Administrator bloc - de unde?

Administrator bloc - de unde? | Autor: mihaela73

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! M-am mutat de curand intr-un bloc nou si avem nevoie de un administrator. Puteti sa ma ajutati cu niste informatii: de unde sa gasesc un administrator cinstit (cred ca are nevoie de o recomandare - sa nu fuga cu banii de intretinere ) si cu cat se plateste un administrator? Un vecin gasise un administrator recomandat care cerea 500,000/luna pt un apartament *23 ap = o caruta de bani - nu stiu ce face el de banii astia ca altii muncesc de dimineata pana seara si nu castiga atat . De asemenea astept recomandari/sugestii daca puteti sa-mi dati, pentru paznic. Cum ar trebui sa fie? Tanar - pensionar? Cu cat se plateste un paznic? Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Pretul cerut de posibilul administrator e exagerat.
Pot sa iti spun ca in Cluj, un admin la 1 bloc e platit aproximativ intre 3 si 6 milioane, care includ sau nu anumite facilitati (cum ar fi decontarea transportului...)

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

ma bag si eu peste subiectul tau. Puteti sa imi spuneti cati bani trebuie dati Contabililului? Celui care semneaza hartiile dpdv verificare?

multumesc,


Freia si Alexa


Intram in legalitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Pai nu stiam ca e nevoie de contabil . Vezi ...de-aia caut administrator (sa nu mai spun ce nevoie am de Rebu ca plec cu sacii de gunoi in portbagaj sa-i arunc la tomberonul de la birou). Nu stie nimeni cum se gaseste un administrator?
Impreuna - este salariu net sau brut? cum se plateste? functie de nr de apartamente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Mihaela salariul negociat este de obicei net si da, pe nr de apartamente.
Intra pe site-ul primariei generale si cauta acolo legislatia, decretul 400 parca. De gasit nu stiu unde se poate gasi administrator, dar in primul rand se cauta printre locatarii blocului, daca nu eventual la blocurile vecine, la cunostinte si tot asa.
Dar de paznic de ce aveti nevoie? Nu aveti interfon?

Freia nu este nevoie de contabil pt administratie (doar in cazul in care aveti prea multi bani:), pentru ca administratorul tine contabilitate simpla, iar cel care verifica actele asa cum spui tu, este cenzorul, nu contabil. Si in general nu este platit, cum nu este nici presedintele sau comisia, pentru ca el nu face altceva decat sa verifice cheltuielile o data pe luna. In cel mai rau caz, poate cere o taxa, pe ora sa zicem, dar nicidecum salar.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Mama este cenzor in blocul unde eu am locuit in Bucuresti si nu este platita doar verifica contabilitatea pe care o face administratorul.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Impreuna - avem interfon dar majoritatea din cei deja mutatati in bloc au spus ca vor si paznic. Fireste conteaza si costul acestui aspect, cel putin pentru mine. Nu vreau sa mai caut un administrator din zona ca mi-e frica - din zona l-a cules vecinul pe ala care voia 11 mil/luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

De obicei, administratorul se alege dintre locatari.

O cunostinta de-a mea administrator primeste 1 500 000 lei, plus are dreptul sa scada o persoana de la intretinere. Are "in grija" vreo 60 de apartamente.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Copiloi - din cate stiu administratorul are un atestat - face o scoala ceva. Cred ca presedintele este ales dintre locatari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by mihaela73

Copiloi - din cate stiu administratorul are un atestat - face o scoala ceva. Cred ca presedintele este ales dintre locatari.



Da, ai dreptate. Persoana respectiva facuse niste cursuri de contabilitate.

Am gasit pe net, cum ca sunt firme specializate, care iti "ofera" administrator. Uite aici adresa: www.inaap.ro.

Daca se considera ca este reclama, sa se foloseasca radiera

Edit: Tocmai am vazut ca firma respectiva este din Iasi. Poate sunt firme de acelasi gen si in Bucuresti.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Atestatul se obtine de la primarie. Cei care erau administratori inainte de aparitia acestei legi, au dat doar examenul. Ceilalti fac un curs de vre-o luna de zile, dupa care dau examen, dar nu e mare lucru, deci cam oricine poate fi administrator.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput