Dr. Rodica Cristian-Elias

Dr. Rodica Cristian-Elias | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj


Hello,hello, tot eu...tot cu intrebari despre medici.Am deschis subiect nou pentru a nu amesteca discutiile.
O prietena urmeaza sa nasca peste 1 saptamana-2 cu dr. Rodica Cristian de la Spitalul Elias si pe parcursul sarcinii (care nu a fost dintre cele mai usoare dar nici ceva foarte dificil) a fost foarte multumita de acest medic....e chiar incantata pot spune.
A mai trecut cineva prin cabinetul acestei doamne dr.? Ma gandeam sa ii cer opinia in privinta problemelor mele si dumneai si sa compar diagnosticele si tratamentele intre ele...sa vad...poate exista o metoda de tratament mai buna pentru mine.
Va multumesc daca ma puteti ajuta cu informatii.


Iepumic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Am postat si eu in urma cu o aproape o luna un subiect despre doamna doctor Cristian. Nu stiu prea multe, de-asta am cerut si eu pareri. Cumnata mea a nascut acum 2 luni jumatate cu doamna doctor si a fost foarte multumita. Tot la ea s-a tratat pentru ca nu ramanea insarcinata si pana la urma soarta i-a suras. Am fost si eu la un control acum o luna la d-na dr. Cristian si mi-a facut o parere excelenta. Am dus inca o prietena la ea, si acum o trateaza in vederea aducerii pe lume a unui bebe.
Am si vorbit cu sotul meu si am decis sa ramana medicul meu ginecolog si cand va veni momentul sa nasc si eu tot cu ea.

Este o persoana minunata si un doctor foarte capabil.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Si eu am auzit aceleasi lucruri despre dna.dr. Cristian, exact cum ai spus tu: un medic foarte bun si o persoana extraordinara, care e la dispozitia pacientei la orice ora din zi si din noapte. Ceea ce cred ca o recomanda. Si eu vreau sa mergla consult la dumneaei.


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Iepumic, fa-ti programare si du-te la control. O sa vezi ca te va impresiona blandetea si bunatatea doamnei doctor! Sa nu te sperii, ca e foarte aglomerata, insa isi face timp pentru toata lumea si iti raspunde la toate intrebarile.

Bafta!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elliy spune:

Imi puteti spune si mie unde as putea face si eu o programare la doamna doctor?( cabinet, tel.programari, adresa).
Multumesc. Eli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Eli, din pacate nu pot sa-ti dau numarul acum, pt ca nu-l am nici eu. Este vorba de cabinetul de la spitalul Elias. Daca poti du-te luni la prima ora, pentru ca sunt sigura ca doamna doctor te primeste si fara programare. Daca nu are iupumic nr de tel, sper sa fac eu rost de el pana luni.



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Am eu numarul de mobil al dnei dr.: 0722-351-857
Mai multe nu pot sa iti spun pt. ca nici eu nu am apucat inca sa merg la dumneai, nici macar nu am sunat-o inca, dar am inteles ca e de preferat sa mergi cand te cheama ea, pentru ca luni dimineata, spre exemplu, este foarte aglomerata...asa ca incearca sa te organizezi in functie de cand iti spune sa vii. Sanatate si bafta. Sa ne scrii cum a fost.


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ce bine ca il ai, iepumic! Eu am fost la doamna doctor intr-o joi la 10.30. Era foarte multa lume, dar merge repede pt ca baga cate 2 fete odata (una la control si una la ecograf). Lunea de dimineata recolteza si probe pentru analize...

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Ioana,
avand in vedere ca e asa de aglomerata, doamna doctor ti-a acordat toata atentia, s-a concentrat numai la tine si problema ta? Pentru ca m-am saturat de medici care fac 10 lucruri deodata si toate prost. Macar in alea 10 minute cat stau cu tine sa se gandeasca numai la problema ta.
Mai povesteste-mi, e vreun lucru la care ar trebui sa fiu atenta? Adica, spre exemplu, eu am o dilema: sa o las sa ma consulte si sa vad ce diagnostic imi pune sau sa ii povestesc la cine am mai fost si ce diagnostic mi s-a pus, ce tratamente am urmat? Nu as vrea sa ii influentez judecata si ma gandesc sa nu ii spun nimic, sa vad ce zice, dar daca imi da vreun tratament, s-ar putea sa fiu nevoita sa ii povestesc despre cele anterioare. Tricky. Ce parere ai?


