Hiperprolactinemie Tratament Bromcriptin

Hiperprolactinemie Tratament Bromcriptin | Autor: CHOWPERSA

Link direct la acest mesaj

EU am o intrebare care ma macina de mai mult timp.Citind toate anunturile si discutiile postate nu am ajuns la un raspuns concludent.Poate ma ajuta si pe mine cineva.IN TIMPUL TRATAMENTULUI CU BROMCRIPTIN POTI RAMANE INSARCINATA?si ce implica acest lucru.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristinna spune:

Se poate ramane gravida in timpul tratamentului cu bromcriptina sau dostinex. Important este ca in momentul in care ramai insarcinata trebuie intrerupt imediat medicamentul si sunat/anuntat doctorul.
Bafta

Cristinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Bine ai venit printre noi si sa pleci cat mai repede la gravidute!
Asa cum spunea si Cristinna, Brocriptinul poate fi luat pana ramai iar dupa trebuie sa vorbesti cu medicul tau.
Daca vrei sa stii mai multe detalii despre tratamentul pentru hiperprolactinemie, exista deja un subiect mai vechi pe care-l poti gasi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59558&whichpage=3&SearchTerms=hiperprolactinemie" target="_blank">aici

Speranta moare ultima!

Cununia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Daca fac testele pentru ovulatie(FSH,LH,ESTRADIOL,PROGESTERON) ar putea fi influentate de bromcriptin.e a doua luna de cand il iau si nu mai am rabdare.Mentionez ca dozarile hormonale au iesit bine(cu valori ce se incadreaza in faza foliculara, cu raporturi corecte)in timpul amenoreei(inclusiv tsh si t3),tomografia de sa OK,ecografia pentru tiroida OK,ecografia si endoscopia pentru uter,ovare si endometru OK(toate ec. facute de dr.POP ADRIAN la clinica DIAGNOSIS).Nu s-a descoperit de ce nivelul prolactinei a fost atat de mare(4000 la o val. max. de 600).In timpul tratamentului a scazut la valori normale minime(100).VOI CE PARERE AVETI?A MAI TRECUT CINEVA PRIN ASA CEVA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adix27 spune:

Am cativa ani de cand ma lovesc de aceasta problema.Toate analizele bune cu exceptia prolactinei.Sub tratament cu brocriptin am ramas insarcinata de trei ori dar din pacate s-au oprit din evolutie toate la sase saptamani.Doctorii mi-au spus ca putin probabil sa fie de vina prolactina.La primele doua sacini am oprit imediat tratamentul iar la a treia am redus treptat cantitatea de brocriptin.Bafta si multa rabdare.Eu mai sper si mai incerc o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare,

eu iau dostinex si dr mi-a zis ca chiar daca voi ramane insarcinata va tre sa mai iau inca vreo 2 luni .
prolactina marita .......duce la avort asa ca tre tinuta sub control .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna Chowpersa,

Tocmai ce am incheiat si eu acum cateva saptamani, tratamentul cu bromcriptina, deoarece si la mine prolactina depasea limita maxima. Din cate am citit pe aici si mi-a zis si doctorita mea, prolactina crescuta inhiba ovulatia, sau ovolutia nu este de calitate. Asa ca bineinteles ca se poate ramane insarcinata daca iei bromcriptina, ceea ce iti doresc! Prolactina poate avea valori mari in cazul in care treci printr-o perioada stresanta. Suporti bine tratamentul?

Numai bine,
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

E a doua luna de cand il iau si nu mai am rabdare dupa atatia ani in care ma consolasem cu ideea de a nu putea avea copii.Mentionez ca am avut o amenoree secundara din 1996,tratata pe parcurs numai de medici ginecologi cu etinilestradiol si medroxiprogesteron pana la instalarea menstrei apoi anticonceptinale triregol timp de 4 ani neintrerupt(la recomandarea med. ginecolog)pe atunci nu auzisem de dozari hormonale si nici nu stiam ca trebuie sa merg la endocrinolog pt. ca nici unul dintre med. la care am fost nu mi-au spus.Deci sa revin din 2000 nu am mai luat nici o pastila si binenteles ca menstra sa oprit iar eu nu m-am dus la medic, deja ma saturasem.Abia anul trecut in toamna am ajuns la endo. si am facut dozarile hormonale.
Nu se poate mentine o sarcina cu Duphason?Eu asa am citit pe mai multe site-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

NU am nici un fel de probleme cu medicamentul, la mine nu a avut reactii adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

bucura-teeeeeeeee ca nu ai reactii adverse !!! eu dimineata sunt ko...la pranz imi revin si seara sunt intre vis si realitate . am tensiunea mika ....si toate reactiile adverse de pe prospect .
eu am laut si tinctura de coada soricelului si cu ea mi-a scazut mai mult decat cu bromcriptin . acum am incetat, dar vreau sa iau iarasi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

DANITADin cate stiu eu prolactina creste in timpul sarcinii deci nu inteleg de ce daca e mare in cazul intreruperii tratamentului pt. o sarcina ar putea duce la pierderea ei.
Tu ai facut RMN?eu am facut tomografie de sa unde nu a iesit nimic in neregula,Dr.endo. imi indica si un RMN, dar eu nu prea as vrea sa-l fac tinand cont ca tratamentul este acelasi si pe deasupra ma si radiez,iar eu vreau un BB cat mai curand.Nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput