Reteta miraculoasa

Reteta miraculoasa | Autor: simona

Link direct la acest mesaj

Asa cum am promis am adus reteta miraculoasa (cel putin asa e pentru mine):
1,5 Kg aloe (planta)- mai batrana de 3 ani
2,5 Kg miere de salcam
3,5 kg vin rosu/negru - mai vechi de 1 an

Planta aloe nu se uda 3 zile inainte de a o prepara
Frunzele de aloe se curata, se rup in bucati si se dau prin masina de tocat.
Se pun toate ingredientele intr-un borcan de sticla si se tine la macerat 10-12 zile , la rece.
Se iau 3 linguri pe zi ce jumatate de ora inainte de masa, pe stomacul gol. Se pot lua si 2 linguri (dimineata si seara)

Acum la ce este buna:(la ce nu este buna!!!!!!!!)- din experienta mea si a mamei mele si din ce am mai citit prin carti:
regleaza hormonal, reduce nr. de zile de ciclu, scapi si de dureri in timpul lui, fixeaza calciul, nu-ti mai cade parul, slabesti (fara sa tii regim dar asta se vede in decurs de cateva luni de tratament)
Reteta se prepara in functie de cat cantareste planta pe care o ai adica 450g aloe-750g miere-1,05 l vin
Tratamentul il poti face cat timp vrei, oricum rezultatele, in functie de afectiune, se vad dupa ceva timp(1luna-2-3 luni)

Este o reteta foarte veche - calugaritele din Franta o preparau si o foloseau pentru ca regleaza foarte bine hormonal ele neavand o viata sexuala......
As putea sa povestesc cum mi-a mers mie si mamei mele dar si asa am fost destul de lunga....
Daca sunt nelamuriri astept intrebari.....
simona

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danis spune:

multumesc, voi incerca si eu!

Daniela si bb Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Simo, soacra-mea si cumnata-mea au facut si ele reteta asta miraculoasa, au luat-o de la o chinezoaica si toate analizele le-au iesit perfect, se simt perfect, doar in primele trei zile au avut dureri de cap. Eu am strambat din nas cand am auzit de ea dar daca si tu zici de ea inseamna ca e chiar miraculoasa. Mai da niste amanunte, ma gandesc sa o incerc si eu.
Multi pupici,
Oana_B


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Simona,spune-mi si mie pt ce este buna aceasta reteta,pt ce afectiuni....te rog!!!!
Mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Scuze...am vazut acum ca ai scris si pt ce e buna!Cred ca eram adormita cand am citi de nu am observat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Dar acum ma intreb de unde sa fac rost de aloe vera mai batrana de 3 ani?.....Miere si vin e mai simplu....dar aloe chiar nu stiu de unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Simona de unde sa luam aloe vera?

As incerca si eu reteta mai ales ca am niste dureri la ciclu, de nu ma pot da jos din pat.



Mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona spune:

Aloe se gaseste la florarii dar din pacate nu prea au toate asa batrana. Sincera sa fiu in Bucuresti nu stiu unde se gaseste. Mama mea o ia din Focsani-Vrancea unde este o florarie care aduce aloe special pt tratamente- aloe batrana de 3 ani- .
Cred ca exista si in Bucuresti asemenea florarii dar nu prea stiu eu pe unde.
Imi pare rau ca nu va pot ajuta.
Apropo zilele trecute o colega de servici mi-a spus de un magazin in care se comercilizeaza produse pe baza de aloe (Aloe +diverse tincturi) si in care aloea se gaseste in stare naturala (nu este conservata). Ea consuma un asemenea gel pe baza de aloe mere si mure- f bun la gust- si mi-a spus ca se simtea f bine, tratamentul acesta fiind asociat si cu o cura de legume si fructe. Era pt slabit si alte afectiuni si sincera sa fiu a slabit enorm de mult si se simtea f bine.
Daca intereseaza pe cineva pot sa va dau adresa magazinului - e in Bucuresti.
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Da Simona,eu as vrea sa stiu adresa magazinului,ca e mai usor decat sa caut o aloe de 3 ani.Si daca produsele mai au si gust bun e si mai bine,ca stiu ce gust neplacut are aloe vera.
Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana76 spune:

Fetelor aveti grija ce fel de aloe consumati! Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un distribuitor FOREVER LIVING PRODUCTS. Produsele sunt fffff bune - le-am testat pe pielea mea si in plus fata de astea toate au certificate ale Ministerului Sanatatii.
Pusici Dana si Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Problema e ca am doua aloe, luate special pentru reteta, acum un an, si m-am legat sufleteste de ele. Pana la anul cand implinesc ele trei ani...., nu cred ca o sa mai pot sa le sacrific....

Mergi la inceput