Cancer de san - alimentatie, tratamente, ceaiuri,

Cancer de san - alimentatie, tratamente, ceaiuri, | Autor: geo_78

Link direct la acest mesaj

Pentru cei/cele care aveti informatii in legatura cu cancerul de san: tratamente, alimentatie, ceaiuri, alte informatii utile, va rog sa le postati aici. Imi vor fi de un real ajutor, pentru ca mama mea tocmai a fost depistata cu cancer de san, este in timpul tratamentelor citostatice, si orice informatie este binevenita.

Multumesc,

Georgiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

imipare rau pentru mama ta.va fi bine daca va avea grija de ea.

alimentatie trebuie sa fie naturala.fara carne,prajeli,alimente de orice tip din carne,uleiuri de nici un fel,fara zahar.

numai fructe si legume,ceaiuri si cereale.dieta este esentiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
eu am, din pacate, o prietena care a facut cancer la 30 ani si un pic.
La 8 luni dupa ce a nascut o fetitza (de varsta copilului meu), a fost diagnosticata cu cancer la ovare/uter.
A facut operatie (i s-a scos uter,ovare), tratament cu chimiostatice, dar a si urmat o dieta f. drastica- fara carne,dulciuri, fructe.A mancat/mananca aproape numai cereale si suc de legume.In primele luni (a trecut un an de atunci) a mancat doar hrisca si grau!!!
Acum se pare ca este bine, nu o sa se stie niciodata daca a scapat complet. I s-a spus ca a fost "norocoasa", ca al ei a fost de tip "border line"- la limita dintre malign si benign (sau ceva de genul acesta).
O latura importanta este si ceva psihica!!!Aveti grija cum va purtati cu ea, nu trebuie neaparat sa fie considerata ca o bolnava (un lucru destul de frustrant).Cred ca si prietena mea a trecut printr-o criza (nu mai voia sa iasa din casa,sa raspunda la telefon,etc); a inceput sa citeasca diverse carti de psihologie, s-a documentat mai mult cu privire la boala,etc; acum cred ca este mult mai bine!
Trebuie sa lupte/ sa vrea sa lupte!

Pt. tratamentul naturist a fost la un doctor care are cabinet undeva prin Rahova,cica destul de cunoscut in acest domeniu.O sa o intreb cum il cheama si cum poate fi contactat (ea ii zicea "ierbivoru'- facea si ea haz de necaz")!

Multa sanatate!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_78 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!

In privinta alimentatiei, mamei mele i s-a spus de catre medicul chimioterapeut ca are voie orice (fara grasimi, prajeli); cu toate acestea si mama mea a inceput o dieta cat mai naturala, mai mult pe cruditati, supe, ceaiuri...oricum ii este ff greu pt ca este o gurmanda (cu o alimentatie bazata in special pe carne pana acum o luna).
Nu stim insa ce tipuri de ceaiuri ar putea bea ?
Hrisca, grau de care ? am aflat si noi de grau incoltit dar nu stim cum se prepara :(

O zi frumoasa va doresc si astept in continuare raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Din pacate, am avut si eu pe cineva drag cu problemele astea, de aceea iti pot spune care a fost dieta.

Este evident ca nu trebuie sa consume prajeli, dulciuri si grasimi. Dieta trebuie sa contina alimente care se digera usor. Are voie sa consume carne fiarta de pui sau de peste, iaurt degresat, supe de legume (fara prea multa sare, doar asa, pentru gust - desi chimioterapia are ca efect secundar si pierderea temporara a gustului), branza de vaci degresata, ficat de pui (fiert cu legume si putin ulei), creier de vita. In general, nu sunt interdictii mari atat timp cat alimentele consumate nu contin grasimi, prajeli, zahar.

Trebuie sa aduceti mereu sistemul imunitar la linia de plutire (asta inseamna sa aveti grija sa nu scada numarul leucocitelor sub limita minima). Chimioterapia scade numarul leucocitelor. Broccoli (se gasesc pungi congelate in comert), portocalele, fasolele verzi (pastai verzi) cresc nr. leucocitelor.

Foarte importante sunt sucurile de fructe si legume. In fiecare zi, de doua ori, cate un suc de legume si fructe (deci aveti nevoie de un storcator de fructe). Dimineata, un suc de legume si fructe (morcovi, mere, radacina de telina, pere, rosii, portocale, mandarine, ceapa etc), iar seara, suc din cateva portocale. Sucul de legume si fructe nu are un gust prea bun, dar ... o ajuta sa mai prinda puteri.

In rest, in afara sucurilor, de preferat sunt legumele fierte pentru ca se digera mai usor si nu dau arderi interioare (oricum, chimioterapia ii va produce niste "calduri" - sa zic asa - si nu are nevoie de alte arderi intense in organism).

Din moment de face citostatice, probabil ca operatia va urma dupa, nu? Pentru asta trebuie sa consume sfecla multa in preajma operatiei - pentru "a face" sange.

Sa consume pere in fiecare zi - ajuta la detoxifierea organismului (care este otravit de citostatice). La fel si migdalele (dar sa nu fie sarate)

Insista pe langa mama ta sa se hidrateze foarte bine (macar 2 litri de apa pe zi) si sa manance (isi va pierde pofta de mancare si nu va avea nici un chef sa manance, dar trebuie sa se alimenteze bine).

E normal sa se simta slabita, sa-si simta degetele amortite, sa nu aiba gust. Sunt efectele secundare ale chimioterapiei.

