@ construit casa! (7)

@ construit casa! (7) | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

Cap 1
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39661&whichpage=1#top

Cap.2
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41423&whichpage=1

cap 3
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45621&whichpage=1

cap4
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49363&whichpage=1

cap 5
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55731&whichpage=1

cap 6
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63987&whichpage=1

1. Bebe03 - P+1 90%; mai 2004 - 2006?
2. Crixia - P+1 70%; aug 2004 - dec 2006?
3. Danilamonica - P+1+M 100%; 01.03.2004-01.03.2005
4. Deborah77 - P+1 70%; aprilie 2005 - iunie2006 ???
5. Dia_codat - P+1+M; dec 2005 -?
6. Jone - P+1 25%; 2005 - 2006
7. Maggda - D+P+E 60%; 2001 - nov.2004
8. Heny S+P+E+M 80%; vara 2003 - vara 2006
... lista este deschisa!


astept modificari de lista pe PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Salutare tuturor!
Dupa pauza mea, revin alaturi de voi!

Despre scara interioara suntem si noi in dubii:
nu prea as vrea s-o imbrac in gresie, as fi tentata sa punem doar pe trepte lemn, nu si contratreapta, si sa punem balustrada de fier forjat cu mana curenta de lemn.
La fel si holul de la intrare: gresie sau parchet? gresie pentru utilitate, curatenie, intretinere, iar parchet ca sa fie la fel ca-n living.
Off, deja astea suna a decoratiuni! Asortare, imbinare culori, materiale!

Gresie/faianta de care, de unde, ce firme? Cum sunt produsele Delta, acceptabile la pret? Dar Sanex, Cesarom, incotro s-o apuc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

bine ai revenit crixia...si spor la ...decorat
noi de vreo saptamina ne luptam cu scara interioara
am reusit sa-l conving pe sot sa renuntam la gresie + balustrada inox, din considerentele date in cap anterior:e abrupta si mi-e frica ca voi cadea in nas
am convenit ca o vom imbraca cu lemn toata pe care il lacuim in culoarea rosiatica sa bata cu gresia din hol iar pt. balustrata fier forjat; eram disperati ca nu gasim prin apropiere nici o firma care sa execute, acum avem deja 3 locatii, sper sa reusim sa comandam
si mie imi placea cu lemn doar pe treapta dar cei care mi-au facut interioarele mi-au spus ca nu e deloc bine ca atingi cu virful piciorului(uneori poate incaltat) gletul si va cadea sau se va murdari foarte repede...
intrebai de gresie, faianta, noi am luat numai din import spania, iar pe hol e made in egipt, de trafic intens, stil rustic brun
roscata gen teracota
mai avem de pus pe terasa si balcoane, am gasit ceva care ne place ceva care imita piatra, un gri mat care sa reziste la praful din exterior
sanexul nu e de calitate, pe cine am intrebat nu m-a sfatuit
despre produsele delta am auzit numai de bine, dar nu stiu ca nu am vazut in zona
am cumparat numai de la romstal si dedeman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Noi in baia care am facut-o am luat gresie de la Delta, e spaniola si a fost 500 000 mp de gresie, faianta trei sute si ceva.Gresia e mata si super antijeg.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nicol, si pe noi la fel ne-au sfatuit in legatura cu treptele, cica s-ar murdari daca nu pui contratreapta. Nu stiu dc, dar mie imi place doar cu treapta.
Cine mi-a facut si fierul forjat pentru exterior imi va face si balustrada, doar ca meseriasul care trebuie sa finiseze scara spune ca: in functie de ce voi imbraca scara o va finisa!
Nicol, spune-mi de unde ai luat placile pentru terasa? As vrea si eu ceva tot gri, sa se asorteze cu gardul si cu soclul, cred ca voi pastra nuanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Magdda, cred ca am sa fac o vizita la Delta! Soacra-mea a cump. acum vreo 5 ani si vad ca se comporta bine pana acum! Si la pret a fost ok, nu ceva exagerat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

cristina saru'mana ca ai pus linkul catre capitole.dupa ce am cautat de am innebunit ca nu mergea cautarea.m-am gandit sa recitesc ce s-a scris pana acum.
nicol ai fost la braila la depozitul ala nou, dedeman?
mama e acum acolo si cica e o minunatie.
cat despre culor daca ei un colorant bun si se respecta proportiile din reteta sa stii ca iese..

cristina e prima data cand aud de delta.

de cosmarurile despre scara am scapat acum daca avem doar parter dar sa nu incep sa va povestesc cat m-am chinuit cu ea at. cand se punea problema sa avem si etaj.valeu mama!
pupici

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol nu ma bate.
am vazut ca iei de la de dedeman.
a fost mama si tipi de acolo super draguti si amabili.
cica daca vreau imi asigura si transportul de acolo bineinteles contra cost.
cand o sa ajung la braila o sa vad exact ce preturi au comparativ cu constanta si daca renteaza o sa imi iau de acolo.
mama era incaintata de ce a vazut.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA


La fel si holul de la intrare: gresie sau parchet? gresie pentru utilitate, curatenie, intretinere, iar parchet ca sa fie la fel ca-n living.
Off, deja astea suna a decoratiuni! Asortare, imbinare culori, materiale!





eu mi-am pus in holul de intrare parchet ca sa fie la fel ca in living, apoi l-am scos si am pus gresie ca mi-am dat seama ca e mult mai usor de intretinut.

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crixia, luna aceasta s-a deschis la braila un hipermarket numai cu materiale de constructii...care asa cum spunea jone e super, acolo am vazut gresie gri pt. terase, inca nu am cumparat-o, speram in curind, au peste 50 de modele de gresii si faiante, si tot ce vreti in materie de constructii, preturile sunt accesibile, nu foarte mici(acum la deschidere au promotii) dar gasesti lucruri de calitate la preturi bune...
fetelor m-am ofticat cind am vazut modele de faianta, pot sa spun ca apar modele noi atit de repede ca ce am pus in toamna eu nu mai imi place, dar asta e.
varul lavabil e mult mai ieftin decit in oras, adica o galeata care costa 1.500.000 in oras aici e 1180.000, si au multe multe produse faine pentru bai....cazi, cabine si mobilier...imi pare rau ca DEDEMAN, nu s-a deschis mai devreme...
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crixia, am uitat, cit a costat la voi fierul forjat ca sa-mi fac si eu o idee, pe aici am intrebat la o singura firma deocamdata si cica intre 75...90 euro metrul liniar, in functie de model, e oare un pret bun?
in legatura cu holul te sfatuiesc sa pui totusi gresie care rezista in timp si se intretine usor, parchetul asta laminat cica se zgiriie foarte usor si arata nasol dupa, cica ar fi garantat cam 10 ani maxim
gresia poate fi asortata cu parchetul din living foarte usor, sunt multe variante de culori...eu voi pune parchet nuanta cires, adica rosiatic, care bate bine cu gresia din hol care are culoarea brun roscata iar peretii vor fi portocalii
nicol

Mergi la inceput