Intrebari pentru mamici cu bebei mititei la gradi

Intrebari pentru mamici cu bebei mititei la gradi | Autor: Gabrielama

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Mara noastra implineste 2 ani in aprilie si ieri am inscris-o la gradinita! Doamnele de la gradi au recomandat ca primele luni (2) sa vina la program scurt ca sa se obisnuiasca si abia apoi sa ramana sa doarma acolo.

Din experienta voastra, cum s-au obisnuit copiii mititei la gradi? Dupa cat timp au ramas sa doarma acolo? Cum le-ati explicat ca ei trebuie sa mearga la gradi si ca mami vine sa ii ia dupa-amiaza?

Uf Uf!!! Am niste emotii........

Multumesc!

Gabi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Buna, am si eu o fetita de 2 ani si 9 luni acum, la gradi merge de la 2 ani si 4 luni. La inceput am lasat-o la program scurt cam 2 saptamani, dupa care la program lung, la inceput mai plangea dimineata, dar s-a obisnuit si acum merge de placere la gradi, deja are "prieteni" acolo :), cand are ea chef imi povesteste ce se mai intampla pe-acolo... S-a obisnuit cu gradinita mai bine decat ma asteptam si mai repede, mananca si mai bine de cand merge la gradi...
O sa fie greu la inceput pentru toti, eu am plans in prima zi tot timpul aproape, dar trece si sa vezi ce bine o sa fie apoi. O sa si raceasca foarte des in primele luni, dar asa e cand intra in colectivitate, la orice varsta tot asa se intampla.
Se pare ca prichindeii care merg la gradi la varste mai mici, se adapteaza mai repede decat copiii mai mari de 3 ani si mai mult.
Iti tin pumnii sa treceti repede peste perioada de inceput!
Alexandra

Si ii spuneam in fiecare dimineata, in primele saptamani, ca ea merge la gradi si mami si tati merg la sv, iar seara o luam de la gradi si mergem cu totii acasa si ca nimeni nu ramane la gradinita :), ii repetam de cateva ori foarte calma si sigura pe mine (atat cat puteam :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

buna!
eu am un baietel de 2 ani si 7 luni si merge la gradi de la 2 ani si 2 luni. a mers de la inceput la program lung ca asa am crezut eu ca e mai bine. decat sa mearga la program scurt o perioada dupa care sa mearga la program lung, cred ca accepta mai greu ideea. stef face scandal dimineata de fatada...dupa ce am iesit pe usa nu se mai aude nimik.
eu i-am spus mereu ca toti copii mari merg la gradinita, ca seara vin mami si tati si il iau! s-a acomodat bine, zic eu. si a invatat multe lucruri.
stiu ca ai inima cat un purice si te intrebi mereu oare ce face....daca te ajuta incearca sa suni din cand in cand la gradi...sa intrebi...daca se poate!
succes. tinem pumnii.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Multumesc, multumesc de raspunsuri!

Da, am inima cat un purice si ma gandesc ce o sa faca ea acolo.... si daca o sa-i placa....

Gradinita este exact langa biroul meu; practic, pot vedea pe geam copiii cum se joaca in curte. Mi-e teama ca o sa vreau sa ma tot duc pe acolo in timpul zilei.

Oricum, mergem inainte!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

buna Gabriela,

noi am inceput gradi in septembrie anul trecut. paul avea 3 ani si 3 luni. initial l-am lasat la program scurt cateva zile fiindca mi-am zis ca va fi mai usor pentru el. insa nu a fost deloc asa. abia daca se acomodase binisor, apoi cand am hotarat cu educatoarea sa il lasam si sa doarma acolo, am luat-o de la capat.

spre deosebire de copii care au ramas de la inceput sa doarma acolo, a fost mai greu cu el. insa in 3-4 saptamani s-a acomodat bine.

acum daca ma gandesc imi pare rau ca nu l-am lasat de la inceput la program lung, am aflat apoi ca si alti parinti au patit la fel.

eu de la inceput i-am explicat ca mami si tati trebuie sa mearga la servici sa aduca bani, iar el, ca sa nu ramana singur acasa (desi are doua bunici in oras) trebuie sa mearga la gradi. cand a protestat dupa un timp, i-am spus ca daca merge, vine postasul acasa si ii aduce salariul ( a se citi alocatia) apoi cu banii aceia mergem si cumparam jucarii pentru el (cu aport substantial din partea noastra, drept rasplata). la noi a functionat, chiar ii spunea doamnei la gradi ca el are salariu, si o intreba daca are si ea.

de fugit la gradi, eu ma duceam sa il iau "teoretic" pe la 15, insa de pe la 14.30 stateam pe la usi sa aud ceva, ceva. insa mi-a trecut dupa primele zile cand am observat ca e bine ingrijit, nu a slabit, manca singur, e mai ordonat, mai cuminte, iar cand am vazut ca si lui ii place, nu am mai avut probleme. acum ramane si pana la 16-16.30.

asta a fost la noi. bafta si pentru tine.


karina1976

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

draga Grabriela,
fetita mea merge la gradi de la 2 ani si o luna.primele luni,adica din septembrie pana in dec a fost la 4 ore.ea nu se acomoda cu dormitul acolo.pana i-am adus de acasa pernuta ei preferata ,roz si suzeta.de atunci doarme la gradi si sta pana la 5.s-a adaptat imediat de la inceput si de atunci a evoluat cu repeziciune.vorbeste bine, deseneaza, canta si stie jocuri amuzante pt. copii pe care le jucam impreuna. sunt foarte mandra de ea!e un lucru bun sa o dai la gradinita mai devreme deoarece se adapteaza mai usor.nu-ti fie teama!o duci la gradi s-o educi bine nu sa-i faci rau.

viorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Multumesc de raspunsuri si incurajari! Sper din tot sufletul sa-i placa si sa nu fie probleme cu acomodarea. Ei insista pe program scurt la inceput; in plus, spun ca nu au patuturi la grupa mica din aprilie.

O sa vedem.... am inceput sa-i spun deja ca merge la gradi, la copii, sa se joace si mami vine sa o ia. O sa incepem la 1 aprilie, caci pe 7 implineste 2 ani si vrem sa-i facem o mica peterecere acolo.

Uf!!! Ce de probleme........

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boca Daniela spune:

, sunt o mamica cu un baietel de 1an si 7 luni si eu trebuie sa-l dau la cresa din iulie si sunt super stresata de ce va fi.El este obisnuit numai cu mine, nu prea mananca bine si nu stiu cum se va acomoda.nu stiti se primesc la gradi copii asa mici , ca l-as da la gradi daca-l primesc, de crese mi-e asa de groaza ,voi ce ziceti?
Va pupa mami de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Fetele, cautati carticele cu Andreea merge la gradinita sau ceva in genul asta. Ca sa aiba si ei idee cam ce se va intampla acolo.
La noi a functionat.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Danuta, in sistemul de stat gradinita incepe numai de la 3 ani, pana atunci e cresa. La gradinitele private poti gasi si dintre cele care primesc copii mai mici.

Noi o vom da pe Katja la gradinita privata saptamana viitoare, la program lung.
Ea deja vorbeste bine in propozitii, spune poezii, cantece, etc adica pare numai buna de gradinita, iar eu voi naste peste doua luni si mi-ar fi imposibil si cu ea acasa toata ziua. Acuma...sa vedem ce o iesi...evident ca sunt destul de stresata de eveniment dar si incantata intr-un fel...


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput