Stie cineva de dieta lui Catalin Crisan?

Stie cineva de dieta lui Catalin Crisan? | Autor: corina costea

Link direct la acest mesaj


Saluti fetelor,

Ieri am rasfoit o revista de femei si am gasit acolo un interviu despre cum a slabit C.C. enorma greutate de 32 de kilograme in 10 saptamani. Parca nu imi vine sa cred ca se poate asa ceva. Spune ca a folosit niste picaturi pe care le lua inainte de fiecare masa si acestea accelerau metabolismul. Parca suna identic cu o alta dieta cea a lui Tatu doar ca ea folosea nu stiu ce plante.
Stiti careva ceva despre aceasta dieta sau iar me lovim de reclama?

Va pup , Corina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

pur si simplu reclama mincinoasa
ia te uita aici
http://www.idieta.ro/articol/1687_catalin_crisan_mananc_ca_sa_traiesc,_nu_traiesc_ca_sa_mananc.html

am pus mai jos ce contine linkul

Pe Catalin Crisan il stii de ani de zile, dar cu siguranta nu cunosti secretul noului sau stil de viata. Cum a reusit sa devina altul aproape peste noapte si ce l-a determinat sa dea jos nici mai mult, nici mai putin de 32 de kilograme vei afla chiar de la el.


1. Care a fost reteta succesului tau in materie de dieta?



Dieta pe care am folosit-o are 7 etape impartite pe saptamani, in functie de cate kilograme vrei sa inlaturi. Pentru a va spune detaliat despre fiecare saptamana in parte ar fi trebuit sa invat cele aproximativ 42 de pagini pe care le contine si sincer imi este greu. A si trecut ceva timp de atunci...





Trimite la prieteni!

Adauga un comentariu
Adauga articol
Adauga la articolele favorite
Cert este ca in primele doua saptamani am mancat, in cantitati nelimitate, carne, mezeluri, cate un ou pe zi si 100 gr. de branza fermentata. In celelalte etape am consumat foarte multe legume, fructe, lactate si carne...un regim disociat.



Cel mai important, la aceasta dieta, este ca poti manca pe saturate din simplul motiv ca ai 5 mese pe zi, din 3 in 3 ore. Trebuie, de asemenea, sa bei 3 litri de lichide pe zi, sa eviti dulciurile, uleiul si alcoolul.



2. Ai tinut doar un regim alimentar sau ai facut si sport in toata aceasta perioada ?



Pentru a slabi nu este niciodata suficient doar sa ai un regim alimentar sau doar sa faci miscare. Cele doua au un rol important in egala masura. Eu am ales sa joc tenis cate 2 ore in fiecare zi.



Cand am observat ca timpul nu mai tine cu mine, m-am hotarat sa-mi cumpar un stepper si un trening special, tip sauna, si am facut miscare cate 15 minute pe zi.



3. Care a fost rezultatul muncii tale?



Avand grija ce mananc si facand miscare, am slabit 32 de kilograme in doar 10 saptamani. Asta cred ca spune totul.



4. Ce te-a motivat cel mai mult sa tii o cura de slabire ?



Uitandu-ma la o inregistrare din timpul unei emisiuni la care am fost invitat am constatat ca nu mai incapeam in televizor. Mi-am spus ca e pacat de Dumnezeu...



5. Cum te-ai simtit fizic si psihic in timpul dietei ?



Am fost mult mai odihnit, cu o mai buna mobilitate si elasticitate a corpului. Nu am avut nicicand senzatia de disconfort fizic. Nu m-a durut stomacul, nu mi-a fost foame tocmai pentru ca este un regim care te lasa sa mananci cat vrei. Trebuie doar sa ai grija ce mananci.



6. Ai trisat vreodata ?



Trebuie sa recunosc ca am trisat o singura data. Nu stiu daca este tocmai bine spus trisat. Am fost la o nunta si am baut o gura de whisky. Eram in zilele de legume asa ca a trebuit sa o iau de la capat. In mod normal, daca te abati de la program chiar si pentru o singura zi trebuie sa reincepi dieta in intregime. Eu am reluat, ce-i drept, doar zilele de legume pentru ca nu m-am abatut de la genul de mancare recomandat.



