Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Discutii generale

Administrator bloc - de unde?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

mihaela73
mihaela73
membru incepator

Donator desprecopii.com

Romania
Bucuresti

296 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 24/02/2006 :  12:10:56 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite mihaela73 un Mesaj Privat

Administrator bloc - de unde?

Buna ziua! M-am mutat de curand intr-un bloc nou si avem nevoie de un administrator. Puteti sa ma ajutati cu niste informatii: de unde sa gasesc un administrator cinstit (cred ca are nevoie de o recomandare - sa nu fuga cu banii de intretinere ) si cu cat se plateste un administrator? Un vecin gasise un administrator recomandat care cerea 500,000/luna pt un apartament *23 ap = o caruta de bani - nu stiu ce face el de banii astia ca altii muncesc de dimineata pana seara si nu castiga atat . De asemenea astept recomandari/sugestii daca puteti sa-mi dati, pentru paznic. Cum ar trebui sa fie? Tanar - pensionar? Cu cat se plateste un paznic? Va multumesc anticipat.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
impreuna
impreuna
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, Cluj Napoca
4414 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  12:16:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiimpreuna Adauga semn de carte la raspuns Trimite impreuna un Mesaj Privat
Pretul cerut de posibilul administrator e exagerat.
Pot sa iti spun ca in Cluj, un admin la 1 bloc e platit aproximativ intre 3 si 6 milioane, care includ sau nu anumite facilitati (cum ar fi decontarea transportului...)

Flavia (sotie si mamica fericita)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Freia
Freia
membru senior

Romania
3444 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  12:43:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiFreia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Freia un Mesaj Privat
ma bag si eu peste subiectul tau. Puteti sa imi spuneti cati bani trebuie dati Contabililului? Celui care semneaza hartiile dpdv verificare?

multumesc,

Freia si Alexa

Intram in legalitate
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
mihaela73
mihaela73
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
296 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  12:51:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mihaela73 un Mesaj Privat
Pai nu stiam ca e nevoie de contabil . Vezi ...de-aia caut administrator (sa nu mai spun ce nevoie am de Rebu ca plec cu sacii de gunoi in portbagaj sa-i arunc la tomberonul de la birou). Nu stie nimeni cum se gaseste un administrator?
Impreuna - este salariu net sau brut? cum se plateste? functie de nr de apartamente?
impreuna
impreuna
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, Cluj Napoca
4414 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  13:19:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiimpreuna Adauga semn de carte la raspuns Trimite impreuna un Mesaj Privat
Mihaela salariul negociat este de obicei net si da, pe nr de apartamente.
Intra pe site-ul primariei generale si cauta acolo legislatia, decretul 400 parca. De gasit nu stiu unde se poate gasi administrator, dar in primul rand se cauta printre locatarii blocului, daca nu eventual la blocurile vecine, la cunostinte si tot asa.
Dar de paznic de ce aveti nevoie? Nu aveti interfon?

Freia nu este nevoie de contabil pt administratie (doar in cazul in care aveti prea multi bani:), pentru ca administratorul tine contabilitate simpla, iar cel care verifica actele asa cum spui tu, este cenzorul, nu contabil. Si in general nu este platit, cum nu este nici presedintele sau comisia, pentru ca el nu face altceva decat sa verifice cheltuielile o data pe luna. In cel mai rau caz, poate cere o taxa, pe ora sa zicem, dar nicidecum salar.

cait
cait
just me around the sea

France, sunny village
2605 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  13:31:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cait un Mesaj Privat
Mama este cenzor in blocul unde eu am locuit in Bucuresti si nu este platita doar verifica contabilitatea pe care o face administratorul.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..
mihaela73
mihaela73
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
296 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  13:58:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mihaela73 un Mesaj Privat
Impreuna - avem interfon dar majoritatea din cei deja mutatati in bloc au spus ca vor si paznic. Fireste conteaza si costul acestui aspect, cel putin pentru mine. Nu vreau sa mai caut un administrator din zona ca mi-e frica - din zona l-a cules vecinul pe ala care voia 11 mil/luna
copiloi
copiloi
lupoaica de stepa

Donator pentru diana
 Romania,
3420 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  14:00:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite copiloi un Mesaj Privat
De obicei, administratorul se alege dintre locatari.

O cunostinta de-a mea administrator primeste 1 500 000 lei, plus are dreptul sa scada o persoana de la intretinere. Are "in grija" vreo 60 de apartamente.

Alina
mihaela73
mihaela73
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
296 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  14:20:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mihaela73 un Mesaj Privat
Copiloi - din cate stiu administratorul are un atestat - face o scoala ceva. Cred ca presedintele este ales dintre locatari.
copiloi
copiloi
lupoaica de stepa

Donator pentru diana
 Romania,
3420 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  14:48:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite copiloi un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by mihaela73

Copiloi - din cate stiu administratorul are un atestat - face o scoala ceva. Cred ca presedintele este ales dintre locatari.

Da, ai dreptate. Persoana respectiva facuse niste cursuri de contabilitate.

Am gasit pe net, cum ca sunt firme specializate, care iti "ofera" administrator. Uite aici adresa: www.inaap.ro.

Daca se considera ca este reclama, sa se foloseasca radiera

Edit: Tocmai am vazut ca firma respectiva este din Iasi. Poate sunt firme de acelasi gen si in Bucuresti.

Alina

Editat de - copiloi on 24/02/2006 14:55:54
impreuna
impreuna
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, Cluj Napoca
4414 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2006 :  14:54:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiimpreuna Adauga semn de carte la raspuns Trimite impreuna un Mesaj Privat
Atestatul se obtine de la primarie. Cei care erau administratori inainte de aparitia acestei legi, au dat doar examenul. Ceilalti fac un curs de vre-o luna de zile, dupa care dau examen, dar nu e mare lucru, deci cam oricine poate fi administrator.

Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com