Lipsa de calciu - ce sa fac??

Lipsa de calciu - ce sa fac?? | Autor: violeta72

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
De cand ma stiu am avut lipsa de calciu, din copilarie, probleme cu dintii etc. E drept ca n-am fost niciodata prietena cu laptele. Mananc doar iaurt si branzeturi. Problema e ca la a doua sarcina s-au accentuat manifestarile neplacute; faceam des crize de spasmofilie, cu toate ca ma indopam cu calciu si magneziu si mi-am bombardat si fundul cu o gramada de injectii. O doctorita mi-a recomandat sa iau calciu lactic in paralel cu niste picaturi numite AT10 care cica ar fixa calciul. Am facut vreo luna jumatate acest tratament, dar fara rezultate . Ati mai facut careva tratament cu picaturi de-astea? La voi a avut rezultate? Spuneti-mi si mie ce sa fac, ce sa mai iau, ca ma ingrozesc cand ma gandesc ca odata cu inaintarea in varsta absorbtia calciului se face din ce in ce mai greu. Am incercat sa fac reteta pe baza de coaja de ou, dar numai cand am simtit cum miroase am zis ca nu pot sa inghit asa ceva. Daca stiti alte retete, spuneti-mi si mie, please!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Taratamentul optim pentru ceea ce descrii tu este destul de simplu:

ULEI DE CATINA – ulei, nu capsule cu ulei, 1 lingurita / zi seara, zilnic 1 luna da, o luna pauza si se reia long time. Pentru ca este destul de greu de inghitit, iti recomand sa inghiti repede toata cantitatea si sa bei imediat dupa aceea o cana de ceai de fructe de padure varsat, nu pliculete !

Tot seara, zilnic, intr-o lingurita cu MIERE DE SALCAM pui un varf de lingurita ARGILA PULBERE. Se ia zilnic, long time, minim 7 saptamani, 3-4 cure / an.

Multa sanatate iti doresc si tie si celor dragi sufletului tau !

DARAEL
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

eu am laut un amestec de coji de oua uscate si rasnite amestecate cu nuca macinata si miere . nu imi aduc aminte cantitati .....cred totusi ca am facut la ochi;)
SANATATE !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Si eu m-am chinuit 10 ani cu aceste caderi de calciu care mi-au ruinat multe zile.Ele sunt cea mai mare spaima a mea.Mi-e frica de ele si de Dumnezeu,atat!!!
Am facut diverse tratamente cu calciu lactic,injectabil,analize,perfuzii,etc si nimik.
Nu stiu cum se manifesta la voi,dar la mine incep cam asa:
-indiferent de momentul zilei,de emotii,de stare sufleteasca (oboseala intensifica un pic criza),"caderea"-caci asa ii zic,incepe instantaneu,fara preavertizare.M-i se intuneca o parte a campului vizual-vad ca si cum mi-a facut cineva o poza cu blitz-ul fix in ochi,incepe sa imi amorteasca mana stanga,pt inceput,limba,nasul si sa ma ia dureri cumplite de cap.
Ma apuca aceste crize cand mi-e lumea mai draga,fara motiv.Nu pot sa ma bucur de nimic si nu pot sa stiu niciodata sigur daca ajung unde mi-am propus pt ca ,in ziua cu pricina,pot avea "cadere".In astfel de situatii luam un "pumn" de calciu lactic,asa,pt psihicul meu,pt ca nu imi trece criza decat daca dorm si sufar cuplit vreo 6-7 ore.Practic sunt terminata in acea zi si sunt ca o leguma 2-3 zile dupa.
In mijlocul unei asemenea crize nu aveam in casa calciu si,cotrobaind in cutia cu pastile,am gasit un tub de multivitamine-Eurovita.Am zis ca,macar psihicul sa "zica" ca a luat "ceva" si sa fie mai linistit ,asa ca am luat 2 pastile de multivitamine.In urmatoarele 5-10 minute am constatat cu stupoare ca nu mai avea nimic.Am crezut ca m-i se pare,ca nu am avut de fapt "cadere" si ca a fost o pura intamplare.
La urmatoarele crize de spasmofilie am luat la fel,cate 2 pastile si,intr-adevar,criza nu si-a urmat cursul ei firesc,ci m-am facut bine.Nu imi vine sa cred ca am suportat chinul asta 10 ani,cad avea langa mine solutia salvatoare.Cel putin in cazul meu a functionat.Puteti macar sa incercati.O cutie e in jur de 100.00lei.
Daca observati efecte spuneti-mi,va rog,sa stiu daca au reactionat pozitiv numai in cazul meu,sau sunt bune in general.
sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta72 spune:

Va multumesc mult pentru sugestii. Am sa incerc cu ce ai spus tu Darael; am citit pe net ca uleiul de catina e antianemic, energizant, imunomodulator, dar nu zice nimik despre spasmofilie!? Chiar si asa, mi-ar prinde bine, mai ales acum ca vine primavara cu asteniile ei . N-ai spus nimik despre picaturile alea AT 10, daca or fi bune de ceva, poate luate mai mult timp, nu o luna cum am luat eu.? Multivitamine luam si eu in timpul sarcinii, e drept nu Eurovita, dar fara nici un folos in problema asta a crizelor. Ce ma scotea pe mine din criza era o injectie "bine plasata" cu glutamolactat de Ca si Mg. Ma bucur ca tie ti-au folosit, draga Anelize.
Toate cele bune!

Mergi la inceput