Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Substanta de contrast (tomografie) = pericol?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Crinutz
membru junior

Romania
orasul cu cele mai multe zile insorite

1311 Mesaje
3 Prieten(i)

Trimis la - 06/02/2006 :  15:42:47 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Crinutz un Mesaj Privat

Substanta de contrast (tomografie) = pericol?

Stiti cumva daca substanta de contrast folosita la tomografie este periculoasa? am auzit ca ar fi radioactiva si dauneaza organismului.
Este necesara aceasta substanta pt a se vedea mai bine?

voi ce stiti?
merci!!!!
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

teolinda
Mami de papanas NICOLAS

Romania, Bucuresti
3083 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 06/02/2006 :  18:28:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiteolinda Adauga semn de carte la raspuns Trimite teolinda un Mesaj Privat
Nu stiu cat de periculoasa este aceasta substanta insa stiu ca se baga atunci cand apare ceva suspect la tomografie.... iar cu substanta se vor evidentia respectivele tumori ...

TEOLINDA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

DianaR
care este

Germany, Gelsenkirchen
6492 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 06/02/2006 :  21:17:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiDianaR Adauga semn de carte la raspuns Trimite DianaR un Mesaj Privat
Nu este radioactiva. Contine iod care poate da alergii, mai poate da in cazuri rare insuficienta renala. Exista deci o serie de riscuri care sunt insa relativ mici iar calitatea imaginilor cu substanta de contrast (care nu se administreaza aiurea, de rutina ci doar daca e necesar ptr. o mai buna vizualizare, evidentierea vascularizatiei etc.) contrabalanseaza riscurile.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (24+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Decembrie 2005
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

sorinsonia
membru junior

Romania,
551 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 08/06/2007 :  15:01:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sorinsonia un Mesaj Privat
Am programare la tomograf si mi-e teama.
Aveti idee ce pret are substanta de contrast si daca dupa tomografie pot pleca pe picioare acasa, sau daca e posibil sa-mi fie rau. Trebuie sa mananc sau nu?
Ce ar trebui sa mai stiu destre tomografia cu substanta de contract?
Multumesc anticipat.
nelis
nelis
membru incepator

Romania, focsani
135 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 08/06/2007 :  17:31:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nelis un Mesaj Privat
Eu am folosit substanta de contrast pentru a face o histero. Am luat-o de la farmacia Sp.Municipal si a costat 90 ron. Nu sunt sigura daca vorbim de aceeasi substanta dar daca nu este introdusa si dozata corect doare cateva ore dupa, dar este ok pentru o vizualizare mai buna.
Pupici

Crinutz
membru junior

Romania, orasul cu cele mai multe zile insorite
1311 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 08/06/2007 :  18:01:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Crinutz un Mesaj Privat
Mama cand facea tomograf cu substanta de contrast ii dadeau sa bea 2 litri de lichid ce continea acea asubstanta dar era ok dupa. Pleca pur si simplu, ce-i drept cu sora mea cu masina. Cred ca cel mai bine ar fi sa fi insotita. De mancat nu stiu sa iti spun.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"
Antigen
Antigen
membru incepator

Romania, Timisoara
129 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 09/06/2007 :  00:29:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Tomografia in sine iradiaza destul de mult. De exemplu, o tomografie de torace iradiaza cam de 300 de ori mai mult decat o radiografie de torace.

membru veteran aidaciolac
mama Printesei de Miorlau

Donator TeodoraDonator Maria Rubi
 Barbados, Timisoara
11706 Mesaje
11 Prieten(i)
Trimis la: - 09/06/2007 :  02:03:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aidaciolac un Mesaj Privat
Pt PET/CT (pozitron) se foloseste substanta de contrast radioactiva. Noi nu avem in tara oricum.
Pt CT substanta de contrast nu este radioactiva , dar este necesara pentru evidentierea tesutului tumoral. Inainte sa vei completa un formular si vei raspunde la cateva intrebari despre alergii si altele...
Sper sa faci analiza doar de rutina .
Asteptam vesti!

Toate cele bune!

Aida - mama de pisica mica .

http://emma.ablog.ro
lady_in_red
lady_in_red
membru incepator

Romania, Bucuresti
307 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/06/2007 :  19:51:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Toate substantele de contrast contin iod care, administrat controlat nu are nicio problema. Are totusi potential alergenic crescut si poate da o serie de reactii neplacute.Procedura clasica ar implica in mod normal testarea sensibilitatii la iod.In general poate da, ca reactii adverse:cefalee, febra, senzatie de sufocare, de caldura, etc.Pentru CT ti se va administra probabil Ultravist, caz in care substanta se va administra in cantitate de 1,0 - max. 2,0 ml/kilocorp.pot aparea greata, varsaturi, eritem, senzatie generala de caldura, senzatii care sunt mai reduse daca ritmul de administrare este mai lent, reactii alergice de diferite intensitati.

Prostul pana nu-i fudul
Parca nu e prost destul

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 6 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

sorinsonia
membru junior

Romania,
551 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2007 :  08:24:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sorinsonia un Mesaj Privat
Multumesc pentu informatii.
Deja mi s-a facut frica.

sorinsonia
membru junior

Romania,
551 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/06/2007 :  08:31:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sorinsonia un Mesaj Privat
Va rog sa-mi timeti pumnii. Dupa amiaza fac tomografie si mi-e fricaaa.
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com