Regim fara sare

Regim fara sare | Autor: numeioana

Link direct la acest mesaj

Fetelor, 2 luni n-am voie sa pun gura pe sare, sosuri (care oricum n-au nici un gust fara sare, peste, porc, condimente, grasimi samd). Prin urmare nu stiu ce sa mananc. Bag la greu fructe, iaurturi, paine fara sare, piept de pui (care n-are nici un gust) si as manca incontinuu.

Stiti ceva retete care sa aiba gust, chiar si fara sare? Recomandati-mi ceva, ca imi vine sa ma urc pe pereti, mai ales ca eu inainte mancam cam sarat...

Mi-e fooooaaaaameeeee!!!

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

daca l-ai urmarit pe gabriel andronache cind spunea despre sare, el indica sa fie inlocuita cu lamiie din preaplin, peste legume, carne si orice altceva, incearca si tu, eu am incercat si-mi place!
Pe de alta parte, poti folosi tot felul de ierburi aromate peste ce iti place tie sa maninci in mod obisnuit. Coriandru, cimbru, maghiran, oregano..
De exemplu eu fac peshte la cuptor in folie de aluminiu cu putin unt, coriandru, magiran si lamiie...Un deliciu.
Si vezi ca mai exista si o sare la farmacie care cred ca poate inlocui sarea obisnuita si nu este contraindicata..

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

exista sarea de potasiu (nu stiu exact unde se gaseste...) care o inlocuieste pe cea de sodiu, dar nu "sareaza" cine stie ce si e si un pic amara... asa am dus-o eu 3 luni de sarcina, incepusem sa ma obisnuiesc intr-un final...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

quote:
Originally posted by madalinad

exista sarea de potasiu (nu stiu exact unde se gaseste...) care o inlocuieste pe cea de sodiu, dar nu "sareaza" cine stie ce si e si un pic amara... asa am dus-o eu 3 luni de sarcina, incepusem sa ma obisnuiesc intr-un final...

madalina
serban





Sora-mea a cumparat de la farm ceva de genul asta.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Din experienta proprie sarea de care vorbiti mie mi-a facut tare rau. Nu suportam gustul!!
Am preferat sa mananc fara sare decat sa ma otravesc cu chestia aia. Acuma sunt multe alimente pe care le consum fara sare si nu mi-ar mai placea altfel. Dar intr-avedar gustul acru inlocuieste cu mult succes pe cel sarat. Asa ca, poti folosi (daca ai voie) otet, lamaie sau alimente acrisoare in combinatie cu altele care pentru tine n-ar avea gust bun. Spre exemplu, eu folosesc iaurtul.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Multumesc mult pt sfaturi! Am sare de la farmacie si nu se compara cu cea de masa...Am inceput sa folosesc zeama de lamaie pe pieptul de pui...si cred c-o sa incerc si cu iaurt, pentru ca imi place si am voie oricat.

yummy


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

uite ce de retete!
http://www.formula-as.ro/reviste_636111bucatarie-fara-sare.html

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi gatim fara sare de ani de zile ... isi pune fiecare cat vrea.
Ne-am obisnuit fara sa ne dam seama cand Mama mea nu avea voie sarat sau condimentat.

Ai sa vezi ca nu e rau ! Tine ceva regim drastic vreo 3 zile si ai sa vezi ce bunatati ti se vor parea mancarurile pe care ai totusi voie sa le papi
Sanatate multa multa iti dorim !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput