Vorbirea: un joc in 2! - metoda Hanen

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dracusorul spune:

quote:
Originally posted by kiwwy

Eu acuma incerc sa fac terapia ABA cu copilul meu.
Din pacate numai nervi are,si se crizeaza foarte des,pt.ca inainte era obisnuit cu trasul de maneca,acuma nu mai primeste nimic,si e absolut ingrozitor pt. mine ca parinte sa suport atatea toane,spune doar"da",imi arata sticla de apa,si zice "da",iar eu il oblig efectiv sa repete dupa mine,si nu isi doreste asta.La noi in familie,parca s-a dezlantuit iadul,atata circ este.
Simt ca voi ceda nervos,deja este cumplit ce se intampla,adica sa nu aiba dorinta sa repete dupa mine.Si plamge plange....se maraie,si mai nou are un obicei tampit ca face incontinuu "IIII"la infinit.Cine il aude poate ii si pune eticheta de copil cu probleme.
Nu stiu ce ar trebui sa fac...sa accept in continuare trasul de maneca,sa raspund prin gesturi,sau sa incerc sa il ignor daca nu vorbeste,si sa il pedepsesc cand se crizeaza fara motiv...
Luni a plans 1 ora pt.ca nu am reactionat la trasul de maneca,apoi s-a manifestat prin plecat in camera lui,inchis usa,apoi plans fara lacrimi ,dupa care a venit in hol,aproape de usa de la sufragerie unde eram noi,si statea pe jos,plangand ,iar eu si sotul meu ne continuam activitatea,ignorandu-l,asta fiind premiera ca si sotul meu a colaborat,dupa 30 minute a venit din hol in cadrul usii de la sufragerie,apoi s-a aruncat in brate la tatal sau,acesta din urma pupandu-l...

Am incercat sa il tin mai mult in parc,stam 5 ore pe zi,cu copii multi,iesim si dimineata si seara,in 2 parcuri diferite,dar nu vad nici o schimbare in bine.Fratele lui mai mare care are 8 ani,se joaca cu el doar cand ii spun,parca e satul si el de comportamentul lui,pt.ca vede ca in zadar se chinuie sa vorbeasca cu el,sa il faca sa repete cuvinte,pt.ca cel mic nu isi doreste decat sa detina controlul.

Imi cer scuze pt.ca scriu pe acest topic problemele mele cu fiul meu.
Daca aveti sugestii,informatii,cu ce as mai putea sa fac sa imi aduc copilul pe alea cea buna,nu ezitati sa imi scrieti,orice raspuns,va multumesc din suflet.

cezara



o solutie ar fi psihoterapia psihanalitica, parerea mea ca ABA e un dresaj, oricum e de durata si necesita si cooperarea parintilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Fetelor, in frunte cu Otilia, care ati tradus si scris kilometri de text despre acest subiect interesant, MULTUMIRI si FELICITARI ! O munca migaloasa, extrem de utila pt. noi, ceilalti beneficiari. Am printat tot si abia astept sa citesc tot.
De fapt intregul topic este interesant.



Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Fetelor , va raportez si eu un succes.
Fetita mea care in dec. face 4 ani, un ingeras dulce, vorbaret si istet( ma ocup de ea impreuna cu soacra care are ambitia s-o invete sa citeasca la anul)nu poate pronunta bine pe L (in cuvinte unde este plasat dupa o consoana : B,P) si nici pe R ( aici ma urmeaza pe mine).
Fara a citi topicul, pe care abia acum l-am descoperit, am initiat o modalitate de o face se sa spuna pe L.
Ma vede pe mine cum pronunt, apoi ii explic cum trebuie sa tina limba pentru sunetul respectiv. Stam fata in fata( ea este f.activa si de aceea este destul de greu) si impart cuvantul in sunete: consoana de inceput de cuvant, apoi L, apoi restul cuvantului. Prin repetitie si concentrare din partea ei, si prin rostirea in cei 3 pasi din ce in ce mai rapida , am reusit sa obtinem in cuvinte cate un L claaaaarrrrr.
De exemplu PLACA: 1)P, 2)L, 3) aca
Cu R n-am ce face trebuie sa o pasez altuia altfel i-mi fracturez limba si tot n-o pot ajuta.
Oricum succesul acesta o face fericita incat uneori ma provoaca sa spunem cuvinte grele cu L iar eu nu mai tin pasul.
Nu este o reteta, este ideea mea despre cum s-o ajut.

Succes tuturor orice cale ati alege !

Fii-mea o intreaba pe o prietena insarcinata:"- Cum a ajuns bebelusul in burta ta? L-ai inghitit?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_blue spune:

salut tuturor
cautam si eu ceva despre dislalia copilului si ce bine ca am nimerit aici!!
Baietelul meu cel mare(5 ani)nu pronunta anumite consoane atunci cand sunt una langa alta(rc,tr,pl).El e foarte dulce ca vorbeste peltic,dar azi o prietena mi-a zis ca nu este normal si m-a ingrijorat.Va rog ,daca v-ati confruntat cu asa ceva,sa-mi dati niste sfaturi referitor la cum as putea sa-l ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns levantzoi spune:

Copilul are nevoie sa fie condus, sa se supuna unei autoritati. Nu ma gandesc Damane fereste! la ceva gen nazi... Doar ca trebuie sa existe o autoritate. Copilul nu-i facut sa fie el sef. Sunt multe metode de "imblinzit" dar majoritatea au ceva de dresaj in ele si, mai ales au defectul de a zdrobi personalitatea copilului, de a-i anihila vointa.

Tarele astea se mentin dupa aia in viata, asa ca poate e mai bine sa ne inarmam cu multa rabdare. Recunosc, si eu cedez tentatiei de a folosi forta cateodata cand fetita e din cale afara de incapatanata.

Nici fetita mea nu-l poate pronunta pe c atunci cand e la inceputul cuvintului sau intervocalic. Deocamdata, nu ma ingrijorez, si vorbirea se invata in timp.

Cel mai greu m-am obisnuit sa nu stalcesc si eu cuvintele ca ea. Se pare ca asta e o cauza comuna in intarzierea vorbirii corecte- anume ca parintii imita (din placere) vorbitul peltic al copilului, ceea ce ii creaza acestuia iluzia ca vorbeste corect.

OT- Ce nu pricep eu insa - de ce sunt atat de putini barbati aici? In fond, cresterea unui copil e o sarcina comuna a familiei. E adevarat ca rolul mamei e mai pregnant in primii 7 ani de viata si scade dupa aia fiind locul luat de tatic. Dar si mama si tata trebuie sa stie aceleasi lucruri in ce priveste educatia copilului, altfel cum sa se armonizeze eforturile lor?

Am intrat pe pagina Tatici - dar e foarte saraca. De fapt nici nu as intelege de ce intr-un forum despre copii mamicile sunt separate de tatici, de parca si copii i-ar fi facut tot separat.... ;-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacryyyy spune:

Copilul meu are si el o problemuta cu vorbirea.Am fost cu el la logoped,... prima sedinta,de cand a inceput sa vorbeasca...vom mai merge luna viitoare. Intre timp mai cautam un logoped mai disponibil.
Ia dat cateva jocuri sa se joace, si mi-a zis ca este un pic cam hiperkinetic, si ca nu e bine ca repeta intrebarea, adica cand la intrebat ceva el a repetat dupa ea aceeasi intrebare. Asta poate si din cauza ca inainte sa intram in cabinet l-am rugat sa fie cuminte si sa repete dupa doctorita ceea ce ii zice, dar nu i-am zis sa repete doar cand ii zice sa repete. Cred ca l-am bulversat un pic chiar eu. De obicei daca il anunt de la inceput ce astept de la el, functioneaza.
Se pare ca acolo vom face cateva exercitii de vorbire ,si le vom aprofunda acasa. Asa ca mi-a aratat cum sa il zica pe F sa tina buza de jos sub dinti de sus si in timp ce scoate aerul din gura sa-l rosteasca pe f acasa va trebui sa repetam cuvinte cu f si v.
De asemenea mi-a mai sugerat sa cumpar mai multe felicitari cu imagini care il atrag ,cate doua din acelasi model,pe una sa io las model si pe cealalta sa io tai cu foarfeca in doua la inceput, iar cand invata sa o portiveasca ca pe un puzzel sa io mai tai o data,si tot asa. Am scris acestea cu gandul ca poate vor fi de folos cuiva.
De asemenea puteti sa alegeti impreuna cu copii felicitarile, si sa le taiati impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia81 spune:

Am o fetita de 7 ani .Este in clasa intai si nu poate pronunta ;r,l'j' . A fost un timp l a psiholog dar nu am observat progrese .Oare ma amgesc daca cred ca o sa-si revina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Draga Otilia,
ma bucur ca ai deschis acest subiect, deoarece am si eu un baiat de 3,5 ani diagnosticat cu intarzaiere de limbaj.El este bilingv si pana acum am folosit ambele limbi, dar de acum o luna (de cand am mers la neuropsih.)folosim doar romana.Problema la el este ca nu vorbeste in propozitii, ci doar in cuvinte pe care le pronunta coresct si nu sunt putine la numar.Stie poezii, cantece, rugaciuni pe care le-a memorat foarte usor si le recita.Doar ca liber nu vorbetse in propozitii.ne-au recomandat si tratament medicamentos, dar eu am mari dubii.Daca ai mai multe informatii sau vrei sa discutam pe aceasta tema, te rog sa-mi raspunzi.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Am deschis un topic despre probleme de limbaj la sectiunea Cabinetul Psi. Cert este ca si la 7 ani se pot corija sunetele, dar acest lucru necesita mai mult efort. Sunetul C este greu de scos. De obicei se pronunta T si se intervine manual, inchizand astfel glota,
Pentru gruparile consonantice se face asa cum s-a spus o mica ruptura intre primele doua sunete ( ca in exemplul placa : P-LACA).
Daca mai doriti informatii intrati pe topicul de la cabinetul PSI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Asteptam cu interes continuarea cartii.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului! A inceput votarea :www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=16" target="_blank">Nan1 si Nan2, Mireasa si mire cu stil!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput