Displazie sold?Urgent!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela86ifr spune:

m-am linistit fetita mea nu are luxatie de sold era doar o diferenta de dezvoltare pe motiv ca nu a avut locsuficient inburtica sa se dezvolte acumtotul e bn dar oricum ms mult pt ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikabap spune:

ocu,ai scris ca ai fost si in Iasi la un medic,cum il chama?eu am suferit de luxatie de sold(am fost operata la 14 ani)si acum am nascut o fetitza prin cezariana si ar fi suspecta de displazie de sold(doar pt ca am avut eu,ea nu are nici un smn ca ar avea)si as fi vrut sa merg tot la Iasi und m-am operat eu,dar vreau sa stiu la cine ai fost tu si ce parere ai de medicul de acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns di_one spune:

Fetitza mea s-a nascut pe 29 noiembrie 2008 in Arad. Cand avea cam 2 luni maica-mea a remarcat, ca dc o puneai pe burta, cutele de la picioare erau inegale, pe piciorul stang avea cu una mai putin, de unde a aparut prima presupunere ca are displazie de sold. Medicul de familie, dna. Dr. Foitic, mi-a recomandat sa ma duc la Laser System in Arad, sa ii fac un eco de sold. In data de 3 februarie 2009 am fost la dna. Dr. Codreanu. Prima data cand m-am dus, mi s-a gresit programarea, si a trebuit sa revin in alta zi. A doua oara am asteptat 40 minute sa intru. Ecograful (consultatia) a durat maxim 20 minute. Rezultatul a fost “sold stang la risc”. Nu am primit nici un fel de explicatii ce inseamna exact, a spus doar sa ma duc la medicul de familie cu rezultatul, ca imi va arata cum sa ii fac gimnastica si sa ii cumpar chilotei de abductie. Zis si facut. Mi-a aratat cum sa ii fac gimnastica si m-a trimis si la un ortoped, dl. Dr. Moldoveanu, de la policlinica cu plata de la Boul Rosu din arad.

Dr. Moldoveanu mi-a spus ca pe el nu il ajuta cu nimic rezultatul de la eco, sa ii fac o radiografie la copil. Si mi-a facut o trimitere. Ma duc intre timp inapoi la medicul de familie pentru vaccin, si asistenta imi spune sa nu cumva fac radiografie ca e inca prea mica. Caut un alt medic la care sa fac eco, mi se spune ca in Arad nu exista (abia peste 3 luni am aflat ca totusi exista!!!). Caut ortoped care sa o consulte din priviri, asa ca ma duc la dl. Dr. Osakwe, care ma trimite de asemenea la radiografie. Cum pe perioada sarcinii am fost pentru ecografe la ginecolog in Szeged, la dl. Dr. Sikovaniecz, il sun si imi recomanda el un medic, pe dl. Dr. Kovacs Tamas. Imi fac o programare la el.

Datorita presiunilor puternice facute de maica-mea, care imi spunea ca dc nu i-au repede masuri o sa ramana copilul schiop, datorita oboselii din acea perioada, si a dezinformarii, i-au o decizie pe care cu greu as lua-o inca odata, cu toate ca sunt convinsa ca a fost corecta. Ma duc la un batran, din Vanatori, la recomandarea unei prietene, care mi-a spus ca si ea a fost acolo cu fetitza si ca respectivul i-a pus piciorul la loc. Ajung intr-un sat superb, uitat de lume, dar foarte frumos, ca din tablouri, la o casa ce se incadra perfect in acest peisaj. Mai era lume ce il astepta pe domnul cu pricina, un cuplu chiar a revenit pentru a doua oara, pentru ca in ziua precedenta era prea multa lume. Domnul cu pricina venea de pe camp, cu tractorul. Nevasta lui ne-a poftit intr-o odaie, curata, cu un lighean de apa pe soba, si un cearseaf alb pe pat. Batranelul a venit, s-a spalat pe maini, mi-a zis sa pun micutza pe pat, si pana sa apuc sa zic tot ce vreau, ii sucise piciorul intr-o fractiune de secunda spre interior si a zis “Gata”. Cum nu reuseam sa imi deschid gura, sotul meu ma impinge sa ii spun si de coloana ce ma durea din timpul sarcinii. Mi-a facut un masaj usor in zona celor 2 vertebre ce imi provocau dureri insuportabile, a zis ca a fost prins un nerv, si toata durerea de spate a disparut. In recomand cu incredere.

