Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Batista Bebelusului/aspiratorul nazal | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Mesaj Promotional: La acest topic nu acceptam comentarii offtopic.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tina_mayer spune:

Buna seara tuturor !

Sunt bucuroasa ca se recomanda acest produs !
Eu il folosesc, am si spus-o cu alta ocazie, si sunt foarte multumita de el.
Dealtfel nici nu-mi imaginez cum ar fi fara ...

Multa sanatate tuturor !
Tina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lmadar spune:

Buna dimineata tuturor,

Folosec aspiratorul nazal de la varsta de o saptamana a bebelusului meu. Sincer mi-a fost frica la inceput dar ma bucur ca l-am descoperit. Este un adevarat succes. Cand are putin nasul infundat introduc ser viziologic cu pipeta sau cu un bat de urechi si pur si simplu sunt uimita de ce poate sa scoata din nasul bebelusului.
Haios este ca nici nu misca cand aude aspiratorul mergand.
O zi linistita sa aveti

lmadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Intradevar este foarte util, il folosesc si eu la nevoie pentru baietelul meu cel mic, care nu stie inca sa sufle nasucul singur.
Il recomand cu caldura tuturor mamicilor cu bebey mucosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

si eu vreau sa comand aspiratorul, tocmai as avea mare nevoie de el. citisem insa undeva ca nu are un efect bun asupra mucoasei nazale si ca nu e avizat de minister.
de aceea sunt binevenite si alte opinii ale celor care au folosit aspiratorul sau au citit despre el.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ereso spune:

Si noi folosim "batista" inca din primele zile de viata. Nu are nici un fel de contraindicatii si chiar de curand am fost la medicover la Dna. Dr. Jianu cu copilul meu care acum este racit si dansa, printre altele, mi-a recomandat sa folosesc aceasta pompita ... numai ca eu o foloseam de vreo 3 ani
Aaaaa sa nu uit ! Este avizata de Ministerul Sanatatii, scrie chiar pe site-ul lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

si eu vreau sa comand aspiratorul, tocmai as avea mare nevoie de el. citisem insa undeva ca nu are un efect bun asupra mucoasei nazale si ca nu e avizat de minister.
de aceea sunt binevenite si alte opinii ale celor care au folosit aspiratorul sau au citit despre el.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.


pe jkine dr Ana Cyulcer m-a sfatuit sa fiu f prudenta...pt ca poate rani mucoasa si in cazul in care copilul nu coopereaza este f traumatizant si ineficace.
de asemenea, dr Barcovici, fosta sefa de sectie la pediatrie oncologie Fundeni(deci unul din cei mai mari medici din Romania, recunoscuta fara drept de apel) a zis ca e o metoda invaziva, violenta si ca poate ajuta...dar ca trauma e mult prea mare.

Sfatul meu:
Numai la copii care accepta usor.Sofiei i-a facut rau.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu am citit aici pe forum despre aspiratorul asta, am cumparat si sint multumita. Dar nu il folosesc decit atunci cind bb are multi muci. L-am folosit o singura data pina acuma... dar atunci mi-a placut mult: ce as fi facut eu cu pompa clasica in 20 de minute, am facut cu acel aspirator intr-un minut, a curatat imediat nasucul de muci.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ereso spune:

Draga Sabina, nu vreau sa te superi, dar gresesti pentru ca medicii de care ai amintit, sigur confunda "batista bebelusului" cu aspiratorul din spitale care este intr-adevar foarte traumatizant (acel asp. are niste furtune care se baga pe nas <:( si sigur nu au vazut sau folosit "batista", pentru ca altfel nu se explica.
Din pacate nu toti medicii sunt la curent cu noutatile si asta nu inseamna ca nu sunt buni profesionisti.
Iata cateva exemple ... tot din experienta personala:
1. Dna Dr. Jianu Elena de la Municipal - neonatologul lui Niki pana a crescut marisor - la fel de renumita ca si Dr. Culcer (ambele lucreaza in aceeasi sectie), RECOMANDA tuturor mamicilor !
2. Dna Dr. Rizescu de la Budimex, medic O.R.L. la care am ajuns prin luna noiembrie sau decembrie 2005 deoarece il suspectam pe Niki de polipi, cunostea aparatul si il RECOMANDA tuturor. Chiar a zis ca abia mai "scapa" de aspirat copiii la aspiratorul din spital.
3. Dna Dr. Jianu de la Medicover (este alta decat Jianu de la Municipal), noi acum mergem la dansa, recomanda tuturor.

Va sfatuiesc sa incercati pompita aspirandu-va obrazul si veti vedea ca trage la fel de tare ca si para ! Toata smecheria este ca trage constant, nu scapa mucii si astupa complet nara
Mai mult, NU ARE CE SA LEZEZE, pentru ca pompita nu intra in nas decat atata cat astupa nara ! - varful ei are forma conica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, folosim si noi pompita, as prefera sa-si sufle nasul singura mandra mea :-)
Ne-a recomandat-o pediatra, care nu e cunoscuta peste mari si tari, dar care ne-a recomandat si picaturile cu VIT.A pentru a nu usca mucoasa nazala.
Intr-adevar este un lucru extraordinar pentru noptile in care copilul nu poate respira, nu poate dormi.
Sper sa o folosim / folositi cat mai putin !

Sanatate tuturor !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

SABINA,sa -ntelegem ca ati folosit batista,daca spui ca fetitei tale nu i-a facut bine?
Ce anume ti se pare invaziv si/sau traumatizant?
Nu te supara ,dar cred ca o inventie mai tare ca aceasta nu se putea face.
din partea mea si a copiilor mei pentru cei care au inventat-o si avizat-o.
Cei responsabili cu publicitatea au o bila neagra ,pentru faptul ca a fost comercializata atat de tarziu si greu in Romania.
Si-n prezent ,farmacistele din 99%farmacii in Bucuresti se uita stramb la tine cand le intrebi despre asa ceva.

Mergi la inceput