Vorbirea: un joc in 2! - metoda Hanen

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Otilia, noi am facut tema, doar ca nu am avut timp sa o prezint.
Iata:

1. masina de pompieri
(ne-am jucat cu aceasta masina pentru ca Stefan ii spune "camion" si trebuia sa-i fac diferenta intre "camion" si "masina de pompieri" ele practic fiind foarte diferite...
2.masina care stinge focul
3.masina are o scara, pe care se urca pompierul(in cazul nostru fiind un omuletz de la ferma noastra de animale) si care stinge focul.
4. plimbam masina pe covor, ninooo ninooo, si deodata primeste un apel de urgenta!!Se pare ca a luat foc ferma de animale, mergem in graba...bla bla...tot arsenalul, se urca fermierul pe scara, verifica cotetele, stinge focul, trebuie sa vedem cate stricaciuni sunt...bla bla...sunt multe de povestit, joaca a durat circa 30-40 de minute.
5. ti-ar place si tie sa fii pompier?Sa urci pe scara?sa stingi focul?Acesti oameni sunt foarte curajosi!
6. Poate ca unchiul tau, pompier voluntar, te va plimba intr-o zi cu masina lui de pompieri!
7. Si daca o sa-ti placa....cine stie, vei fi si tu un voluntar la fel ca el!

Mai sa nu radeti de mine...dar copilul a priceput care-i diferenta intre camionul verde cu galben si masina rosie de pompieri...de cate ori o vede imi arata si-mi zice "shusha shoshu" adica sufla focul...
Pentru detalii daca vreti puteti vizualiza cateva poze facute cei drept cu ceva timp in urma cand ne-am jucat prima data de-a pompierii, dar atunci era mai micutz, mare lucru nu a priceput, acum, de data asta nu am mai facut poze...


Eu astept cu interes continuarea!


Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos(19.08.2004)
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Otilia, apropo de repetitie...noi duminica avem Pastele.Daca va fi vreme buna afara, Stefan impreuna cu verisoara lui de 2 ani si jumatate vor cauta binenteles iepurasii si ouale ascunse de noi prin iarba...Eu am folosit destul de des cuvantul "ascuns" in diferite propozitii dar sunt curioasa daca Stefan a inteles pentru ca pentru el va fi o mare surpriza duminica, fiind la prima lui cautare ... Am sa va spun si voua daca a reusit sa inteleaga din prima ceea ce vrem de la el si daca va folosi vreun cuvantel nou dupa toata treaba asta pentru ca de regula el se straduieste sa repede dupa noi...dar iese stalcit...eu am mai intrebat, dar nu mi-a raspuns nimeni...o fi bine ca le "zice" asa stalcit??Le pot considera "cuvinte"?

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos(19.08.2004)
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

In primul rand vreau sa te felicit draga Otilia pentru gestul tau altruist de a traduce cartea pentru mamicile de pe forum, si mai mult decat atat mai ai si rabdarea de a face un rezumat.
Eu sunt o proaspata mamica, am un baietel de aproape 3 luni si am gasit foarte importante si interesante informatiile primite de la tine. Inca din perioada sarcii am citit tot ce mi-a picat in mana referitor la educarea si cresterea unui copil si am incercat sa aplic tot ce am aflat si in legatura cu sarcina. Nu vreau sa ma lungesc si sa plictisesc dar vreau sa spun tuturor mamicilor care sunt sceptice sa procedeze ca la carte ca merita sa ai rabdare sa citesti si sa te informezi si sa aplici apoi tot ce ai aflat. Bebelasii sunt foarte atenti inca din primele zile de viata si noi suntem pentru ei poarta spre lume, asa cum ii formam noi vor lua startul in viata. Eu sunt foarte mandra de progresele pe care le fac eu si bebelasul meu in fiecarezi, putin cate putin. vroiam si eu sa recomand niste carti dar sunt pentru copii pana la un an si din cate mi-am dat seama mamicile de aici au copilasi mai mari, deci singura carte pe care au citit-o si se potriveste si la aceasta varsta este "Jocuri pentru copii de la o zi la sase ani" si este scrisa de Anne Bacus (am citit mai multe carti de aceasta autoare si sunt f bune toate). Poate ca multi ati citit-o deja, daca nu, eu zic ca merita sa o cititi pentru ca te ajuta sa descoperi lumea si sa comunici cu micutul tau prin joaca.
Multumesc inca o data pentru informatii pe care ni le impartasesti si astept cu interes urmatoarele traduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

otilia: baietelul meu s-ar incadra la nivelul 4 - 5... dar nu am mai multe informatii... poate-mi mai zici tu.. te rog...




s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

si inca o data:



s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adek spune:

O zi frumoasa tuturor!

Sunt mamica lui Paul (29.09.05 ~ aproape 7 luni) si citesc diverse sectiuni din acest forum inca de cand eram gravida insa doar acum am decis sa ma inregistrez. In cautarea unor carti de psihologia copilului am dat peste acest subiect si peste traducerea pe care o face Otilia. Marturisesc ca m-am bucurat sa descopar mamici dispuse sa faca asemenea eforturi pentru ca sa devenim cu totii parinti mai buni si mai eficienti. Ii multumesc si eu!

Sa aveti copii sanatosi si mereu fericiti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Otilia, multumim mult de initiativa. Fetita mea face in curand 1 an, deci inca nu am nevoie de sfaturi privind vorbirea (cred?), dar nu e niciodata prea devreme sa te documentezi. Mi-am salvat tot ce ai tradus, abia astept sa citesc. Inca o data mutumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Otilia multumim pentru carticica tradusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Astept cu nerabdare continuarea traducerii cartii . Am multe de invatat din ea .
felicitarile mele pentru initiativa de a traduce si a posta aceasta carte pe forum . Cred ca fiecare dintre noi are multe de invatat din ea .
Numai bine !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Sper sa gasesc metodele prin care sa il fac pe baietelul meu de 2 ani jumate sa invete cit mai multe cuvinte .

Gabi , mama de Mihnea (3-01-2004) si Tudor (20-09-2005)

Mergi la inceput