Multa sanatate si fiti optimiste! Va fi bine!
Optimismul ajuta si el la crestea sistemului imunitar (e dovedit stiintific) - medicii ne-au spus lucrul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Imi pare rau pt mama ta si sti exact prin ce treci pt ca si mama a suferit din acelasi motiv. Ceea ce ti-au spus fetele este f bine asa ca nu ma repet. Pt ca acum mama se confrunta din nou cu cancerul am tot cautat pe net informatii. Am gasit cate ceva despre Coenzima Q10 care, se spune, reduce efectele citostaticelor. Tot in acest sens mi-a fost recomandat Modifilan, care poate fi gasit la plafar.
Cauta pe Google produsele naturiste de la CaliVita, nu stiu cat de eficiente sunt dar poti incerca.
In rest sa stii ca starea psihica este f importanta. Sa nu o tratati ca pe o bolnava irecuperabila, sa nu plangeti in fata ei ci sa fiti tot timpul optimisti, sa degajati energie pozitiva. Este greu in situatia data dar veti reusi. Eu niciodata in 3 ani nu i-am aratat mamei frica, ingrijorarea, durerea prin care trec. Am zambit, am ras chiar si atunci cand situatia era grava.

De cateva zile mama a inceput sa mearga si la bioenergie. inca nu am prea multe info. Uita-te si aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68580

Un sfat: dupa ce va termina cu tratamentul, operatia, etc sa mearga regulat la medic, sa faca des analize pt ca recidivele exista din pacate si e bine sa le stopezi din timp. Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa stii ce ai de facut de acum incolo. Este o boala cu care nu te joci pt ca te ia prin surprindere cand ti-e lumea mai draga. Oricum odata ce ai trecut prin asta nu te mai sperie nimic. vrei doar sa lupti. De asemenea ai grija si la ce medici mergeti - este f important sa dea un tratament corect.

Iti doresc sa treci cu bine peste toate si multa sanatate mamei tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

din punct de vedere naturist pot sa spun astea:

prietena lui anacami pare ca a facut un tratament destul de popular (si greu) si anume regimul nr 7 al dr. Oshawa - asta inseamna ca 10 zile consumi doar cereale (grau, hrisca si parca mei? - nu mai tin minte exact) apoi 3 zile pauza in care poti manca ce vrei, apoi o iei de la capat.
nu stiu daca graul incoltit e bun, pentru ca e pe alta linie terapeutica (adica cerealele lui oshawa sunt extrem yang, graul incoltit e extrem yin)
o cura din asta, sau o cura de sucuri de legume/fructe, sau chiar postul negru - sunt recomandate in general la cancer, dar asta depinde mult de vitalitatea pacientului, de disponibilitatea lui de a face imposibilul pt vindecare.
pentru cancerul la san in paricular, stiu ca este ff bun marul-lupului. este o planta care se gaseste geu, din cauza ca e f toxica si nu e voie sa fie bauta. dar aplicatiile externe fac minuni - diverse cataplasme sau alte modalitati de aplicare, se gasesc in formula-as. (o planta si mai toxica dar si anticancerigena e spanzul, tot asa, aplicata doar in anumite cantitati mici si doar extern)

eu iti recomand sa cauti prin librarii "vindecare prin alimentatie si post" in 2 volume, scrisa de ilie tudor (el e responsabil si cu rubrica de medicina naturista in revista formula as).
O carte mai nou aparuta, exact pe tema cancerului - cum sa te vindeci, este cea a lui Max Gerson - este un medic american, care are ca specialitate vindecarea cancerului, dar prin metode mai putin clasice (ma rog, el a murit acum, dar munca ii este continuata de fiica sa). Sunt mai multe clinici in state care aplica tratamentele lui, si este destul de popular. daca dai un search pe google o sa gasesti site-ul lor, sigur.

MULTA SANATATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Multa sanatate mamei tale! Si multa putere sa luptati sa invingeti boala asta nenorocita!

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunatiz spune:

Mamica mea a fost operata de cancer la san anul trecut (gradul doi), a trecut cu bine peste traumele tratamentului cu citostatice si radioterapie. A mancat in perioada aceea multa carne de pui, fiarta in doua trei ape, pentru ca toti medicii ii recomandau sa se hraneasca bine; ea este si slabutza. Masa de seara era compusa integral din fructe. A cautat sa consume cati mai multi struguri; sunt fff recomandati in terapiile naturiste de detoxifiere a organismului.

Dupa ce a terminat tratamentul, care a durat sase luni, a inceput un tratament naturist - Q10 + spirulina + niste tincturi (de la HOFIGAL). Se simte excelent si e foarte bucuroasa ca arata ca inainte de operatie, nu i-a cazut parul si nici nu a suferit organismul modificari majore.

Mai are probleme insa cu acceptarea sanului proteza, are momente cand zice ca e "ciuntita" si parca se rusineaza. Ma bucur enrom ca tata ii ofera tot sprijinul, e alaturi de ea clipa de clipa.

Va doresc mult curaj sa treceti cu bine prin aceasta incercare.

Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Geo ii doresc sanatate multa mamei tale, si nu ceda nici o secunda, lupta alaturi cu ea, da-i curaj, putere, mobilizeaza-o si pe ea sa lupte, da-i exemple de multe femei care au avut asemenea probleme si s-au rezolvat.

uite mai jos iti dau un link, citeste si aici e interesant, afli multe informatii
http://www.herbs2000.com/disorders/cancer_breast.htm

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_78 spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru gandurile bune!
Deja am inceput sa aplicam o serie de lucruri de aici, in alimentatie.
Mai am insa cateva intrebari:
- cat efort fizic are voie sa faca ? (stim ca nu este permis mai deloc, dar totusi, ce are voie sa faca?)
- in perioada tratamentului cu citostatice are voie sa ia medicamente, gen: Spirulina, Echinaceea, Cartilaj de rechin, etc. pentru protejarea ficatului si cresterea imunitatii? Stiti ceva, poate interactiona cu tratamentul chimio?

Georgiana

Mergi la inceput