Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Exista ingeri,cand ii vezi ii recunosti, negresit..

Si trebuie sa ai noroc sa poti intalni un inger, spun din exerienta!



25+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



probabil intilnesti un inger (bun) cand ai nevoie de el...

exista o diferenta clara (dupa cum e scris in Biblie) intre oameni, ingeri (buni si rai), demoni.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidalessia spune:

buna eu cred in ingerasi cred in minuni in maica domnului si isus hristos.cred ca exista si vegheaza asupra noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Exista ingeri,cand ii vezi ii recunosti, negresit..

Si trebuie sa ai noroc sa poti intalni un inger, spun din exerienta!



25+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



probabil intilnesti un inger (bun) cand ai nevoie de el...

exista o diferenta clara (dupa cum e scris in Biblie) intre oameni, ingeri (buni si rai), demoni.


michelle

Michelle...ma refeream la ingeri, nu la oameni..crede-ma stiu diferenta, chiar daca nu detaliez!


Concurs "Amintiri de vacanta2011", un vot va rugam:www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=19" target="_blank">AICI pentru fotografiile my1 si my2.Va multumim

27+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

exista o diferenta clara (dupa cum e scris in Biblie) intre oameni, ingeri (buni si rai), demoni.

michelle, care e diferenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21

exista o diferenta clara (dupa cum e scris in Biblie) intre oameni, ingeri (buni si rai), demoni.

michelle, care e diferenta?

pe scurt:
ingerii au fost creati inainte de om.
o parte din ei l-au urmat pe Lucifer(Satana) si au devenit ingeri rai(cazatori sau cum se mai numesc...)
demonii sunt spirite rele (ajutoare a le lui Satana)care pot sa intre in corpurile omenesti si sa le conduca.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

poti sa imi spui unde scrie in biblie ca ingerii au fost creati inainte de om?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21

poti sa imi spui unde scrie in biblie ca ingerii au fost creati inainte de om?


Iov.

daca nu gasesti o sa revin mai tirziu cu mai multe detalii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Alexia - daca judecam cronologic ar fi in felul urmator (parerea mea): in Geneza ne este scris despre ispitirea femeii. Si vedem ca este ispitita de sarpe. Si stim ca sarpele este Satan, de fapt care se numea Lucifer cand era in ceruri. Mai stim ca a fost dat jos din ceruri in urma razvratirii sale si a 1/3 din ingeri (Apocalipsa 12:9). Mai pe scurt: a fost creat, a stat o perioada in ceruri (Ezechiel 28:13:19) si apoi a fost aruncat din ceruri pe pamant (Apocalipsa 12:7-9). Deci a avut timp sa faca multe, apoi a venit la femeie sa o ispiteasca.
Are dreptate Michelle, dar nu mai stiu nici eu exact unde sunt scrise cuvintele clare ca ingerii au fost creati inaintea omului.
Sper ca te-a ajutat parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

My_Lady0091 - referitor la ce scriai mai sus partea cu "experienta" am o intrebart: ai vazut vreodata ingeri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in Iov 38 spune cam asa: ca fii lui D. au strigat de bucurie cand a fost creat pamantul.

in Isaiah 14 se vb de Lucifer= Diavolul...cum a decazut din rangul de capetenie a ingerilor, datoriei mandriei sale si a dorintei de a fi ca D.

michelle

Mergi la inceput