Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Fetelor e foarte dureros , taria si increderea e mai presus de orice , ne intrebam DE CE permite Dumnezeu toate aceste lucruri , DE CE, DE CE ,DE CE ???????????
Nu as vrea sa ma gandesc la nimica rau referitor la Eric al meu dar , eu nu as mai fii eu , si nici nu as mai fii normala , Doamne fereste ,
Nu stiu ce as putea zice , Va doresc alinare la suflet ....si multa multa putere

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Paula si Chantelle
Ma inchin in fata suferintei voastre.
Acum ceva timp am vorbit cu un preot, despre viata unei femei bune la suflet,evlavioasa dar mereu cu lipsuri si necazuri .Eram revoltata dar el mi-a zis ca drumul ei spre Dumnezeu este deja deschis prin suferintele indurate pe pamant.
Si mai spun inca o data, ca exista ingeri.Fara nici o urma de indoiala.
Si sufletele celor dusi de langa noi,ne vegheaza si sunt in preajma noastra mai mult decat ne putem noi imagina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Fetelor eu sint agnostica si programatoare, deci o sa scriu un mesaj pragmatic dar pur si simplu nu pot accepta ceva cind de fapt nu se stie nimic despre subiect.
[...........]



Pai exista un tratat stiintific despre ingeri si e foarte la indemana: Despre Ingeri, de Plesu, evident la Humanitas. Este rezultatul unei burse de studiu de 6 luni, chiar despre ingeri, de care autorul a beneficiat (in Germania). Din cate am inteles, acum continutul acestei lucrari se preda la o universitate de prin Germania. So... sper sa fie pe gustul tau, ca pe al meu a fost (si sunt tot inginer).

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebiutu spune:

Da. Cred ca exista ingeri asa cum cred in Dumnezeu.
Nu vreau sa comentez ca sant persoane norocoase sau nu care au vazut acesti ingerasi.Ce stiu este ca ,de fiecare data cand facem o fapta rea sau nu santem asa cum ar trebui ingerul nostru pazitor plange,iar cand ne rugam la Dumnezeu si facem fapte bune se bucura.
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Cred ca exista ingeri - si ei se implica in viata noastra in multe feluri chiar daca nu ii vedem. Dar ei sint o creatie a lui Dumnezeu, ca si oamenii, si actioneaza sub indrumarea Lui si cu putere de la El. In Biblie sint multe situatii in care se vorbeste despre ingeri.
Am citit o carte interesanta scrisa de evanghelistul american Billy Graham despre ingeri. Parca se numea "Ingerii, agentii secreti ai lui Dumnezeu", sper ca e corect pentru ca am citit-o cu mai multi ani in urma.

Ioana - de 3 x mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Bigfather, am urmarit cu durere in suflet povestea voastra, m-a marcat profund, intr-adevar, ceea ce ati trait voi este cea mai crunta experienta... iar tot ceea ce va ajuta sa treceti prin asta este credinta. Si da, exista ingeri. Si da, Dumnezeu a facut in asa fel ca el sa treaca mai usor prin asta... Nu stiu daca exista cuvinte care sa-ti aduca alinarea, insa exista ingeri langa copilul tau. El insusi este un inger...
Legat de experientele intalnirii propriilor ingeri pot spune ca da: ingerul meu este o femeie pe care am intalnit-o... in vis. Inceputul anului 2006 a fost unul greu pentru mine si familia mea... Mi-a aparut in vis ingerul meu care m-a avertizat ca urmeaza vremuri grele pentru mine si ma tinea in brate. Nu o vedeam, eram cu spatele, insa i-am auzit vocea si i-am simtit atingerea... a fost in vis cat se poate de real... Dupa cateva zile mi s-a confirmat ceea ce am aflat in vis, probleme legate de serviciu si de natura financiara.
O alta intamplare este legata de tatal meu, care de sapte ani este printre ingeri: cu cativa ani in urma, cu vreo 2 zile inainte de a da examenul pentru permis auto, l-am vista pe tata. Era un gard de plasa, eu eram pe o parte, el in cealalta parte... mi-a atins mana prin gardul de plasa si mi-a spus sa nu-mi fac probleme pentru ca o sa iau permisul. Si l-am luat...
Si da, cred ca exista ingeri, fara ei nu am fi nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Si eu cred cu tarie in existenta Ingerilor,asa cum cred in existenta lui Dumnezeu! Am fost salvata de prea multe ori ca sa ma indoiesc de existenta Lor...n-am vazut niciodata unul,insa le-am simtit prezenta...sau poate ca am intilnit mai multi Ingeri, dar n-am stiut sa vad dincolo de aparente...


