va rog sa-mi dati reteta usoara de gogosi,

va rog sa-mi dati reteta usoara de gogosi, | Autor: codi

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum se fac, please!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

cauta pe forum reteta de "gogosi bestiale", f. multe fete au experimentat-o si nici nu este greu de facut, eu nu o am la indemana acum.
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

reteta pe care o fac eu:
500 gr faina , 100 gr unt sau margarina topit, 100 gr zahar, coaja rasa de la o lamiie, esenta de vanilie( zahar vanilat sau chiar miezul de la un baton de vanilie), 1 cub de drojdie de bere proaspata ( are 25 gr), lapte cit e nevoie ( cam 1 pahar... depinde de faina ).

Pui intr-un castron drojdia cu 1 ligurita de zahar sau miere sa se topeasca si lasi cam 5 minute ( eventual o amesteci cu lingura ca sa se topeasca mai repede), apoi adaugi: faina, zaharul, untul topit, vanilia, coaja de lamiie ,lapte cit e nevoie sa iasa un aluat mai moale. Rastorni pe planseta data cu putina faina si incepi sa framinti, mai adaugi faina daca e nevoie. Se framinta cam 10 minute, apoi pui coca in castron , ii tai o cruce deasupra si il lasi la crescut intr-un loc caldut si acoperit cu un servet de pinza.
Cind coca a crescut de cel putin 2 ori volumul initial, o mai framinti citeva minute pe planseta dar nu sa o "omori" asa mai delicat... Apoi se taie in 4 bucati, se intinde cu sucitorul ( facaletul) un aluat cam de 1 cm grosime si se taie cu gura paharului care a fost trecuta mai intii prin putina faina ca sa nu se lipeasca, se mai lasa la crescut alte 5-10 minute si se prajesc discurile in ulei fierbinte. Cind se scot din ulei se lasa citeva secunde la scurs pe un servet de hirtie si apoi se trec prin zahar . Se pot face si umplute cu crema, ciocolata, gem... Pe fiecare disc se aseaza o lingurita de umplutura, se taie alt disc care se aseaza deasupra, se apasa bine cu degetele pe margine sa se lipeasca cele 2 discuri si se lasa la crescut 5-10 min. Se prajesc in ulei incins la fel ca si discurile simple si apoi se lasa pe un servet de hirtie la scurs si apoi se trec prin zahar. Se pot face si dupa forma gogosilor americane cu gaura in mijloc, se iau bucati de coca, se fac cilindri si apoi se formeaza colacei unind la capete cilindrii de coca sau se taie odata cu un pahar mai mre si apoi un cerc mic in interior cu un paharel ca de tuica. Se lasa la crescut si apoi se prajesc in ulei incins, se scurg pe hirtie si se trec prin zahar.

Pt cei care nu pot minca prajit, se pot coace si in cuptorul deja incalzit, la foc maricel, pe tava cu hirtie de copt .. nu sunt la fel de bune dar macar sunt sanatoase ( a se citi: fara multa grasime ... care din pacate reprezinta tot farmecul gogosii!!!)

Se pot face si "de post" inlocuind laptele cu apa ( atentie sa fie la temperatura camerei ), iar untul cu margarina sau ulei.





Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

www.desprecopii.com/forum/portal.asp?ContentID=904&CategoryID=140" target="_blank">Gogosi bestiale




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Uite cum le fac eu(alor mei nu le ajunge un platou)
Gogosi
Ingrediente:
550 gr. faina, sare, 2 linguri zahar, coaja de lamaie sau portocala, o lingura de unt, maragrina sau grasime, drojdie cit o nuca (2lingurite), 3 galbenusuri,1/2 litru lapte , zahar vanilat 2 linguri

Mod de preparare
Se dizolva drojdia, untul, sarea si zaharul in laptele caldut. Se adauga galbenusurile, vanilia si incet, incet faina. Se framinta. Se lasa sa creasca. Se intinde foaia cam 1/2 cm se foloseste un pahar care se apasa cu gura in jos pe foaie "decupind" gogosile, rotund se mai lasa sa creasca putin (dar nu este obligatoriu). Se incinge bine o tigaie cu ulei mult si una cite una se prajesc gogosile. Focul nu va fi iute, ci potrivit. Se pudreaza cu mult zahar pudra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codi spune:

merci laureta pt reteta dar nu trebuie sa punem drojdie?

Mergi la inceput