Doare chiuretajul biopsic

Doare chiuretajul biopsic | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Fetelor, va rog spuneti-mi si mie daca ati trecut prin asa ceva, doare???
Ca trebuie sa fac asta miercurea viitoare si imi e frica de mooor!
Raspundeti-mi va rog frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

O sa ti se faca ceva anestezic. Nu te adoarme de tot dar te inmoaie foarte tare. De simtit simti un pic. Este o durere mult mai mica decat la histerosalpingografie si de mult mai scurta durata. Una peste alta este mai multa regie decat operatia in sine. La toate operatiile de genul acesta complet nesuferite sunt prinderea si deschiderea colului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Merci mult Daniela pentru raspuns. Da', pot sa-i spun sa-mi faca anestezie generala?
Nu sunt o ignoranta, sunt cu controalele la zi, numai ca m-am ferit ca de naiba de "interventiile" astea si uite ca tot nu scap!
Mai astept raspunsuri, incurajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Giulia, stai fara grija. Nu e ceva placut dar de durut nu doare. Si eu am facut unul anul trecut si mi-am facut o multime de griji. Simti ca se umbla in acel loc dar nu doare. Nu are de ce sa-ti faca anestezie generala.
Curaj si mult succes,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Mercic Oana e incurajare!
Dar se face o anestezie acolo, ceva?
Zau, fetelor nu radeti, sunt speriata rau...
Pupici la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu, sincer, asa am auzit, ca doare.

de facut, n-am facut - in schimb am facut HSG care a fost crunt - si interventia in since, si treaba cu colul.

Si o sa mai fac histerografie cu remodelarea uterului, procedura se face cu laser, dar - sper!! - sub anestezie generala.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Ca o ignoranta ce ma aflu, intreb si io: ce e ala chiuretaj biopsic? adica, care e diferenta intre chiuretaju' pur si simplu si ala biopsic?

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Pai nu stiu sa-ti raspund, din cate am intels de la fete ciupeste din fibrom/chist sau ce necazuri mai are fiecare p'acolo...
Si m-a ferit sfatntul si n-am experimentat nici -un chiuretaj clasic pana acum, d'aia sunt asa moarta de frica!
Poate intra fetele care-s medici si ma mai linisteste putin.
la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Mercic! tot nu-s lamurita prea bine
Intrebam pentru ca io am trecut luna trecuta printr-un chiuretaj (normal, zic io) pentru o sarcina oprita in evolutie. Depinde de organismul fiecareia daca anestezia prinde sau nu. Nu vreau sa te sperii, dar mie, de regula, nu-mi prind anesteziile, indiferent in ce parte a corpului sunt facute. Unii medici mi-au spus ca e de la cofeina si nicotica; se prea poate. La chiuretaj, nu mi-a facut anestezie generala (am inteles ca nu se practica asa ceva), ci una partiala, ca sa zic asa, intravenos, care trebuia sa m-adoarma juma' de ora si una locala. Inutil sa spun c-am stat cu ochii zgaitzi si n-am pus geana pe geana...si c-am si simtzit absolut tot.
Dar, depinde...
Tzin pumnii!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Giulia,revin sa-ti spun sa nu te sperii ca nu doare.Iti face o anestezie, nu adormi, esti cu ochii descdhisi, poti conversa linistita cu doctorul, dar NU DOARE. Dupa chiuretaj esti putin mai slabita, mai ametita, mai somnoroasa de la anestezie, dar nu ai dureri.
Succes,
oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

DRAGA JULIA,NU FI SPERITA!EU LUCREZ IN DOMENIU SI POT SA-TI SPUN CA E PUTIN NEPLACUT,DAR SE FACE ANESTEZIE BUNA.INTR-O CLINICA MODERNA SA TE DUCI SA NU LASI PE ORICINE SA-TI FACA!ESTI SIGURA CA E NEVOIE DE CHIURETAJ BIOPSIC?PT.CE TI SE FACE ACEASTA MANEVRA?CE DIAGNOSTIC TI S-A PUS?DACA AI PUTEA SA-MI RASPUNZI,M-AS BUCURA.IN MOD NORMAL NU DOARE DECAT PUTIN DAR DEPINDE SI DE SENSIBILITATEA FIECAREI PERSOANE.ITI TIN PUMNII!SA FII CURAJOASA CA VA TRECE SI SCAPI!SA NE MAI TII LA CURENT CU NOUTATILE,BINE?
TE PUPIC ANDREEA

Mergi la inceput