Va place Bucovina?

Va place Bucovina? | Autor: cattalina

Link direct la acest mesaj

Va place zona Bucovinei?
daca da de ce?
daca nu de ce?

cattalina&costty(22.09.2002) Dragos (23.07.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

E locul meu natal si unde am copilarit si-l voi purta mereu in suflet.
E firesc sa mi se para cea mai frumoasa zona din Romania. Si unde se gateste cel mai bineee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

am auzit atatea lucruri frumoase despre Bucovina ca mor de curiozitate sa o vizitez. pana atunci nu-mi pot forma o opinie subiectiva bazandu-ma pe experientele altora....

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Intr-adevar este ceva deosebit! Poate pentru ca peisajul este mai putin <<agresat>>de kitsch, poate pentru ca oamenii sunt mai primitori, poate pentru ca... intr-adevar se gateste GROZAV!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Eu n-am fost niciodata in Bucovina,dar imi doresc sa merg.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Da, pt. ca am prieteni, vacante si revelioane acolo. Oamenii sint simpli, mindri, destepti, mincarea e f. buna iar traditiile sint pure si se pastreaza (sau cel putin asta e impresia mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

DA. imi place. e locul natal al sotului meu si m-a dus sa vizitez toate manastirile din zona. e nemaipomenit.

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Si mie-mi place,cind ma voi intoarce prin Romaniavoi merge in vizita din nou pe acolo!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Da, imi place foarte mult! Am fost doar o singura data in zona, la manastiri si mi-a placut enorm. Chiar anul acesta avem de gand sa facem iar turul manastirilor pt. ca sotul nu a fost prin zona. De ce imi place? Pentru ca peisajele sunt superbe, oamenii simpli si primitori, mancarea ... mmmm! Imi aduc aminte ca atunci cand am fost, ne-am oprit (eram cu corturile) intr-un sat Vatra Sucevitei (?) sau cam asa ceva, ne-am instalat corturile si am pus ceaunul pentru mamaliga. O femeie de-acolo (pt. ca ne asezasem in afara satului, dar se vedeau casele oamenilor) s-a oferit sa ne gateasca o ciulama de ciuperci. Pe langa gestul care a fost deosebit, mancarea a fost extraordinara.
Si imi mai aduc aminte de loc. Marginea, renumita pt. ceramica neagra. Am vazut acolo si un atelier unde se lucreaza ceramica asta.
Si, bineinteles, manastirile. Frumos !!! Va recomand sa faceti o excursie prin zona.



Petro



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Am petrecut cu sotul meu doua vacante acolo si suntem indragostiti de zona! Ne plac manastirile, peisajul superb; am stat intr-o pensiune incantatoare, mancare excelenta si parca preturi mai mici decat pe Valea Prahovei, de exemplu...

Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cattalina spune:

ma bucur ffff mult cand vad ca place aceasta zona....eu m-am nascut acolo si din pacate mergem pe acasa mult mai rar decat mi-as dori...din cauza serviciului si a legaturilor moldovei cu transilvania fff rele...( numai trenul foamei circula) si ii destul de urat si murdar in comparatie cu alte trenuri din tara

pet.cost2005 satul se numeste Vatra Moldovitei sau Sucevita, in ambele sunt manastiri fff frumoase...

spre rusinea mea care sunt din zona aia mai sunt manastiri care nu le-am vazut inca....

cattalina&costty(22.09.2002) Dragos (23.07.2004)

Mergi la inceput