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Iepumic, eu nu am fost la doamna doctor cu o problema. Am fost la un simplu control de rutina. Voiam sa stiu daca e totul ok pentru ca in cateva luni as vrea si eu sa concep un bebe. Mi-a facut ecograf, m-a intrebat daca am avut vreodata probleme, diverse lucruri despre mine, apoi m-a controlat. I-am zis ce probleme de sanatate mai am eu si care ma sperie in cazul unei sarcini si m-a ascultat cu mare atentie. Mi-a explicat apoi ca nu am de ce sa-mi fac griji...de una de alta...

Iepumic, tu daca nu vrei sa-i spui ce diagnostic ti-au pus ceilalti medici, nu-i spui. Dar dupa aceea cand iti va da si dumneaei diagnosticul nu mai merge sa zici:"A, stiam ca asta e problema, ca am fost la 10 medici si mi-au dat asa...asa..."

Cumnata mea, dupa ce a fost la n ginecologi a descoperit la doamna doctor ca are uterul bicorn si in plus are si o trompa malformata. Din cauza trompei nu ramanea insarcinata si din cauza uterului pierdea sarcinile. Dupa cateva luni de tratament a ramas din nou gravida si a reusit sa duca sarcina pana la termen cu cerclaj si concediu de risc maternal. Avea si colul deschis. Ce sa zic? Ea a facut naveta lunar aproape la Bucuresti, dr. Cristian i-a supravegheat f atent sarcina, i-a raspuns mereu la toate intrebarile, a incurajat-o cand nu mai spera intr-o minune... Pana sa nasca i-a aproximat ca bebe are o greutate f mare si i-a indus nasterea la 38 de saptamani. Pana la urma din cauza tratamentului de sustinere a sarcinii cu utrogestan si gynipral si din cauza ca nu a facut miscare nu s-a dilatat si a fost nevoita sa faca cezariana. Nepotelul meu a avut 4.200kg la nastere, este sanatos si frumos. Cumnata mea a fost foarte incantata de doamna doctor si pentru ca dupa operatie a stat la capul ei pana si-a revenit. Si asta fara sa-i dea vreun ban inainte...

Am decis si eu, asa cum ti-am mai spus sa fie ea cea care imi supravegheaza sarcina si sa nasc la Elias.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Ioana,
am sunat-o azi pe dna dr. pt. programare si a fost incredibil de draguta la telefon! M-a surprins extraordinar. I-am zis cine sunt si din partea cui si a vorbit cu mine, mi-a explicat unde sa o caut, ce adeverinte imi trebuie ca sa nu platesc analizele...o dulceata, la prima discutie, serios!
Prietena care mi-a recomandat-o mi-a povestit acelasi lucru despre care spunea si cumnata ta: ca este atenta la detalii si efectiv simti ca ii pasa de tine; ea o suna si noaptea daca ii e rau sau i se pare ceva in neregula si doamna doctor ii raspunde chiar si atunci.
Si eu tot asta mi-as dori, daca imi place aceasta doctorita: sa merg pe mana dumneaei si in cazul unei sarcini ( sa dea Domnul cat de curand)pentru ca de asa un medic am eu nevoie...ca sa nu mai adaug ca spitalul Elias este unul dintre cele mai dotate si mai curate din tara, ori eu nu am de gand sa plec de la maternitate bolnava si sa mai pateasca si copilul ceva pe acolo. Am inteles ca si asistentele din acest spital sunt altfel decat asistenta-tip romanca (scarbita si mai ca te lasa sa mori daca nu ii umpli buzunarele).
Sa dea Domnul sa fie bine.
Joi la ora 10 ma duc la ea. E prima oara cand abia astept sa merg....poate primesc o veste buna.


Iepumic

Mergi la inceput