apartamentul are 62 mp, cu balcon, debara, etc), dat tapetul vechi jos, placat cu polistiren peretii din afara (5 la numar), cu plasa nu stiu de care, si tot dichisul,in final zugravit, pus parchet in sufragerie, pus faianta pe un perete in bucatarie, si cam atat, ne-ar costa 40 milioane.
Imi poate spune cineva daca e un pret mare sau e bine?
Mergi la inceput
Hermis
Hermis

233 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hermis un Mesaj Privat  Reply with Quote
Vara trecuta am facut niste modificari in casa si manopera a fost asa - 75.000 mp montat parchet, 7 milioane camera de zugravit. Tu ca ai de scos tapet, izolat, pus faianta samd cred ca daca faci un calcul macar cu datele partiale pe care ti le-am putut da, o sa vezi ca e ok. Mie asa mi se pare.
Mergi la inceput

dana d

3032 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidana d Adauga semn de carte la raspuns Trimite dana d un Mesaj Privat  Reply with Quote
A trecut vara si nu am facut nimic. Acum aud ca se scumpesc gazele si lumea umbla inebunita sa-si izoleze casele. Bineinteles ca mesterii sunt solicitati si isi permit sa cresca pretul iar materialele se vand ca painea calda (polistirenul ieri la Bricostore).
Am gasit un mester care imi cere 200 000/mp dar nu vrea sa scada ferestrele ca cica se chinuie sa finiseze pe langa rama (aiurea), asa ca ajungem la un pret mult mai mare.
cam stiu care e procesul tehnologic, am putea sa ne facem singuri daca am avea o schela sau ceva sa ne urcam la etajul 1 pe afara.
Are cineva recomandari de mesteri cu schela sa mai caut si alte variante in caz ca nu ma inteleg cu asta?

Fetele mele
Mergi la inceput

codruta_grg

5228 Mesaje
Noi am facut pana la urma, dar am izolat pe interior, cu polistiren si gips carton. Vedem la iarna cum va fi.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

,

asa crestem noi

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com