Dieta cu fructe si lactate!

Dieta cu fructe si lactate! | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj




Se mananca un singur tip de fruct si un singur produs lactat pe parcursul unei zile. Combinatiile cel mai des intalnite sunt banana si lapte sau grepfrut si branza. Se poate urma numai cateva zile (maximum - o saptamana).

Cele 3 elemente de baza: lapte, banane si grepfrut
Durata: 3-7 zile
Kilograme pierdute: 3 in 3 zile
Contraindicatii: este interzisa persoanelor cu probleme hepatice si renale
Structura

Dieta cu banane si lapte

Se iau trei mese pe zi, fiecare compusa dintr-o cana (0,25l) cu lapte degresat sau ceai, neindulcit, si doua banane (care se pot consuma ca atare, amestecate cu lapte sau coapte in coaja la cuptor).
Dieta cu grepfrut si branza

Se iau tot trei mese zilnic, compuse dintr-un grepfrut taiat in jumatati si amestecat cu 100 grame de branza degresata. In ambele cazuri, se poate bea apa si ceai in cantitatea dorita. Laptele sau branza pot fi inlocuite cu iaurt degresat, care asigura o digestie mai buna.

Avantaje
Puteti urma acest regim destul usor si aproape oriunde v-ati afla. Nu apare senzatia de foame, bananele fiind satioase. Este o dieta necostisitoare, ideala pentru vegetariene.

Inconveniente
Aduce foarte putine calorii organismului si prezinta carente nutritive importante (de vitamine, proteine etc.). De aceea, acest regim poate provoca subnutritie daca este urmat o perioada mai indelungata decat cea indicata.

Eu am tinut-o anul trecut pe cea cu banane si lapte si am slabit in 7 zile 5 kg.

Bafta celor care sunt interesate!












Nana Motoc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

buna...Nana...
e super dieta...
acum vreau sa te intreb...
Cind tii cura cu banane si lapte mai poti bea cafeaua de dimineata?
Si care e intervalul de ore intre mese?
Poti bea si apa in loc de ceaiintre mese?
Mersi

IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:



Buna, Ioana.
Eu nu sunt bautoare de cafea, deci nu am baut cafea si nici de unde am luat reteta nu era precizat la vremea respectiva, dar nu cred ca are vreo influenta atata timp cat este fara zahar.
Eu mancam la 8,12 si 16 si chiar am baut apa intre mese.
Deci e ok.

Pupici.


Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

e intr-adevar foarte buna dieta,eu numai asa reusesc sa slabesc si eu am ajuns singura la concluzia astaChiar am ramas surprinsa sa o gasesc acum sub forma de dieta bine stabilita!
Branza amestecata cu grepfrut recunosc ca n-am incercat,insa regim bazat bazat numai pe fructe si lapte (sau banane cu iaurt) am tinut si e foarte eficient.Eu m-am simtit foarte bine,poate si pentru ca am mancat mult mai multe fructe decat zice Nana Motoc,si mai mult iaurt si rezultatele sunt cam la fel.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Vin si eu cu o intrebare,nu am inteles bine...2 banane la fiecare masa?adica 6 banane/zi sau 2 banane inpartite in 3 mese?
Mi se pare super dieta,avand in vedere ca eu am inceput de ieri si am mancat numai lapte cu ness...idee era sa o tin pe cea disociata ,dar mi-ar fi greu pt ca nu ma pot lipsi de o cana de lapte cu ness pe care o beau in fiecare dimineata...asa ca aceasta dieta m-ar salva,cel putin pt o saptamana.
Alta intrebare ar fi daca pot manaca o saptamana aceasta dieta apoi o saptamana disociat in care sa introduc toate alimentele )o zi carne,una oua,una legume...si tot asa) apoi sa bag iar o saptamana aceasta dieta cu banane si lapte.Credeti ca mi-as da organismul peste cap ?sau e cat de cat sanatos...tin sa specific ca eu oricum nu am o alimentatie foarte normala pt ca mereu incerc sa tin diete nemancand mai deloc apoi sparg frigiderul ,sau nemancand anumite alimente .
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athennaa spune:

cred ca o sa incerc si eu, macar o saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

fetelor, dieta asta poate sa creeze carente mari in organism, nu exagerati. mai mult de 2-3 zile sa nu tineti regimul asta, si si atunci sa luati suplimente nutritive... mi se pare o dieta abuziva pt organism...

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Fetelor,readuc subiectul in discutie,pt ca m-am hotarat si eu sa tin dieta asta si am cateva intrebari:

1.mi-e teama ca tin dieta si dupa ce o termin sa nu pun kg inapoi si chiar mai multe peste.Vi s-a intamplat asta?Ca asta e frica mea cea mai mare.
2.tb neaparat sa mananc la o masa 2 banane si o cana cu lapte?ca dimineata nu am putut,am mancat doar o banana si am baut jumatate de cana de lapte.Se poate sa mananc doar cand mi-e foame?
3.cate zile ati tinut voi dieta?

Va pupic si astept raspunsurile voastre

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by flori76

Fetelor,readuc subiectul in discutie,pt ca m-am hotarat si eu sa tin dieta asta si am cateva intrebari:

1.mi-e teama ca tin dieta si dupa ce o termin sa nu pun kg inapoi si chiar mai multe peste.Vi s-a intamplat asta?Ca asta e frica mea cea mai mare.
2.tb neaparat sa mananc la o masa 2 banane si o cana cu lapte?ca dimineata nu am putut,am mancat doar o banana si am baut jumatate de cana de lapte.Se poate sa mananc doar cand mi-e foame?
3.cate zile ati tinut voi dieta?

Va pupic si astept raspunsurile voastre

Flori
Noi






Dieta se tine exact asa cum am scris. Trebuie 3 mese pe zi iar atunci cand iti este foame se bea apa.
Eu am tinut-o si a fost totul ok, am tinut 7 zile. De retinut este ca, kg incep sa dispara dupa ziua 4-5.


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

NanaMotoc, cat au stat departe acele kg? Ca ma gandesc ca atunci cand mananci iar normal...nu se pun la loc? Intreb si eu...

"Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru"

Eu si sotiorul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

quote:
Originally posted by Olivia26

NanaMotoc, cat au stat departe acele kg? Ca ma gandesc ca atunci cand mananci iar normal...nu se pun la loc? Intreb si eu...




La asta ma gandeam si eu!Ca bine ar fi sa le dam jos si apoi sa nu mai avem nici o grija,insa...

Flori
Noi

Mergi la inceput