sarcina 2 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Primperan = Metoclopramid

La mine a fost frectie la picior de lemn dar poti incerca. Mult succes si nu uita ca trece repede chiar daca acum ai impresia ca ti-e greatza de o vesnicie!
Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 27 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Noi avem 21 de saptamani si..mai avem sechele de greata si varsaturi...si sa nu mai zci ca sunt la sarcina 2 si la prima n-am stiut ce e greata( si a fost baiat)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eu sunt in sapt. 25 si am din nou stari de greatza si o somnolenta la fel ca in trimestrul 1.Evident ca am baietel
Ce pot sa spun, a fost groaznic trim. 1, eu m-am ingrasat insa 4 kg pentru ca am mancat biscuiti si grisine la greu, tocmai din cauza gretzurilor. De la citrice instantaneu!
Am fost si la o farmacie homeopata, fara consultatia doctorului n-am putut lua nimic. M-am chinuit asa, si,cand nu mai puteam, luam metoclopramid.
Deci: grisine si sticksuri! Si, cand te mai lasa un pic greatza, incearca sa mananci,dar cate putin, nu forta nota!
Pana nu misca bebe nu vor trece gretzurile, dupa cum ai inceput. Daca esti la prima sarcina, nebunia va sfarsi la 4 luni... Dupa aceea poate sa revina numai daca sarcina va exercita presiune asupra colecistului, adica exact ce mi se intampla mie.
Iti doresc sa ai rabdare si o sarcina fara alte probleme!

Lacri 24+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Draguta mea sa stii ca suferim impreuna si eu din prima zi cand am intrat in saptamana a 6 nu am mai putut tine nimic am slabit 2 kg,am vacut B1 si B6 injectabil,acume ceva mai bine daca il pot numi asa ptr ca am zile cand am doar starea de si am zile in carede nu stiu cate ori pe zii.Mananc des si putin mai mult macare solida si stau cam tot timpul in pat (mi-am luat concediu) ca altfel nu cred ca pot sa rezist.
Bafta multa si nu stiu daca de consoleaza dar mai suntem multe in starea ta.

Io9+

Io

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

buna!
Stai linistita ca si eu am trecut prin asta!Mi s-a intamplat de multe ori sa vomit si pe strada, cat eram la plimbare! Asta e.
Este perfect normal.
E foarte important insa sa mananci si sa bei lichide , pentru ca exista riscul sa te deshidratezi! Trece si perioada asta si la sfarsit vei avea un bebe frumos si sanatos!

Delia-Vio
POZE cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

buna!
Stai linistita ca si eu am trecut prin asta!Mi s-a intamplat de multe ori sa vomit si pe strada, cat eram la plimbare! Asta e.
Este perfect normal.
E foarte important insa sa mananci si sa bei lichide , pentru ca exista riscul sa te deshidratezi! Trece si perioada asta si la sfarsit vei avea un bebe frumos si sanatos!

Delia-Vio
POZE cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

buna!
ma numar si eu printre fericitele care am intr-o veselie aproape 4 luni, am slabit 5 kg, n-am putut manca aproape nimic, nu mai zic de baut apa, nici atat; am renuntat la fructe, lactate si muuuulte altele, am stat si in concediu doua saptamani, dar s-au ameliorat din sapt 15, mananc as zice normal,ma mai viziteaza din cand in cand, mai am arsuri la stomac, dar sunt mai acceptabile; o sa treaca in curand, nu te speria;
anasia 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Cristina eu de la 6 saptamani am inceput cu raul; acum sunt in saptamana 13 si nu prevad nici o schimbare in bine. La un moment dat ( cred ca in saptamana 8-a) am facut chiar o depresie, nu mai stiam cum sa trec peste starea de rau si aveam impresia ca nimeni nu ma intelege. Eu te sfatuiesc sa fii curajoasa, asta e inceputul meseriei de mamica. Pe mine gandul asta m-a imbarbatat cat de cat, mai ales ca prea multe solutii nu aveam. Evident ca ar fi bine ca toate sa fim norocoase si sa nu avem gretzuri sau alte neplaceri in sarcina.
In schimb cand ecografiile iti vor arata un bebelus care se dezvolta normal te vei convinge ca tot ce se intampla cu corpul tau este ceva natural si te vei mai linisti.
Mie imi mai trec gretzurile cu bomboane de menta, poti incerca si tu.

Ai grija de tine. Iti tin pumnii sa nu mai dureze mult.

ignatica

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabita_pusi spune:

buna fetelor ma numesc gabriela sunt din cluj.Si eu sunt insarcinata in 2 luni si am cate o scurgete roza catre maro.Sincer ma cam speriu desi am fost in 2 sapt de 2 ori la ecograf si bebelul e bine.Miau dat sa iau acid folic,jodid 100mg,nospa.Poate treceti si voi prin ce trec eu
si miar prinde bine un sfat din partea voastra.Adresa mea de mail e gabita_pusi@yahoo.com sau adresa de mess gabita_pusi.Va rog mult daca stiti de ce as sangera sau datimi un sfat.Imi caut si un medic bun de stanca cluj va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Gabita, si eu am avut de cateva ori putin roz-maroniu inauntru doar (ffffffff putin) si am mers la dr si au zis ca e ok, e normal. Bebe e bine. Au spus ca daca nu e sangerare e ok (desi si cu sangerare e f posibil sa fie totul bine). Daca nu esti convinsa, mergi si la alt dr pt o a doua opinie. Sarcina usoara si bebel sanatos iti doresc!

Laura 7+

Mergi la inceput