Vomita !

Vomita ! | Autor: matildasep

Link direct la acest mesaj

Fetita mea a vomitat aseara fara nici un motiv, statea in patut cand deodata am auzit-o cum se ineaca, la inceput credeam ca a inghit ceva, dar am vazut ca avea putina mancare pe bluzita, si i=a venit si pe nas. si a 2a faza i s-a intamplat de dimineata dupa ce a baut laptele, era cu mine si dintr-o data a varsat . Nu are febra, e vioaie, mananca bine. cand avea vreo 7 luni a cazut de pe masa de infasat, dar atunci nu a vomitat , nu a lesinat. e posibil sa i se traga de-atunci?
stie cineva de la ce poate vomita? ce boala are simptomul acesta?
va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Fetita mea vomita doar cand are rosu in gat. Alte simptome ii apar de obicei dupa 2-3 zile dar nu neaparat, se poate ca voma sa fie singurul simptom. Eu zic s-o duci la doctor.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Nu ne-ai zis cati ani are fetita ta. A mea la 1 an si 5 luni mai vomita din cand in cand, dar cum.... isi baga degetele pe gat ca sa-si atinga omuletul.
Poate ca fetita ta mananca prea mult si repede. Poate nu-i place laptele. Ce lapte ii dai?
Nu cred sa fie de la cazatura. In orice caz daca starile de voma se amplifica, vorbeste cu medicul pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Am uitat sa zic, are 10 1/2 luni. Nu mananca repede, mai ales acum cand e curioasa sa manance cu lingurita, i-a mancarea si se mozoleste cu ea, (aseara a vomat dupa piure), iar laptele nu cred sa nu-i placa, pt . ca ii dau humana de la 4 luni, si cand bea, dureaza cam 10-15 min..
eu tind sa cred ca e de la oboseala, daca e posibil; si-a stricat progamul care-l avea de somn, acum doarme tarziu, pe la 2 noaptea, si dupa amiaza cam o ora, in total doarme cam 11 ore/zi. Ma chinui sa o fac sa doarma mai devreme si degeaba.
daca mai vomita , maine ma duc la dr..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Si eu am patit ceva similar cu baietelul meu cand avea 11 luni.La indicatia medicului i-am dat o zi din 6 in 6 ore cate o picatura de metoclopramid si apoi si-a revenit fara alt tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Eu am avut frecvent problema asta cu fetita mea. Am mers si cu ea la medic - degeaba ca nu are nimic. Pur si simplu, asa e ea, vomita usor.
Vomita daca se ineca - oricat de putin, daca era laptele prea cald (ea il bea aproape rece!), daca plangea mai mult de 4-5 minute...
Pur si simplu am incercat sa vad ce anume ii provoaca reflexul asta de voma si sa evit.
Dar sigur ca trebuie sa mergi la medic sa o vada - mai ales ca un rosu in gat poate determina aceste accese.
Eu vreau doar sa iti spun ca sunt copii care vomita fara sa aiba vreo boala.
Si stai linistita, ca nu de la cazatura aia i se trage.



Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Multumesc pt. raspunsuri. Nu a mai vomitat de-atunci. probabil ca a vrut sa scoata aerul si i-a venit si mancarea , cam la fel pe cand era micuta, de o tineam cat-e o jumatae de ora sa scoata aerul.

ACum, sa numai deschid alt subiect, nu doarme cat trebuie. cum spuneam si mai sus, in 24 de ore doarme doar 10-11 ore. adica, de pe la 2-3 noaptea pana pe la ora 13 , cu o trezire pt. laptele de dimineata, si inca o ora dupa-amiaza , si asta cu greu.
ce sa fac sa adoarma mai usor? incerc sa-i fac baie cam la aceasi ora, si sa manance la fel, dar degeaba.
acum este aproape 12 noaptea si ultimul somn a fost de la 5, 30 pana la 6,15 . acum e super obosita, si daca o pun in pat plange,i-am pus si melodii de adormit, stau cu ea si la fel. exista vreo metoda de adormit mai usor? sau trebuie sa ma obisnuiesc asa. sunt mai obosita decat la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si lui Vladut i se mai intimpla din cind in cind, rar. Daca i se intimpla mai des imi fac probleme, deocamdata nu e cazul.

Doarme de la 2-3 noaptea pina la 13 ziua? Cred ca trebuie neaparat sa decalezi programul, sa adoarma pe la 9-10 seara cel tirziu. Poti incerca sa ii faci baie inainte de culcare, sa ii dai lapte dupa baie. Vladut adoarme in timp ce bea apa sau ceai, daca nu vrea lapte.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Multumesc Siremie , pt. raspuns. La fel ii fac si eu, baie pe la 9,30 -10 seara, si dupa, ii dau laptele, uneori adoarme imediat , dar se trezeste dupa o ora si numai vrea sa doarma, decat pe la 2-3; alteori nu adoarme si stam pana tarziu.
Cum sa fac sa-i decalez progamul? daca nu o las sa doarma dimineata, pana la urma cedeaza unde o apuca, de ex. pe scaun, sau doarme in fundulet. pana la urma m-i se face mila si trebuie sa o pun in pat.
Aseara a adormit ceva mai devreme , adica pe la 1, 20 si s-a trezit doar o sg. data, dar a adormit repede inapoi fara scandal: si s-a trezit la 12.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Draga mea, trebuie sa ii reglezi urgent somnul! Mi se pare imposibil ca un copil sa adoarma doar la 2-3 noaptea si apoi pana la ora 13. TREBUIE sa schimbi chestia asta cat de repede. In primul rand, nu o mai pun ela ora 17 la culcare!!! Tine-o treaza pana la ora 20 can dii faci baie,lapte si in pat. Daca se trezeste noaptea sau dupa o ora nu o lua din patut, las-o 5 minute sa planga ,poate adoarme la loc. Daca nu adoarme,du-te la ea, vorbeste-i pe un ton calm si pleaca din nou. Mai las-o 5-7 minute sa planga si mergi iarasi si ii spui pe un ton calm ACELEASI CUVINTE (ex: face fetita nani,afara e noapte, inchide fetita ochii,noapte buna") si tot asa de 5-6-7 ori, o sa adoarma pana la urma. nu aprinde lumina. Si nu uita sa te repeti mereu exact la fel sa se plictiseasca. Dupa 2-3 zile o sa mearga tot mai repede si bine. Dimineata la 8 o trezesti, o hranesti,o duci afara, si pe la ora 12 ii dai masa de pranz si o pui la somn pana la maxim ora 16. Dupa ora 16 nu are voie sa mai doarma sub nici o forma,altfel nu se va culca seara la ora 20-21. Crede-ma ca e ff. important sa-i schimbi cat mai repede programul de somn!!!

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elibui spune:

Si Alice a mea a avut acelasi program nebun in intervalul 6 luni - 11 luni! Orice metoda pe care am incercat-o ca sa i-l schimb, a dat gres. Surpriza a fost ca, singura-singurica si-a revenit in mod spectaculos! Au urmat zile in care se culca la 6 seara si se trezea la 6 dimineata! Foarte ciudat!
Am avut si noi probleme cu voma pe la 10 luni. Pediatrul a avut in vedere rosul in gat, parazitii si ne-a trimis la o ecografie abdominala ca sa ne convingem ca-i totul in regula.
Sper ca experienta nostra sa va fie si voua de folos!

Mergi la inceput