Fenomenul Valentina: Nu faceti ca mine!

Fenomenul Valentina: Nu faceti ca mine! | Autor: aurelia1278

Link direct la acest mesaj

Mi-e si rusine sa va spun povestea mea, dar poate va fi de ajutor cuiva.

Intr-o vineri de dimineata am plecat (eu si sotul meu) plini de entuziasm spre Iasi. Sambata aveam programare la clarvazatoarea Valentina . Aveam la noi si o hainuta purtata (nespalata, ambalata intr-o punga de plastic pentru... "conservare") a copilei si o fotografie.
Valentina lucreaza in colaborare cu un medic (dermatolog!), care traduce limbajul clarvazatoarei in termeni medicali.

Am platit purcoiul de bani si am intrat la consultatie. De cum a pus mainile pe hainuta copilului, Valentina ma si ia la rost: "Doamna, dar dumneavoastra nu ati avut un medic sa va urmareasca sarcina?"
Eu, cu glas pierit: "Ba da!"
Ea: "Si nu v-a dat sa faceti analize?"
Cazuse cerul pe mine, deja.
Eu: "Ba da".
Ea (tradusa de medic): "Ati avut o boala (toxoplasmoza - traducerea medicului) in timpul sarcinii si ati transmis-o copilului. Asta va duce la probleme neurologice grave. Boala mostenita se poate trata dar nu se vindeca niciodata. Copilul poate parea normal, inteligent si dupa varsta de 7 ani se poate transforma intr-un retardat."

Mi-a mai spus si alte lucruri (printre care ca fetita nu prea vede cu un ochi si nu prea aude cu o ureche), dar nu prea le mai puteam urmari. Norocul meu este ca am platit si inregistrarea pe caseta,o am acasa, o pot asculta. Medicul ia notite pe niste foi de hartie pe care ti le da la sfarsit.

De fapt, ce m-a speriat foarte tare a fost ca in cursul consultatiei mele si a sotului ne-a spus despre anumite probleme de sanatate concrete, care ne erau cunoscute.

Am plans tot drumul la intoarcere. Au urmat 3 zile de cosmar. Luni la prima ora m-am dus la analize (toxoplasmoza lasa anticorpi, deci chiar daca o avusesem in trecut ar fi existat "urme"). Marti am primit rezultatul: clar NEGATIV! Nu aveam boala si nici n-o facusem vreodata!

Acum, morala, sau ce am priceput eu din povestea asta: Valentina poate chiar "vede" ceva. Dar, ori ea, ori medicul "traducator" mai greseste. Deci, daca nu aveti ce face cu banii si daca va trece prin cap sa va duceti la ea, oricat de grav ar fi diagnosticul pus, NU DISPERATI! Luati tot ce va spune ca pe o probabilitate infima si faceti investigatii la medic.

Eu am suferit groaznic pana la aflarea rezultatului si cred ca am imbatrinit cu 3 ani in 3 zile.




Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Nu te supara, dar asa iti trebuie daca te duci la clarvazatoare. Tu nu stii ca astia sunt cu totii niste escroci??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

... Dar oare toti sunt escroci? Eu stiu una in Bucuresti (nu eu am fost la ea) care i-a dat uunei prietene niste informatii care acum se verifica din plin... unele. Si chiar i-a spus niste lucruri intime pe care nu avea de unde le sti. In fine, nu asta e criteriul de "judecare" a eficientei clarvazatorilor... insa oare toti sunt ca si sus-numita Valentina? ma intreb si eu fiindca vroiam sa merg la cea din Bucuresti ion legatura cu bunica disparuta... si e pacat rau de tot daca ma intereseaza doar disparitia si nicidecum viitorul ? Asta sper sa nu fie off topic .
Pup!

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Parerea mea este ca da, toti sunt escroci. Insa eu sunt mai pragmatica. Daca cineva vrea sa creada in asa ceva (la horoscop este aceeasi chestie) va gasi intotdeauna argumente "pro". Uite, ca s-a potrivit la cutare sau la cutare... si se ignora cazurile in care "previziunea" nu a avut nimic adevarat. In general aceste ghicitori si previziuni sunt lasate in mod special ambigue/cu loc de interpretare, asa ca fiecare le poate vedea cum vrea el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Orice om care se considera crestin ar trebui sa evite a merge la clarvazatoare, vrajitoare etc. Nu exista magie alba sau neagra sau ceva de genul acesta. Sunt numai niste instrumente ale diavolului, chiar daca din asta respectivii (unii) nu castiga si bani. Iar daca mai si iau bani pt asta...

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitikot spune:

Cred ca eu sunt cea mai fericita..nu cred in nimic;nici in descant,nici in deochi,nici in clarvazatoare,vrajitoare sau alte minuni !Cred in Dumnezeu si atat !
Clarvazatoarele nu fac altceva decat sa profite de oamenii disperati,care nu stiu incotro s-o mai apuce cand au o problema! Si cat timp le merge,de ce n-ar face-o in contiunare ?!Acuma lucreaza si cu dr ? Brrrrr,dr aia sunt dusi rau atunci !
De banutii dati mai bine mergeai la dr direct ,faceai analizle si probabil iti mai si ramaneau
Credinta unora in asemenea lucruri depaseste puterea mea de intelegere !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Da, recunosc, merit toate rosiile, ouale stricate ...
Stiu ca un om cu credinta nu apeleaza la magie. Eu m-am dus la acea persoana in ideea ca Dumnezeu i-a dat forta de a vedea ceea ce numai putini oameni pot. Si, in continuare sunt convinsa ca are o putere speciala. Repet, mi-a spus lucruri concrete despre organismul meu, unele pe care le stiam, altele pe care urmeaza sa le verific. Nu vorbesc din auzite.
Eu am vrut numai sa va pun in garda, in caz ca ajungeti intr-o situatie asemanatoare. Va rog sa nu va simtiti jigniti de presupunerea mea ca ar mai putea face si altcineva asa ceva.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Bine Aurelia...dar de ce te-ai dus la acea ghicitoare? Doar din curiozitate sau pentru ca banuiai ca fetita ta are ceva?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Aurelia, dar de ce te-ai dus ??? Din curiozitate sau ? ...
Io chiar sunt curioasa de ce merge lumea la clarvazator ...



Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Bine Aurelia...dar de ce te-ai dus la acea ghicitoare? Doar din curiozitate sau pentru ca banuiai ca fetita ta are ceva?



Din curiozitate.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

hai si io cu gura mare!

nu va mai duceti fetelor la toti excrocii, de-alde care ghicesc in zodii, zatzuri, cartoane colorate, striurile cauciucului Pirelli de la masina sau din ailalti, bio-termo-electro-auto-moto-velo-sporto-energeticieni,

daca aveti afectiuni/boli, exista medici cu diploma, care si-au tocit coatele pe bancile scolilor si au mancat compendii pe paine, aia n-o sa va puna sa beti nici gaz nici amestecul-lui-Tudorica-frectzie la picior-de-lemn.

Mergi la inceput