va place borges...

va place borges... | Autor: gandacelu

Link direct la acest mesaj

... marquez, casares, llosa, cortasar si toata clica lu' papucu turcesc de scarpinat in nara de dupa ureche?

haideti la o palavra si la o cana cioanta cu mate... ca tot citesc acuma "carti scrise in doi" si n-am cu cine



mami de ileana si ioachim

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ps: cheloo cuelo e in alta parte


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

am inceput de curind Paradisul de dupa colt de Mario Vargas Llosa - si e o carte care m-a enervat si am aruncat-o cit colo dupa ce am ajus pe la mijloc.
Nu stiu de ce am avut asa o senzatie de descompunere, de umilinta a femeii = este genul de carte care te face sa vomiti si sa iti doresti sa citesti mai bine o revista de scandal sau mai bine sa faci rebus.

Mirela




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

hehe pe asta n-am apucatara sa o cetesc, dar acum mi-ai dat apa la moara... ia zi, ce are cu femeia, ce i-a facut domne?

ntz ntz barbatii astia

dar marques? le iubeste mai bine, zic eu:)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

am dat o cautare ca tot aveam impresia ca am uitat pe cate unul, dau un link pentru www.raft.ro/subdomeniu.asp?IdDomeniu=0217&offset=0" target="_blank">reimprospatare, deci as mai pune pe lista si pe carpentier, unamuno, bulgakov si cu voia dvstra eco si buzatti... dar la mine, in principiu, e borges si iar borges:)



mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

poate nu e momentul acum, dar asta tine loc cumva de betie, nu sunt in stare de nimic zilele astea...

la fel, putem discuta si filme, bunuel, de ce nu? sau filmul lui marquez, l-a vazut cineva? "miros de ceapa" parca se numea


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

la 18 ani erau nemtii.Mann si Hesse.
la 20 sudamericanii, mi s-a schimbat viziunea complet.
prima carte pe care am citit-o cand s-a nascut sofia a fost unamuno, nuvele exemplare.nu mai tin minte o boaba:))),dar sentimentul ca e extraordinar e extrem de viu.

da tot Borges rules.....tre sa-l reiau.

mai ales cu timpu...cu memoria...temele mele favorite:)




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

de ce ti-ai scos linkurile de la semnatura?ca doar nu-s poze cu bb:)):)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

quote:
Initial creeata de gandacelu

... marquez, casares, llosa, cortasar si toata clica lu' papucu turcesc de scarpinat in nara de dupa ureche?

haideti la o palavra si la o cana cioanta cu mate... ca tot citesc acuma "carti scrise in doi" si n-am cu cine



mami de ileana si ioachim




Gandacel m-ai atins la coarda sensibila....Marquez, Borges si Cortazar sunt preferatii mei...in ultimii ani am citit multa literatura sud-americana, pe nerasuflate. In topul meu personal conduce Marquez si realismul sau magic...nu numai romanele sunt excelente dar si proza scurta. Cele douasprezece povestiri calatoare sunt 12 bijuterii, mai ales acea povestioara de aproape doua pagini formata dinr-o singura fraza dar de o coerenta si limpezime extraordinare, pe care numai un maestru ca Marquez ar putea sa le aiba. Pe locul 2 este Cortazar, tot datorita prozei scurte, la fel de neobisnuita si acaparatoare. Borges ar veni pe locul 3, insa daca ma gandesc la eruditia lui, as putea sa-l trec cu usurinta pe 1. Povestirea lui Borges care mi-a placut cel mai mult, se numea Zahirul parca si uite cum m-ai facut gandacelule sa-mi fie dor de Buenos aires-ul lui Borges de la inceput de secol(de fapti anii '20-'40.

Ati citit "Sfanta" de Marquez?
Poate facem si un top personal al nuvelelor si romanelor preferate...din literatura sud-americana, of course.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Mmmmm,ce parfum are subiectul asta.Daca imi doresc ceva tare,tare de tot acum,este sa ajung in South America...poate se implineste la anu' ca sintem la doar 9 mii km distanta...mie imi place Llosa,ce am citit adica Povestasul,Matusa Julia...si mai ales SarbatoareaTapului(abia astept sa vad filmul...) dar pe primul loc este Blasco Ibanez dintre latini,care desi e spaniol a calatorit si scris mult in SA.

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand

Cine da din coate...departe ajunge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Gandacelu, ce subiect simpatic... Si mie imi place literatura de limba spaniola, iar pe Marquez il ador. Au fost totusi si romane pe care nu le-am putut citi, Toamna Patriarhului, de exemplu. Ma gandesc insa sa-i mai dau o sansa. Mi-e imposibil insa sa fac un top, imi plac toti, mai putin Cortasar, unde nu ma pronunt ca nu am citit.
Am citit Un veac de singuratate acum vreo 12 ani, si de atunci o tot recitesc, e fermecatoare. La fel si Dragostea in vremea holerei, Despre dragoste si alti demoni, Povestirile calatoare. Am incercat insa sa citesc "Stiri despre o rapire" si mai era inca una, tot in stil cumva jurnalistic, pe care nu le-am citi la fel de usor, parca nu e Marquez cel care scrie...
Borges imi place mult, din pacate unele povestiri sunt mult prea complexe si cer unele cunostinte de filozofie si politica pe care eu nu le am, din pacate.
Llosa e nebun, original, fermecator si curajos. Elogiul mamei vitrege, doamne ce draga mi-e cartea asta, iar Matusa Julia, ce sa zic, am ras cu lacrimi. Din pacate, Sarbatoarea tapului si Conversatie la catedrala ma depasesc.

Mergi la inceput