schimbari in gramatica limbii romane

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

500.000. S-a stea acolo 500.000 de ani pana loi cumpara io. Si sa nu i-si imagineze cineva ca m-a vo-iapuca io acu sa invat aberatiunile lor. Chiar asa, subectul asta trebe inclus la ala vechi despre aberatiuni (a nu se intelege ca subectul in sine e o aberatiune, ci intentia asta de schimbare a limbii romane intro noua limba inventata acu de stiu io cine). M-i se pare in-admisibil asa ceva. Cine stie daca nu cumva peste cativa ani nu vom incepe sa vorbim chineza.Doamne ca marei gradina ta!PS: a se gasi greselile ortografice, ortoepice si de punctuatie din textul de mai sus.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Pentru lamuriri adresati-va aici domnului Pruteanu.
http://www.pruteanu.ro/8opinii/view.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

http://www.gandul.info/2005-07-14/arte/editorii_accepta


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Acum este valabil DOOM2:

DOOM 1 DOOM 2
> acciz > acciza
> aragazuri > aragaze
> avatare > avataruri
> chermesa > chermeza
> conteiner > container
> dintr-o data > dintr-odata
> o data ce > odata ce
> o data cu > odata cu
> foarfece > foarfeca
> ilar > hilar
> ignoreaza > ignora
> Malaiezia > Malaysia
> mass-media > mass-mediei
> moto > motto
> nici un > niciun
> nici unul > niciunul
> nici o > nicio
> Pasti (sg.) > Paste (pl. Pasti)

Cuvinte nou introduse
> a accesa
> adidas (pantof)
> agreement
> aviar
> banner
> babysitter (pl. babysittere)
> background (pl. backgrounduri)
> bermuda
> bip
> boschetar
> deflui
> euroatlantic
> hotline
> macho
> link
> fitness
> nelegal
> dixieland
> a dili
> hacker

http://www.agonia.ro/index.php/article/147787/




Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

E inadmisibil!
Andita, mi-ai adus aminte de Facultatea de Litere, si eu am terminat acolo, nu stiu pentru ce sunt pusi acolo toti acei profesori care ne faceau viata grea la cursuri si examene, daca nici pentru limba asta asa cum o stim nu se lupta putin, e strigator la cer, nu mai e nici o logica, pos-tliceal, infiorator.
Problema e ca schimbarile sunt dictate si de uzul eronat al unor termeni, care, cu timpul schimba normele literare. Cu cat mai multi oameni folosesc o varianta gresita a unui cuvant, cu atat mai rapid acea varianta gresita se va impune, de aici multe dintre aceste schimbari.
Daca mai mult de jumatate din populatia Romaniei spune de 10 ori pe zi "Nu fa!", atunci, varianta corecta, "Nu face!" va disparea, asa cum, de altfel, se si intampla in zilele noastre.
Din pacate, acest fenomen nu poate fi controlat ,asta e realitatea.
Bineinteles, altor schimbari nu li se poate gasi nici o logica, dar eu inca mai continui sa o caut.
O seara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Si eu sunt absolventa de Litere, profesoara in concediu, dar, e...inadmisibil! Azi am auzit ceva si acum aflu mai multe! Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva cu ce se intampla ca lasa rau de dorit!
Oricum, pana ma intorc la scoala, va trebui sa mai invat;
Eu sunt doctorand in anul patru si asa ceva nu credeam ca se va intampla!Imi modific lucrarea?!?

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Azi Academia Romana lanseaza Gramatica Academiei, sa va tineti bine! M-ar mira sa nu fie neconcordante intre DOOM si Gramatica...
Dupa decenii de tacere crunta, a dat harnicia in ei.

Hristina, 4 din 4 sau 4 din 7? Daca esti la zi, anul asta, nu trebuie sa schimbi lucrarea. Daca termini peste trei ani, da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Incet incet incep sa ma lamuresc si eu cum stau lucrurile! Nu stiu cum ma voi acomoda cu modificarile astea dar incerc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Conform noului Dictionar Ortografic, Ortoepic si Morfologic al limbii romane, este corect sa scriem "nu a venit niciun elev" si "nu e nici un om prost, nici un incult".

De asemenea, in cazul unui adverb urmat de numeral sau de pronume nehotarat se foloseste varianta "nici un".

Exemple: "Nu am nici un frate, nici mai multi", sau

"nu-mi place nici unul, nici celalalt".

Prin scrierea legata a acestor pronume si adjective pronominale se revine la forma folosita in perioada interbelica.

Decizia Ministerului Educatiei si Cercetarii, transmisa si Inspectoratelor Scolare, a fost ca anul acesta scolar, precum si anul urmator, profesorii si elevii sa lucreze la transformarea noilor reguli in deprinderi.
Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, precizeaza ca, dupa aceasta perioada, scrierea in varianta veche va fi considerata greseala in cadrul examenelor de capacitate si bacalaureat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veverusca spune:

si oricat ne-am chinuit noi sa-i invatam sa vorbeasca si sa scrie corect, iata ca trebuie sa acceptam niste prostii


Mergi la inceput