Case din lemn

Case din lemn | Autor: Mirunda

Link direct la acest mesaj

Seara buna,

eu ma tot gandesc de ceva vreme la constructia unei case din lemn, am citit cate ceva pro, dar si contra...Voi aveti experiente cu casele de lemn? Ideea imi surade (ecologic ok, izolatie termica, feng-shui :-)) dar ...oare nu se strica mult mai repede? Oare le putem lasa si copiilor nostri, sau dupa vreo 30 de ani mai sunt bune numai de ...foc? Sigur, exagerez, dar as vrea sa aflu mai multe, si ma gandesc ca voi ma puteti ajuta...
Multumesc mult,
Mirunda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Argumente pro :
- e mai ecologic, mai ieftin de construit, mai frumos, mai izolant
- se contruieste mai repede
Argumente contra :
- trebuie intretinut (dat cu lazura sau vopsea o data la 2-3 ani).

Lemnul neingrijit se innnegreste si se face urit (nici de foc nu e bun).

Acum depinde si de stilul regiunii si de conditiile de clima. Ca sa fiu mai clara : daca pe o raza de 10 km nu vezi nici o casa de lemn, nu te sfatuiesc sa incerci.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

pe viitor io cred ca se vor contrui din ce in ce mai mult case din lemn, io mi-am terminat de curand casa din zidarie cu BCA, insa sotul meu regreta ca n-a facut-o din lemn. si-a contruit cineva langa mine una, o frumuseteeeeee, a ridicat-o in doua luni, si pe timp de iarna, efectiv e o bijuterie.

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Aici numai din lemn se construiesc cladirile! Si sunt f bune! Numai ca aici a California cu soare mult si fara ierni grele!
Acuma iaca, le lasi si tu cel putin pamantul de sub casa!!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Aici numai din lemn se construiesc cladirile! Si sunt f bune! Numai ca aici a California cu soare mult si fara ierni grele!
Acuma iaca, le lasi si tu cel putin pamantul de sub casa!!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com



pai la voi in Ca e si normal, ca voi aveti cutremure, iar casa din lemn isi pastreaza mobilitatea. la noi numai din BCA sunt, mdeh, traiasca uraganele. ideea e ca alegerea casa de lemn sau nu depinde mult de conditiile zonei in care construiesti, nu merge orice oriunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ca sa tina mult o casa din lemn, trebuie tratat lemnul (impotriva cariilor de lemn, a altor insecte, a focului). Intr-o zona cu diferente mari de umiditate intre anotimpuri nu as recomanda lemnul- e foarte sensibil la umiditate, marindu-si sau micsorindu-si volumul in functie de vreme.

Daca iti constriesti din lemn sa fii atenta ca lemnul pe care il folosesti sa fie deja "conditionat" la vremea locului. Altfel risti sa isi modifice volumul. Astfel daca lemnul e prea ud si il aduci intr-o zona uscata, risti sa apara crapaturi.

Mai multe nu stiu ce sa zic, asta e ce am prins si eu cu urechea la institutul unde lucrez.

Intr-adevar o casa de lemn arata mult mai fain- dar intereseaza-te dinainte ce costuri de intretinere vei avea.

--------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by aschiutza

Ca sa tina mult o casa din lemn, trebuie tratat lemnul (impotriva cariilor de lemn, a altor insecte, a focului). Intr-o zona cu diferente mari de umiditate intre anotimpuri nu as recomanda lemnul- e foarte sensibil la umiditate, marindu-si sau micsorindu-si volumul in functie de vreme.



In Montreal sunt cele mai mari diferente de umiditate si cea mai nasoala clima de pe fata pamantului cred , iar casele tot din lemn sunt. Si blocurile idem. In toata America, de altfel.


Mirunda, daca cele din Ro, casele care se construiau din balega si pamant si rezista inca de acum 150 de ani, darmite' o casa de lemn ?

Eu daca as avea bani mi-as face totusi una de pietre de moara. Serios. Sa ramana si stramosilor stramosilor stramosilor mei, oai, cata generozitate pe mine.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

La noi toate casele au schelaria din lemn si Michigan are umiditate foarte mare si ierni grele dar sunt destule materiale, lemn tratat, izolatii si ce-or mai folosi ei acolo. Cred ca numai pentru Florida e diferit ca daca ar fi case ca ale noastre acolo le-ar lua vantul intr-o clipa.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Oana_B
Cred ca numai pentru Florida e diferit ca daca ar fi case ca ale noastre acolo le-ar lua vantul intr-o clipa.


dupa cate am vazut, si in zona centrala predomina casele solide, din cauza tornadelor. dar nu e o regula. gasesti case de lemn si aici, plus trailere, ca peste tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:

In Montreal sunt cele mai mari diferente de umiditate si cea mai nasoala clima de pe fata pamantului cred , iar casele tot din lemn sunt. Si blocurile idem. In toata America, de altfel.




Faptul ca sunt din lemn peste tot nu inseamna ca e un material f usor de folosit. Lutul si balega au alte caracterisitici decit lemnul, alt "raspuns" la clima.

Daca vrei lemn trebuie sa te interesezi care soi e mai bun pt conditiile alese. Lemnul se diferentiaza f mult de la o specia la alta in densitate si capacitatea de a prelua apa din atmosfera.

De asemenea nu imi vine sa cred ca majoritatea caselor pe care le vedeti si care rezista de mult timp nu au fost in ultmii ani din nou renovate si injectate cu diverse substante. Ciupercile, mucegaiul, cariile sunt intotdeauna o problema. Nu inseamna ca nu se poate construi o casa din lemn care sa dureze mult. Dar s-ar putea sa trebuiasca foarte des sa investesti in reconditionarea lemnului. Asta indemnam eu sa se informeze cine vrea casa din lemn.


Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Eu am o casuta intr-o zona de munte, primul nivel e din piatra de rau si etajul din lemn. E tare frumoasa si se incadreaza in specificul local.
E drept ca lemnul trebuie intretinut si tratat, dar cred ca orice fatada trebuie intretinuta periodic, nu ?
E foarte calduroasa iarna si racoroasa vara.
Ce-i drept casa mea e mai noua, dar in satele din jur, cand am cautat noi sa cumparam erau si case din lemn, vechi de 80-100 de ani care aratau inca foarte bine, in conditiile in care ma gandesc ca la vremea aia nu existau atatea lacuri si solutii de intretinere a lemnului.

Asa ca eu, fara sa ma pricep la prea multe argumente tehnice, as fi pro.

Mergi la inceput