Vorbirea: un joc in 2! - metoda Hanen

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by spic de grau

totusi cred ca ii voi face si un examen ORL sa nu patesc ca Mamica dulce.





Ce a patit Mamica dulce????



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Otilia -ici.

..asteptam continuarea!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calida spune:

Buna Otilia!Buna tuturor!baietelul meu are 1an si 3 luni,si nuzice mare branza,mama e toata lumea chiar si tatal,in rest nu prea decat pe limba lui.Credeti ca ar trebui sa-mi fac probleme?
Multumesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Fetita mea are un an si 5 luni si la fel mama e si tata si chiar si nenea de pe strada si cam atat, nu mai spune nimic pe "limba noastra", doar pe pasareasca ei, si deocamdata nu imi fac probleme, ca tatsu' a inceput sa vorbeasca la 3 ani



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calida spune:

Merci,ca mi-ai spulberat indoielile.dar cateodata cand vad in jurul nostru ca alti la aproape 2 ani,spun cum il cheama,cati ani are si vorbeste f bine,ma pleostesc iar!Dar oricum iti multumesc!
Va Claudia si Robert!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Fetelor,eu sunt cam ingrijorata,baietelul meu nu vorbeste decat pe limba lui,si tata,aia,ada,baba.
Luna viitoare face 2 ani,asteptam progrese,dar se pare ca va trebui sa ma duc la un ortofonic sau un logoped ,sa ma asigur ca e totul ok.
E foarte rasfatat,daca vrea ceva ,pur si simplu te trage de maneca,si te duce unde isi doreste el,apoi se cere in brate(intinde mainile sus,pt.a-l lua in brate)si spune doar"Aia".
intelege absolut tot ce ii spun ,si face tot ce ii cer,dar daca i-as ignora "dorintele"(adica sa nu ma duc unde imi cere el) s-ar criza rau, ar plange,si s-ar izbi pe covor....

Ce mai putem face pentru copiii nostri sa ii ajutam sa vorbeasca mai repede?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Otilia,poate iti faci un pic de timp sa ne traduci in continuare,macar cate putin.Cel putin eu una astept cu nerabdare continuarea!Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

OLivia pentru idee si mai ales pentru efort!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Draga Otilia,
Multumesc mult pentru aceasta traducere.
Marturisesc ca nu ma descurc cu engleza, iar traducerea ta "Vorbirea e un joc in doi" m-a ajutat mult atat pe mine cat si familia mea.
Cand mai poti sa mai traduci continuarea?
O astept cu nerabdare!

Multumesc anticipat!

Cu respect,
Simina Diana si Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Scuze ca n-am mai avansat cu traducerea, n-am mai avut timp, a fost fie-mea in vacanta si apoi bolnavioara, nici eu n-am mai citit...

Sa continuam putin:

Cum putem îmbogati limbajul prin experiente?
Ce interes avem sa invatam cuvintul "leagan" daca nu putem cere sa fim impinsi ca sa ne leganam???

Prin imitatie

Unul dintre cele mai simple moduri de a ne ajuta copilul sa invete sa comunice consista in a imita gesturile si sunetele pe care le produce si apoi a adauga un cuvint sau un gest nou. Daca vrem ca el sa ne imite la rindul lui, trebuie sa alegem cuvinte pe care le poate pronunta.
E simplu: trebuie
- sa repetam ceea ce spune copilul
- sa facem ceea ce face el
- si apoi sa adaugam un cuvint nou in legatura cu ceea ce am imitat

Prin interpretare

Pentru a ne face copilul sa simta ca il intelegem, putem interpreta ceea ce simte sau ce-si doreste, folosind cuvintele/gesturile pe care el le-ar fi folosit daca ar fi putut vorbi mai clar. Interpretarea ii ofera copilului informatia de care are nevoie in momentul in care simte aceasta nevoie.

Exemplu:
Copilul: Oh!!! Oh!!! (ne arata o pata pe pantalon)
Mama: Oh!!! O pata! O pata mare pe pantaloni!!!

Daca propunem copilului nostru intotdeauna acelasi model pe care il poate urma, cuvintele ii vor deveni familiare pina cind, intr-o buna zi (si va fi o zi maaare) va incepe sa le foloseasca.

Prin dezvoltare

In primul stadiu de evolutie al copilului e important sa utilizam cuvinte simple, insa trebuie sa evitam limitarea vocabularului la expresii de 2-3 cuvinte si la replici "de-a gata". Un vocabular asa de restrins va parea in curind artificial si va limita posibilitatile de cunoastere ale copilului.

Atunci cind dezvoltam mesajele pe care ni le comunica copilul:
- il ajutam sa inteleaga mai bine
- il ajutam sa pronunte cuvinte noi

In functie de nivelul de intelegere al copilului putem dezvolta un subiect in mai multe feluri:

Exemplu: copilul se joaca cu o masinuta
1. o putem numi: "e o masina"
2. o putem descrie: "masina merge repede"
3. putem explica: "tata pleaca la lucru cu masina"
4. putem sa ne jucam: "vom impinge scaunul acesta ca si cum ar fi o masina"
5. putem vorbi de sentimente: "iti place sa mergi cu masina cu tata?"
6. putem vorbi de viitor: "miine vom merge la plimbare cu masina lui tata"
7. putem face proiecte: "cind o sa fii mare, si tu vei conduce o masina"

Tema: alegeti o activitate pe care copilul o indrageste. Pe aceasta tema, scrieti cuvintele pe care le puteti adauga pentru a ajuta copilul sa-si dezvolte limbajul:

1. numiti
2. descrieti
3. explicati
4. jucati-va
5. vorbiti de sentimente
6. vorbiti de viitor
7. faceti proiecte

Dezvoltind mesajele copilului nostru, ii dam posibilitatea sa auda cuvinte noi si sa le inteleaga mai bine.


"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput