nodulu tari la ceafa

nodulu tari la ceafa | Autor: rodika

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu cel mic(9 luni)are cativa noduli (cat bobul de mazare)la ceafa.L-am atins usor si nu cred ca-l doare .Acum o luna avea numai unul,am intrebat pediatra si-a spus ca daca nu se mareste ,nu-i problema ,va trece.Faza e ,ca ,asa cum spuneam,au mai aparut cativa .A patit-o cineva cu bebeul ei?
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sint ganglioni? Vladut a avut ganglionii umflati cind a facut rubeola. Citi noduli sint, doi sau mai multi?

Daca sint ganglioni nu e prea bine sa ii masezi, cred ca il deranjeaza. Eu as cere parerea unui al doilea doctor pentru linistea mea.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Dupa cum i-ai descris seamana a ganglioni (si ai mei au avut la rubeola); daca sunt ganglioni => o infectie undeva in corp.
Si eu as mai conslta un medic!
Sanatate!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

La rubeola ganglionii occipitali sunt cat bobul de piper....
Mergi la al doilea medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

La rubeola ganglionii occipitali sunt cat bobul de piper....
Mergi la al doilea medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori.m spune:

rodika, ai fost la medic? ce ti-a spus?eu azi am descoperit la al meu acelasi lucru. are un an si patru luni. sint speriata. are 4, unul e mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Nu cumva ii ies dintii bebelusului?
Si Radu are ganglionii prezenti, dar e in plin proces de dinti-geneza! Si ne-a explicat doctorita, dupa ce l-a intors si pe fata si pe dos, ca si iesitul dintilor este un proces inflamator si ca atare ganglionii pot reactiona.
Oricum, chiar daca nu sunt semne de altceva, bb trebuie sa fie vazut de medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

si al meu are,acum la ceafa parca nu se mai simt asa,insa are si la gat,iar acum vreun an avea si inghinal.i am facut analizele si totul a iesit in regula,asa ca...,nu te speria.eu prima data cand i am simtit,doamne,n o sa uit niciodata,era vreo 3 noaptea,ii suflam baietelului la ceafa,pt ca era cald si transpirase si cand i am simtit,l am trezit repede pe sot din somn ca are copilu ceva la cap,sa mergem repede la urgenta!nu va spun cate scenarii negre mi am facut,inclusiv ca are cine stie ce tumoare la cap,de parca asta ar fi dat pe afara!noroc cu sotul meu,care e mai ponderat...dacasubsemnata nu stia pana atunci de ganglioni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ganglionii se pot inflama si de la rubeola si de la o raceala...Nu-i mai masa,se inflameaza mai tare.In timp se vor retrage.

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Na ca mai vin si eu cu varianta...

Eu am fost cu el la pediatru, acum un an, cu aceiasi problema. Era doar unul umflat, ceva mai mare decat bobul de mazare. I-a dat antibiotic si a trecut (chiar vreu sa schimb pediatra ca ii da antibiotic si daca are iritatie pe piele).

La o saptamana s-au umflat iar. Nu are nimic, este perfect sanatos dar sunt tot umflati.

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

off,ganglionii
matei are de 1 an si occipitali si la gat si inghinali, sunt cam cat o boaba de piper,am fost la mai multi medici, la homeopat ,i-am facut analize si nu i-au gasit nimic.toti medicii spuneau ca vor trece , dar nu au trecut.ultimul medic la cre am fost a spus ca nu vor trece, ca au ramas asa de la o raceala mai puternica si cu timpul el crescand nu am sa-i mai simt.sa speram ca asa va fi, ca nici dupa un an nu m-am linistit.

oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput