Coarda

Coarda | Autor: iren

Link direct la acest mesaj

Am citit undeva ca saritul corzii este cel mai eficient mod de-a scapa de shunci- asta nu ma priveshte - shi de-a ne fortifica musculatura, pentzru ca pune la treaba intregul corp, asha e?
Io vreau sa-mi imbunatatzesc, ca sa zic asha , starea abdomenului, sa-mi fac gambele rotunde shi frumoase shi sa am kuru bombat , aceste kestiuni de maxima importantza se pot rezolva sarind coarda? Shi daca da, in ce fel shi cit timp?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Vaz ca nici o practicanta ferventa a curelor de slabire nu-i interesata de efectele miraculoase ale corzii

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Iren
Daca le-ai fi spus ca mancand o maslina pe ora si sarind de 5 ori coarda de 2 ori pe saptamana se slabesc intre 15 si 30 de kile pe luna te pricopseai cu muuuuulte rapsunsuri.
Acum serios vorbind, saritul corzii este ca si mersul pe banda sau pedalatul la bicicleta sau eliptica un exercitiu care pune in miscare aproape toti muschii, este un exercitiu cardio. Cam ce obtii cu ce am enumerat eu mai sus asta obtii si cu coarda, doar ca e probabil mai ieftin si mai lejer nefiind nevoie sa mergi undeva special pentru asta.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Initial creeata de iren

Io vreau sa-mi imbunatatzesc, ca sa zic asha , starea abdomenului, sa-mi fac gambele rotunde shi frumoase shi sa am kuru bombat , aceste kestiuni de maxima importantza se pot rezolva sarind coarda? Shi daca da, in ce fel shi cit timp?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.





tot ce vrei tu iti garantez in 6 luni de squash, de 2 ori pe sapt.


http://www.pulafashion.com/index2.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Chatonu, merci mult, da nu poci sa ma deplasez prea mult din motiv de plozi da tzin sfatu tau pen' cin o sa plece dupa capu meu
Androix, cre ca da

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

intradevar ai dreptate saritul corzii pune in miscare toti muschii daca ai timp si nu deranjezi vecinii e ok zic eu poti sari cam 20 min asta daca nu obosesti

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

eu am sarit coarda, o mai sar si acum...intr-adevar e un exercitiu cardio excelent...dar nu-ti face "gambe frumoase si kuru bombat" doar asa....
E nevoie de un anumit tip de alimentatie si alte exercitii cotangente pe grupe de muschi.
Iar un antrenor personal, unul care stie despre ce e vorba in propozitie, face minuni ( vezi cazul Sanda Ladosi cu Taufic)...
Exercitiile coordonate si specifice fiecarui tip de corp pot sculpta de-a dreptul "in carne vie"...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

un alt sport complet si cu rezultate excelente pe toate grupele de muschi: inotul!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Saritul corzii este un foarte bun exercitiu cardio asa cum spunea Daniela. Te ajuta sa slabesti dar nu cred ca da rezultatele specifice dorite de tine. In plus, nu este recomandat persoanelor cu probleme de coloana vertebrala => saritul favorizeaza tasarea vertebrelor, in timp... (toate cele cu dureri de spate ar trebui sa fie atente la ex. aerobice cu prea multa tzopaiala...)

Cam orice fel de gimnastica, daca e practicata cu ambitie de minim 3 ori pe saptamina cite o ora, conjugata ca un regim alimentar fara excese, conduce la rezultatele dorite de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Iren! daca tot sari coarda nu uita sa porti sutienul atata timp cat sari!!! Baga si abdomene multe si multa foame!!! Asa se scapa de sunculite!!!! Apa la greu! Si apoi nu uita de recolta!!! Te ai apucat de "afacere"???
Te pup!


Corinadana mama de RALUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hhahaha, hai ca m-am distrat, si io am sunculite, si am nevoie de dele ce are si Iren. Mai am nevoie si sa pun jos 8 kg pe care ea nu cre ca le mai are in exces din motive de plozi turbo :)) Eu am numai un plod speedy.

Deci, citind si rascitind, am retinut ca pentru ca sa iasa treaba treaba si in timp optim e nevoie de:

1. antrenor care sa-ti compuna seturile proprii de exercitii
2. nutritionist care sa-ti faca planu cu privire la ce si cat sa halesti
in plus de la tine muuulta
3. vointa - rabdare - nervi sa gatesti/mananci ce trebe, cand trebe, - timp sa-ti faci exercitiile

bafta maxima

ps
iote d-aia nu sper io sa scap de sunci ca n-am de unde sa scot antrenori bengosi ca aia de o antreneaza pe Ladosi, Luciu etc

Mergi la inceput