Noapte buna! Ingerii sa va indulceasca visele si viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Cu siguranta.
Eu nu am vazut...dar cred ca bb al meu are relatii curente cu ei. Uneori, seara cand ii dau lapticul si-l culc, isi propteste ochisorii in cate un punct (in care eu nu vad nimic si unde nu e neaparat vreun tablou sau alt obiect) si incepe sa zambeasca exact asa cum face cand se intalneste pe strada cu cineva care-i place!

Daniella, mama lu'Alexis



Si eu cred. Cred pt. ca i-am vazut pe copiii mei facind asta dar mai ales pentru ca scrie in Biblie cum Dumnezeu a creat ingerii cu un scop precis, sa-L slujeasca. Iar din aceasta slujire face parte si pazirea noastra in limitele trasate de El. Insa nu sunt de acord ca copiii trec in vesnicie si deviningerasi pentru ca ingerii sunt duhuri/spirite, nu oameni deveniti duhuri.
Iar in ce priveste comunicarea cu ei, trebuie avuta multa grija cu cine intrati in contact. Domnul Isus Hristos spunea ca insusi diavolul se deghizeaza in inger de lumina sa insele oamenii asa ca nu e de joaca cu 'experiente'

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marineladoi spune:

exista ingeri, sunt convinsa de asta...
cine ar mai intermedia intre noi si Dumnezu atunci...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theolumi spune:

Da, ingerii exista cu siguranta. exista intr-o lume cu coordonate psihice, care nu poate fi inca experimentata decat de cei care au deschiderea sufleteasca necesara.

Un argument stiintific general e acela descoperit de fizica cuantica, care a descoperit " natura subiectiva" a lumii acesteia, si anume ca aceste structuri exista doar in prezenta unui "experimentator" , ca sa ma exprim in termen cat mai simpli. Si totusi, fizica cuantica este o ramura a fizicii extrem de avansata si necontestata de savanti. Iar daca ne punem problema genezei universului, deja intrezarim prezenta unei " Constiinte Martor", in absenta careia lumea.. nu ar exista.

Nu sunt programatoare, dar sunt pragmatica si, pe deasupra, am fost atee convinsa, iar lumea spirituala mi-a fost accesibila doar dupa ce m-am lasat convinsa de argumente stiintifice. Am crezut cu putere in materialitate si nu imi pare rau, perseverenta asta m-a ajutat sa ma conving de contrariu.
Apoi, am inceput sa traiesc experiente de acest fel...

Despre existenta corpului eteric oamenii nu mai au dubii, acesta fiind vizibil cu aparatul chirlian. Corpul care ajuta oamenii sa aiba legatura cu lumea ingerilor este mult mai subtil, iar la unele persoane mai putin dezvoltat decat la noii nascuti, de exemplu. Dar acest corp este la fiecare dintre noi, si daca il amplificam, putem si noi vedea ingerii, daca ne dorim asta cu umilinta si daca Dumnezeu crede ca ne este necesar. Oricum, fara vointa Lui, nimic nu e posibil. Si mamicile stiu primele ca ... copii vin cand vrea El si cand vor Ei, nu cand vrem noi. Ce dovada mai buna am putea avea?


Goethe spunea cam asa;" Lumile zeilor nu au murit, sunt moarte sufletele voastre..."

Mergi la inceput