Repararea si intretinerea peretilor

Repararea si intretinerea peretilor | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Buna!

Va rog mult, stiti cu ce se pot astupa niste fisuri in pereti?
Sunt la peretele de la balcon si banuiesc ca zugravii care mi-au facut peretele au folosit prea mult nisip si prea putin ciment, rezultatul niste fisuri inestetice.

A doua pb: m-am apucat sa zugravesc in baie si am dat jos niste portiuni umflate (le-am razuit si au ramas niste gauri). Aceste portiuni le-am dat cu amorsa pt ca peretele era f sfaramicios. Cu ce se astupa, cu ciment (si cum ar trebui preparat) sau cu altceva ca sa ajung cu peretele la acelasi nivel?

Multumesc mult

Daniella, mama lu'Alexis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Pentru prima problema:glet pentru reparatii-de la ce firma vrei tu.
Pentru a doua problema:fie un adeziv de faianta fiind vorba de baie (fara sa fac reclama cel mai bun este cel de la Ceresit), fie mortar gata facut (nu stiu daca au la Ceresit dar incearca).Noi in locul tau am folosi adeziv.
Noi cand ne-am pus faianta in baie si bucatarie ca sa fim siguri ca nu ne va cadea faianta am folosit adeziv de exterior Ceresit CM11.Tot cu el am facut si reparatiile.
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru partea de aducere la nivel e Ok si cu amorsa. Daca vine faianta peste perete este necesar un adeziv pt placari interioare (daca utilizati produsul Ceresitului il gasiti sub denumirea CM9 daca nu ma insel) dar sunt si alti producatori. Ramane la latititudinea voastra pt ce optati. Calitatea este Ok si pt Ceresit si pt Baumit preturile sunt sensibil diferite insa.
Nu e necesar adeziv pentru reparat peretii si cu atat mai putin adeziv pt placari extrerioare. Costul este mare si nejustificat. Partea de fisuri se repara cu superglet de ipsos nu cu ciment si nici cu derivati de ciment. Se ambaleaza si la cantitati mai mici deci nu cumparati cantitati mari (saci) daca nu e necesar. Va recomand utilizarea aracetului in apa de prepararea a gletului pentru cresterea adezivitatii. Daca fisurile sunt mari si sunt generate de deplasari ale peretelui va trebui utilizata plasa de fibra de sticla (se gasesc sub forma de fasii - benzi sau role cum vreti sa le spuneti cu latimea de 40-50 mm) care armeaza fisurile cu latime mare impiedicand aparitia crapaturilor ulterioare. Este usor de aplicat odata cu spuergletul de ipsos.
Dupa ce peretele este OK la nivel si uscat se aplica faianta cu adezivul corespunzator. Nu stiu daca ati utilizat cruciulite pt a pastra o anumita distanta intre placi care se umple cu chit de rost corespunzator.

Cam asta ar fi la ce am citit.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

cea mai buna pt fisuri si gauri la peretii de bca inspecial este buna rapiža

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Ce a spus Marius e ok, dar sa nu uiti ca e foarte important, inainte de a pune gletul in fisuri,sa uzi peretele (fisura, locul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Gasesti in comert chit pt. tencuieli(Domostuk).
E recomandat pt. inchiderea fisurilor din pereti.a imbinarilor dintre placile de rigips si pt. nivelarea suprafetelor care nu sunt perfect plane.Se aplica cu spaclul si trebuie usor slefuit cu smirgher fin dupa care poti aplica un strat de vopsea ca sa aduci la culoarea peretelui.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc!

Gaurile esentiale le-am obtinut incercand sa razuiesc cu spaclul niste crapaturi usor umflate, dar abia vizibile. Si sub ele am gasit si acele fasii de plasa de care spunea Marius, fasii pe care le-am scos . Bag de sama ca va trebui sa le pun inapoi.

Deci: iau superglet de ipsos si fasii de plasa si acopar gaurile.

DAR: in gaura dau direct cu superglet dupa ce umezesc peretele cu apa? Sau sa folosesc o amorsa pt a se lipi de zid?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E prea scump Domostuk-ul pt asa ceva. E arhisuficient supergletul de ipsos dar in apa sa pui aracet. Si sa umezesti bine peretele pe fisuri cu acea apa inainte de a aplica geltul. Gletul sa-l faci moale dar sa fe legat dar sa nu curga si ai nevoie de un spaclu cu lama subtire si elastic. Va merge perfect. Dupa uscare se poate slefui cu hartie abraziva fina.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput