transfer bani din sua in romania

transfer bani din sua in romania | Autor: danita

Link direct la acest mesaj

salut gagici
care e cea mai ieftina metoda de a primii niste bani din SUA ?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Depinde de suma transferata.
Cea mai ieftina metoda de a trimite bani(sume mari) din US in Ro este transferul bancar. Pentru asta iti trebuie cont in banca in Ro. Transferul costa 40$ indiferent de suma.
Pentru sume mici si fara sa ai cont in banca....http://www.moneygram.com/ sau http://www.trimitebani.com/Merchant2/merchant.mvc?Store_Code=01&Screen=COST

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

kim are dreptate, trensferul bancar e cel mai ieftin, dar nu costa 40$ indiferent de suma...depinde de banca prin care se face transferul ... de numarul de banci intermediare prin care trec banii etc, poate fi si mai ieftin, pe cuvant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Mie mi se pare rezonabila si varianta prin western union.
Din experienta proprie, stiu ca pentru orice transfer de bani care depaseste 1000 USD se plateste un comision de 45 USD.
Bun, dar nu poti lua asta drept etalon, toate difera inclusiv in functie de banca la care ai depusi banii in SUA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Fata verde..crede-ma, cel putin in CA (in alte state nu stiu) nu exista comision mai mic de 4o...mai mare da, 45 , chiar 50$.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Fetelor, si daca am cont si in SUA, si in Romania, cum procedez ca sa transfer banii? Adica cine, ce, cand, unde, cum...?



_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

daca ai cont in SUA si RO, e tot cu transfer;

depinde de banca la care ai cont in RO, daca-ti ia comision sa primeasca banii din US. Unele banci (gen Tiriac, BCR) nu iti iau comision ca sa-ti primeasca banii (dar iti iau intre 1 si 1.5% cind ii scoti de la banca din RO).

Deci 40$ comisionul in US, plus cel din RO (daca ai cont la o banca ccc care-ti cere cimision) plus banca intermediara care face tranzactia de la banca ta la banca din RO.

Exista in US banci care lucreaza direct cu bancile din RO (de ex. Chase lucreaza cu Tiriac direct) si atunci coeficientul intermediar nu se mai pune; asta presupune insa sa-ti faci cont la Chase. Or mai fi si alte banci in US dar eu nu le stiu. Nici de Chase nu garantez - stiu ca acum vreo 2-3 ani lucra direct cu banci din RO. Cel mai simplu e sa intrebe cineva pentru tine la banca din RO cu cine lucreaza direct in US.

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

prin wester union am platit 24 $ pt 1000$ trasferati din sua dar nu in ro. dar a inteles ca e acelas tarif si pt ro/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elle23 spune:

danita, conteaza foarte mult suma pe care vrei sa o primesti. Iti recomand bank wire (transfer bancar) daca suma e pana in 500$, si Western Union daca suma e mai mare. La WU comisionul scade proportional cu cresterea sumei, adica, cu cat suma e mai mare, scade comisionul. La bank tranfer, depinde prin cate banci trec banii, daca trec prin 2 creste comisionul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Fetelor, si daca am cont si in SUA, si in Romania, cum procedez ca sa transfer banii? Adica cine, ce, cand, unde, cum...?



Te duci la banca din SUA unde ai contul si le ceri transferul. Va trebui sa le dai niste date ale contului din Romania, nr. contului, titularul (evident), adresa sucursalei dar si codul SWIFT care intervine numai la transferul international. Ei iti completeaza un formular cu datele respective si fac transferul. Acum aproximativ 3 ani, ne costa 20$ la 1000 (noi trimiteam de la Charter One la BCR), dar mai "ciupea" si BCR-ul ceva la primire (din pacate nu-mi mai amintesc cat), plus comisionul de scoatere, era destul de scump.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Multumesc frumos pt raspunsuri. Chestiunea e ca mie trebuie sa imi intre banii in contul din SUA dupa ce plec in Romania Eu m-am gandit sa nu ma mai complic si sa-i scot direct din Ro cu cardul, de la ATM. Am inteles ca fiind card VISA, merge. Voi stiti ceva de asta?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput