Tort Diplomat

Tort Diplomat | Autor: pisi-si-boscu

Link direct la acest mesaj

Sotul meu isi doreste foarte mult sa ii fac in casa ( eu fac prajiturele destul de bune ) Tort diplomat. Am avut candva reteta acestei delicioase prajituri dar am ratacit-o si acum va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu am o reteta super de tort Diplomat, dar sunt la serviciu si reteta e acasa. O aduc manie si ti-o scriu. Ca ingrediente are: frisca, gelatina, piscoturi, lapte, oua, zahar, zahar vanilat, coaja rasa de portocala si portocale. E bine sa-l faci seara si sa-l tii o noapte la frigider. Se poate face si cu alt fel de fructe (cu capsuni am facut eu, sau fara fructe, doar cu ness si cacao). Iese super!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Multumesc mult,
promit sa o fac cat mai repede mai ales ca i-am povestit sotului si abia asteapta. Cred ca aia cu portocale am avut-o si eu, era tare buna, dar nu mai stiu cum se face crema. Si crema e toata smecheria !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Vin si eu cu doua retete de tort diplomat care noua ne plac foarte mult ,una mai simpla si una care pare mai comlicata dar e foarte buna.

Ingrediente :4 pachete gelatina pentru tort de 10 gr ,o cutie de compot de ananas sau orice alt compot sau chiar si suc natural, 250 de gr de suc natural,3 oua ,250 gr zahar si 1/2 gk de frisca (eu pun frisca vegetala ,Hulala la cutie) .
Preparare :se pune gelatina la inmuiat cu zeama de la compot cateva ore , eu o pun dimineata cand ma trezesc si ma apuc de tort pe la 10 ,11 deci vreo 2 ore si 1/2 .Apoi cand s-a inmuiat bine ,gelatina ,galbenusurile si 100 gr de zahar se pun la foc mic pana se face o compozitie ca de ciulama .Albusurile se bat spuma cu putina sare ,apoi se adauga zaharul ramas ,putin cate putin .Separat se face frisca .Jumatate din cantitatea de frisca se amesteca cu albusurile spuma, compozitia care ai facut-o pe foc calduta (musai sa fie calduta altfel nu se omogenizeaza ).Intr-o cratita mare de 3 kg ,careia ii tapetezi fundul si peretii cu fructe taiate rondele sau bucatele ,cum vrei ,torni compozitia .
O lasi la rece pana se intareste ,ar fi bine de seara pana dimineata .Apoi o rastorni pe un platou si o ornezi cu frisca ramasa si cu fructe daca ti se pare ca cele cu care ai tapetat cratita nu sunt de ajuns !

Tort Diplomat Norvegian
Crema de ciocolata se face prima si se lasa la racit .Se topesc 100 gr unt si 200 gr ciocolata menaj .
Blat :175 de gr zahar se freaca bine cu 4 oua intregi ,apoi se adauga ,alternand 50 gr faina + un plic de zahar vanilat si o crema de ciocolata facuta in prealabil .Totul se amesteca cu ouale frecate cu zahar si faina plus 50 ml suc de portocale (se poate face dintr-o portocala )amestecat cu coaja rasa de portocala si nuci maruntite .Se coace in forma unsa la foc potrivit.
Crema tortului 300 ml frisca batuta usor ca o smantana mai tare ,8 gr gelatina ,zeama si coaja rasa de la 2 portocale , 2 oua ,50 gr zahar .Se inmoaie gelatina 10 minute in apa calduta ,se stoarce si se amesteca cu sucul de fructe ,coaja rasa ,galbenusurile .Separat se bat albusurile cu zaharul pana se intaresc bine .Toate astea se amesteca incet ,intai frisca cu gelatina si galbenusurile si la sfarsit albusurile si se pune la intarit in frigider intr-o forma cu diametrul mai mic decat blatul .
Dupa ce blatul s-a racit se rastoarna desupra lui crema si peste se pune o glazura din 200 gr unt si 150 gr ciocolata .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

4 oua intregi batute cu 7 linguri de zahar care le amestecam cu 700ml lapte fiert.Aceasta compozitie se pune la fiert dar atentie f mare in momentul in care incepe sa fiarba se mai amesteca f putin ca sa nu se taie(branzeasca).Se da la rece.Se pune 5-6 plicuri cu gelatina la inmuiat cu apa sau cu sucul unui compot de fructe.Se bate 1kg de frisca de care vrei(hulala,etc).Se taie marunt fructe din compot(ananas,mandarine,portocale).Peste compozitia fiarta si racita se adauga ;frisca ,fructeleiar gelatina daca nu s-a inmuiat bine se incalzeste putin pe flacara si se toarna peste celelalte.Intr-o forma de tort se pune folie de plasic si se aseaza felii de fructe si se toarna toata comp. si se da la rece pana a doua zi dupa care se rastoarna pe un platou de tort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Uite aici reteta: am gasit-o in Cartea de bucate a forumului, asa ca nu am stat sa o mai scriu inca o data.
http://www.desprecopii.com/forum/portal.asp?ContentID=678&CategoryID=155

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=7635&st=0
Aici ai o reteta cu imagini

Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Multumesc mult tuturor fetelor care mi-au trimis retete ! Promit sa va povestesc care si cum mi-a iesit.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Bine v-am gasit.Va citesc demult si chiar am facut o parte din retetele de prajituri si torturi.Majoritatea mi-au iesit foarte bine dar altele nu.Poate ca mai am inca de invatat.Oricum am aflat o groaza de retete noi si sunt foarte incantata de forumul "La bucatarie".

Am facut si eu Tortul Diplomat norvegian dat de Stinu si mi-a iesit foarte bine dar nu am respectat chiar ingredientele de la blat si vreau sa te intreb,draga Stinu, daca tu l-ai facut, urmatoarele ( as vrea sa-l mai fac dar dupa reteta ta):
1.Nu iese prea moale daca pui doar 50 g de faina la blat ?
2.Nu se pune praf de copt ?
3.Ce consistenta trebuie sa aiba aluatul? creste si fara praf de copt?
Eu nu am mai facut asa un blat si de aceea mi-a fost frica sa-l fac asa.Am mai pus 3 linguri de faina si praf de copt.Mi-a iesit un aluat crescut dar mi s-a parut cam vartos.Eu l-am si inmuiat iar la gust a iesit foarte bun cu aroma de portocale si gustul de ciocolata.Toata lumea l-a laudat.Dar cred ca daca blatul era mai moale si in acelasi timp pufos ar fi fost si mai bun.Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by Mihaela-Adina

Bine v-am gasit.Va citesc demult si chiar am facut o parte din retetele de prajituri si torturi.Majoritatea mi-au iesit foarte bine dar altele nu.Poate ca mai am inca de invatat.Oricum am aflat o groaza de retete noi si sunt foarte incantata de forumul "La bucatarie".

Am facut si eu Tortul Diplomat norvegian dat de Stinu si mi-a iesit foarte bine dar nu am respectat chiar ingredientele de la blat si vreau sa te intreb,draga Stinu, daca tu l-ai facut, urmatoarele ( as vrea sa-l mai fac dar dupa reteta ta):
1.Nu iese prea moale daca pui doar 50 g de faina la blat ?
2.Nu se pune praf de copt ?
3.Ce consistenta trebuie sa aiba aluatul? creste si fara praf de copt?
Eu nu am mai facut asa un blat si de aceea mi-a fost frica sa-l fac asa.Am mai pus 3 linguri de faina si praf de copt.Mi-a iesit un aluat crescut dar mi s-a parut cam vartos.Eu l-am si inmuiat iar la gust a iesit foarte bun cu aroma de portocale si gustul de ciocolata.Toata lumea l-a laudat.Dar cred ca daca blatul era mai moale si in acelasi timp pufos ar fi fost si mai bun.Adina

Norvegienii au stilul lor de torturi ,cel putin ce am mancat eu ,nu prea le plac cele pufoase si insiropate .Depinde cum iti place ,blatul meu iese mai tare ,e adevarat si nu creste foarte mult ,isi dubleaza volumul .In nici un caz nu iese moale !de fapt asta e ideea ,blat mediu si crema multa .
Daca vrei ceva pufos si tot norvegian iti dau unul cu scortisoara si pere din compot .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Iustina, mie mi-a iesit blatul tare pentru ca am mai pus faina si a fost bun.Daca data viitoare il fac doar cu 50 g faina se coace bine, la mine era cam lichid. Tu ai mai pus faina in plus sau e suficienta atata cat e in reteta? Si inteleg ca tu nici n-ai mai pus praf de copt si totusi s-a dublat blatul.Am sa incerc data viitoare sa respect strict reteta si sa-ti spun ce-mi iese.
Da,te rog frumos, m-ar interesa si alte retete norvegiene pentru ca sunt deosebit de aromate, din ce-am putut sa-mi dau seama .Adina

Mergi la inceput