Peste cam o luna ma duc la dl. Dr Tamas de la Szeged, sa vad dc e mai bine acum. Consultatia a fost o dezamagire totala, nu avea nici macar ecograf. Desi intre timp realizasem ca dna. Dr. Codreanu, la care am facut primul eco, era medic primar de interne, si nu ortoped, din lipsa de alt medic care sa face eco in Arad, si cum in Timisoara erau liste de asteptare de peste o luna la ortopezii ce mi s-au recomandat pentru eco, sun cu groza la Laser System pentru o noua programare. Uram Laser Systemul deja din timpul sarcinii, dar acum au pus capacul. Mi se recomanda un nou medic pe care il au de la Timisoara, care face eco, si anume dl. Dr. Pavel Adrian. Ma programez la el, consultatia a fost o teroare, micutza a plans cum nu a plans de la nastere, nu stia nici cum sa tina copilul, parca a fost primul ecograf pe care l-a facut in viata lui. Mi-a dat verdictul de displazie bilaterala (absenta osificarii nucleilor cefalici femurali bilaterali). Adica la inceput a fost problema cu piciorul stang, si acum cu ambele????? Nu am mai inteles NIMIC. Imi recomanda pozitie de abductie a picioarelor, dar micutza mea purta deja chilotei de abductie, de 2 luni!!!! Ii trimit la dl Tamas din Szeged valorile unghiurilor ce le-a masurat dl Pavel Adrian la eco, si dl Tamas imi recomanda sa fac o radiografie, pt ca nu era rezultat prea incurajator.

Intre timp o prietena imi recomanda sa ma duc la Policlinica de langa ziridava, tot din arad, la dl. Dr Petrica, ca cica el facea eco. Ma duc si spre stupoarea mea, avea eco, desi medicul de familie, cei de la Med Orto Janto de unde am luat chilotei de abductie, si multi altii pe care i-am intrebat nu au stiut sa imi recomande alt loc in Arad pentru eco de sold in afara de Laser. Si totusi, chiar in centrul orasului am gasit un medic foarte foarte cumsecade, care facea eco de sold la copii mici, era si ortoped, si recomanda si tratamente bune. Consultatia fost un vis. Dl. Dr. Petrica s-a jucat cu copilul, a stiut sa o faca sa asculte de el si in timpul ecografului, si in timp ce imi arata cum sa ii fac masaj, a stiut sa ii distraga atentia cand ea nu a mai vrut sa coopereze. A avut asistent care m-a ajutat sa o tin nemiscata la eco, nu a durat mai mult decat era nevoie, a fost perfect! Si culmea a costat doar 50 lei, jumate cat la Laser!! Tot dl. Dr. Petrica a fost cel care mi-a explicat ca la eco, nu poti obtine o imagine mai buna decat realitatea, doar mai rea. Cum el a obtinul cele mai favorabile unghiuri alea picioarelor de pana atunci, m-am bucurat mult sa aud asta. Mi-a recomandat gimnastica, abductie in 2 scutece, baitze lungi, multa miscare a picioarelor, si sa revin peste 6 saptamani.

Nu am vrut sa astept 6 saptamani fara sa am siguranta ca ceea ce fac e bine, asa ca m-am dus la un nou ortoped, la dl. Soiu din Arad, care m-a trimit la dl. Petrica, cel de la Ziridava, din centrul Aradului, la care oricum aveam deja programare, la 6 saptamani dupa prima consultatie de la el.

Peste 6 saptamani am revenit la el si a facut un nou eco la micutza, si a zis ca totul e ok. Nu mi-a venit sa cred, si cum la inceput am avut asa multe rezultate negative diferite, am zis ca vreau 3 rezultate pozitive. M-am dus inapoi la dl. Dr. Moldovan, primul ortoped la care am fost, si el mi-a recomandat din nou o radiografie. De data asta am si facut-o, la centrul Rubio din Arad, unde dl. Dr. Sava a zis ca totul e ok. A vazut si dl. Dr. Moldovan radiografia, a zis ca in principiul e ok, dar are lipsa de calciu, ca inca nu s-au solidificat nucleii.

In fine, m-am multumit cu atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiucris spune:

buna ziua!

multumim pentru informatiile puse aici... intr-adevar nu sunt prea multe informatii pe net in romana.

copila mea a fost diagnosticata cu displazie usoara pe partea stanga in urma radiografiei facute la 4 luni si jumatate. mi s-a recomandat sa-i pun perna becker - e un scutec din plastic ffff incomod mai ales pe caldurile astea. zis si facut. insa dupa 2 zile de crize de plans insuportabile din partea micutei am inceput sa ma intreb daca nu sunt si alte metode sau alt fel de perna sau scutec. cineva imi spusese ca pe vremuri nu erau asa de complicat facute ci un simplu surub intre picioare care tinea picioarele cracanate. asa puteai transporta copilul mai usor si nu era nici atat de incomod.

asa ca va intreb: ma puteti sfatui in vreun fel? am auzit de ceva ham care se poate folosi in loc de acest scutec de palstic, sau terapia bautec...

astept cat de repede un raspuns pentru ca deja am inceput acest asa zis tratament si trebuie sa stiu daca merg pe linia asta sau sa incerc altceva cat mai urgent.

multumesc

Mergi la inceput