7. Cum a imbunatatit dieta pe care ai ales-o stilul tau de viata ?



M-a facut mai inteligent si mi-am dat seama ca, pana si in cazul unei diete, totul este legat de autosugestie. Mai greu a fost ca, dupa ce mi-am atins scopul, a trebuit sa-mi inlocuiesc toata garderoba...



8. In prezent mai tii vreun regim alimentar ?



Nu. Am incheiat dieta pe 20 decembrie anul trecut si de atunci chiar am mancat dezordonat, nu am respectat numarul si chiar orele de masa... Acesta este si motivul pentru care am pus la loc 5 kilograme.



9. Ce sfaturi ai pentru cei care vor sa slabeasca ?



In timpul dietei, nu trebuie sa mananci dulciuri, nu folosi ulei, nu consuma bauturi alcoolice. Pastreaza cele 5 mese pe zi, bea 3 litri de lichide in fiecare zi, dupa masa, niciodata in timpul ei. Nu manca niciodata mai tarziu de ora 19.30.



Cand renunti la regimul strict, trebuie sa pastrezi cel putin 3 mese pe zi la ore fixe. Este foarte important. Nu combina, spre exemplu, cartofi prajiti (dupa care ai tanjit atat de mult) cu o friptura grasa si cu o felie de tort. Mananca fructe si legume cat mai multe. Este recomandat sa nu te ridici de la masa satul.



Insa, cel mai important este sa ai o vointa de fier. Trebuie sa te gandesti ca “mananci ca sa traiesti, nu traiesti ca sa mananci”. Este adevarat ca meriti sa-ti faci poftele, sa te rasfeti, dar trebuie sa nu faci excese.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Cred ca picaturile minune din reviste sint o gaselnita publicitara, INSA...
Catalin Crisan chiar a tinut o dieta care a functionat (se vede pe el). Dieta i-a fost recomandata de o dna dr. nutritionist si intr-un fel sau altul a ajuns sa fie facuta cunoscuta pe diverse forumuri.

Eu cunosc o tipa, repet O CUNOSC, care a tinut dieta asta si a respectat-o pina la virgula si a slabit 17 kg.
Eu m-am apucat de luni, azi e a 5-a zi si am sa ma cintaresc dupa primele doua saptamini.
Am aratat-o si endocrinoloagei mele si mi-a spus ca o sa functioneze, singurul lucru cu care nu e de acord e Furosemid-ul.
Ma simt chiar bine, ce-i drept eu am eliminat hidrocarbonatii din alimentatie de citeva luni si nu le simt lipsa.
In plus sint carnivora de felul meu asa ca mi-e destul de usor sa suport zilele care au ca meniu principal carnea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Uite si dieta:

REGULI GENERALE :
1. 5 MESE/ZI
2. NU SE MANANCA INTRE MESE
3. NU SE SARE PESTE MESE
4. NU SE BEA LICHID IN TIMPUL MESEI

PERMISE
LICHIDE: -apa, apa plata , minerala ,carbogazoasa, sifon , ceai , cafea (total 2-3 litri/zi)
(INTERZIS –bauturi de gen COCA COLA, PEPSI….ETC)

INDULCITORI : -ARTIFICIALI, CICLAMAT, ASPARTAM, ZAHARINA

CONDIMENTE : -lamaie fara restrictii, sare, boia, piper , condimente din plante, cimbru, marar , patrunjel, (mustar-moderat, fara zahar)
(INTERZIS –hrean , ceapa , usturoi, miere de albine)

CANTAR -SAPTAMANAL

EFFORT FIZIC - echivalent cu 5 km/zi- o ora ½ mers pe jos-15 min. gimnastica/zi


ZAHARUL SI ALCOOLUL BLOCHEAZA SCADEREA PONDERALA!
SE GATESTE FARA ULEI

Impotriva constipatiei : mentolax -2-3 tb/zi
-FUROSEMID -1/2 tb. In ziua a 4-a
-1 tb. In ziua a 10-a
-1 tb. In ziua a 14-a
-ASPACARDIN -se administraza in zilele in care se ia furosemid –doza 4 tb/zi -2 dimineata , 2 pranz

Numai daca exista ameteli-Wallmark (calciu , magneziu, zinc -2tb/zi)
Doar la mesele cu grasimi si fara a deveni obisnuinta ( in general nu se recomanda) –XENICAL -1 tb./zi- ocazii speciale


ETAPA I- 2 SAPTAMANI

• CARNE - fara restrictie de cantitate , gatita fara ulei (gratar, frigarui, friptura la cuptor, fiarta)-inclusiv peste si organe
• MEZELURI - fara restrictie de cantitate
• OUA - 1/ZI
• BRANZETURI FERMENTATE -telemea, cascaval, branza topita-100g/zi





ETAPA II- 9 ZILE

3 ZILE
• FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
• LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
• LACTATE PROASPETE -400 G/ZI

Toate acestea trebuiesc mancate in 5 mese/zi

FRUCTE PERMISE:orice in afara de : castane, mango, avocado, struguri, pere, prune, fructe uscate , smochine, stafide, curmale ,etc ; nuci , alune, fistic , semnite
LEGUME , ZARZAVATURI PERMISE :orice in afara de: sfecla rosie, cartofi , linte , porumb , fasole uscata, mazare , dovleac , masline
LACTATE PERMISE : lapte , chefir , cas , lapte batut, iaurt, sana, branza de vaci , branza de casa , Mozzarella si Ricotta.

INDICATII:
SUPE : fara ulei, fara bors- cu lamaie
LEGUME GATITE- nu crude , nu cu ulei
FRUCTE –sa se consume separat , nu ca desert ci ca gustari

6 ZILE –CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate


ETAPA III-12 ZILE

3 ZILE
-2 oua/zi; 100g. Branzeturi nefermentate
sau
-1 ou/zi; 200g. Branzeturi nefermentate
Se adauga 2 mese/zi de legume cu pigment verde fara restrictii de cantitate (spanac, urzici, castravete, varza alba, dovlecei , fasole verde, conopida, brocolli , ciuperci , vinete, gulii , ceapa verde , usturoi verde, andive)

3 ZILE
CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate


3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE, MEZELURI(+ - un ou)-fara restrictie de cantitate



ETAPA a IV-a-13 ZILE

2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUMEfara restrictie de cantitate
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
La o singura masa a zile o salata verde , ardei verde si varza alba.

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

1 ZI
LACTATE proaspete-500 G/ZI

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe

ETAPA a V-a-8 ZILE
CATE MESE DORESTI PE ZI , FARA RESTRICTIE DE CANTITATE

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
1 ZI
LACTATE proaspete
2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI +- un OU/zi

ETAPA a VI-a-10 ZILE
2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUME
LACTATE proaspete-400 G/ZI
8 ZILE ALTERNATIV:
- o zi –fructe , legume , salate
- o zi –carne slaba( la o masa o salata)

TOTAL 66 ZILE – BAFTA !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

seamana cu cea de pe idieta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Nu stiu cum e cea de pe idieta, dar daca e tot dieta lui chiar trebuie sa semene, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Da , aveti dreptate ca a tinut totusi o dieta dar nu inteleg de ce trebuie sa spuna ca a slabit datorita acelor picaturi miraculoase.
Daca ar fi asa de bune cred ca toti romanii ar fi 90-60-90. Si mie chiar imi place de el ca om si nu mi-as dorii sa-l asociez cu un mincinos datorita acestor reclame ieftine. La fel zicea si Tatu ca a slabit datorita unor plante dar pot sa devin cea mai mare rumegatoare si tot nu vad vreun rezultat din astea. Oare vacile nu ar trebuii sa fie suple?????? Aceasi text ca al ei am gasit tot intr-o revista dar acolo personajul era moderatoarea nui show din Polonia. Cred ca se practica terapia asta cu vedete. Care musca momeala bine , care nu treaba lui ramane cu kilele pe care le are.

Va pupic, Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Cred ca in viziunea lor e o forma de publicitate ca oricare alta, la sampon sau la pasta de dinti sau la vopsea de par...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Readuc pe prima pagina acest subiect pt. ca vreau sa incep dieta asta si poate gasesc si sustinatori.
Haideti fetelor la slabit.Eu am depasit 70 KG si trebuie sa fac ceva urgent.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Hai si eu, cand incepem?

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi
Mitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Asta cam seamana cu "reteta miraculoasa de slabit" a Simonei Tivadar, celebra nutritionista la care banii conteaza mai mult decat pacientii?????

Denisa,copilul Alexandru si bb Luca

Mergi la inceput