Substanta de contrast (tomografie) = pericol?

Substanta de contrast (tomografie) = pericol? | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva daca substanta de contrast folosita la tomografie este periculoasa? am auzit ca ar fi radioactiva si dauneaza organismului.
Este necesara aceasta substanta pt a se vedea mai bine?

voi ce stiti?
merci!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Nu stiu cat de periculoasa este aceasta substanta insa stiu ca se baga atunci cand apare ceva suspect la tomografie.... iar cu substanta se vor evidentia respectivele tumori ...

TEOLINDA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Nu este radioactiva. Contine iod care poate da alergii, mai poate da in cazuri rare insuficienta renala. Exista deci o serie de riscuri care sunt insa relativ mici iar calitatea imaginilor cu substanta de contrast (care nu se administreaza aiurea, de rutina ci doar daca e necesar ptr. o mai buna vizualizare, evidentierea vascularizatiei etc.) contrabalanseaza riscurile.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (24+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Am programare la tomograf si mi-e teama.
Aveti idee ce pret are substanta de contrast si daca dupa tomografie pot pleca pe picioare acasa, sau daca e posibil sa-mi fie rau. Trebuie sa mananc sau nu?
Ce ar trebui sa mai stiu destre tomografia cu substanta de contract?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

Eu am folosit substanta de contrast pentru a face o histero. Am luat-o de la farmacia Sp.Municipal si a costat 90 ron. Nu sunt sigura daca vorbim de aceeasi substanta dar daca nu este introdusa si dozata corect doare cateva ore dupa, dar este ok pentru o vizualizare mai buna.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Mama cand facea tomograf cu substanta de contrast ii dadeau sa bea 2 litri de lichid ce continea acea asubstanta dar era ok dupa. Pleca pur si simplu, ce-i drept cu sora mea cu masina. Cred ca cel mai bine ar fi sa fi insotita. De mancat nu stiu sa iti spun.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Tomografia in sine iradiaza destul de mult. De exemplu, o tomografie de torace iradiaza cam de 300 de ori mai mult decat o radiografie de torace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Pt PET/CT (pozitron) se foloseste substanta de contrast radioactiva. Noi nu avem in tara oricum.
Pt CT substanta de contrast nu este radioactiva , dar este necesara pentru evidentierea tesutului tumoral. Inainte sa vei completa un formular si vei raspunde la cateva intrebari despre alergii si altele...
Sper sa faci analiza doar de rutina .
Asteptam vesti!

Toate cele bune!

Aida - mama de pisica mica .


http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Toate substantele de contrast contin iod care, administrat controlat nu are nicio problema. Are totusi potential alergenic crescut si poate da o serie de reactii neplacute.Procedura clasica ar implica in mod normal testarea sensibilitatii la iod.In general poate da, ca reactii adverse:cefalee, febra, senzatie de sufocare, de caldura, etc.Pentru CT ti se va administra probabil Ultravist, caz in care substanta se va administra in cantitate de 1,0 - max. 2,0 ml/kilocorp.pot aparea greata, varsaturi, eritem, senzatie generala de caldura, senzatii care sunt mai reduse daca ritmul de administrare este mai lent, reactii alergice de diferite intensitati.

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 6 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Multumesc pentu informatii.
Deja mi s-a facut frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Va rog sa-mi timeti pumnii. Dupa amiaza fac tomografie si mi-e fricaaa.

Mergi la inceput