Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

cristoiu este adevarat ca oamenii folosesc doar in mica proportie aptitudinile cu care sunt inzestrati, dar fiecare din aceste aptitudini nu cred ca au foarte multe de a face cu ceea ce numeshti tu "desteptaciune". "Nu prea cred" - (citat din messajul tau), spune foarte multe despre "aptitudinea" ta de a spune ce gindeshti "tare shi raspicat". Nesiguranta de care dai dovada, inconstient banuiesc, vorbesc despre ceva. Despre ce, incearca shi intreaba-te singura. Te rog sa nu interpretezi raspunsul meu gresit.



Dino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dino, ma refeream la altfel de "desteptaciune", nu la cea intelectuala. Mai degraba un opus al "adormirii simturilor".

Nu iau nimic din ce spui tu gresit. Nu pot spune nimic raspicat pe subiectul asta fiindca pina una alta nu este demonstrabil. Este ca si cum as spune "raspicat" ca tu nu existi. Este posibil ca tu sa nu existi intr-adevar si sa fii doar o inventie a mintii mele plictisite. O fi posibil, dar nu e demonstrabil si nu este palpabil, de aceea nu o pot spune "raspicat".

Tu cit de des vezi ingeri? Si esti sigura ca nu e altceva? Cum poti sustine asa ceva atit de "raspicat"? Eu nu pot spune decit ca dubito ergo cogito, ergo sum. Certitudinile sunt de obicei mortale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

cristoiu nu am vazut ingeri, pentru ca doar cei cu sufletul curat ca lacrima ii pot vedea. Shi ii pot vedea la propriu. Eu sunt un simplu muritor, care nu-si pune multe intrebari despre viata shi moarte. Cred in D-zeu shi cred ca exista ingeri care au grija de noi in momente de grea cumpana, pentru ca am simtit des lucruri care au intrecut orice margine a logicului shi perceptibilului. Existenta Domnului este pe departe a fi un fenomen fizic care poate fi demonstrat shi prezentat de ex ca un simplu show al cometelor. In cazul acestei teorii tu hotarashti daca vrei sa crezi sau nu. Nici nu cred ca trebuie shi ar fi corect sa te impui sa crezi in aceasta existenta, dar sunt sigura ca va veni un moment in viata ta cind vei fi sigura ca un cineva atit de "abstract" shi "necunoscut" ti-a fost alaturi.

Ai incercat sa mergi la biserica vreodata? Fa un experiment shi dute o data. Asculta cu mare atentie sf. Liturghie shi nu gindi sau judeca prea mult. Stai shi asculta. Dupa, ieshi din biserica, inchide ochii shi stai 5 minute shi incearca sa vezi ce se intimpla cu tine. Vei simti ceea ce simte toata lumea ce merge acolo. Vei simti acea prezenta de care ai tu nevoie pentru a-ti demonstra existenta Domnului. Ea va fi acolo, intrebarea este daca vei dori s-o percepi.

Nu incerc sa fiu convingatoare. Ne-am provocat ambele la o discutie shi vreau sa discut.

Dino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dino, discutam, nu dam cu paru' Nu te mai scuza atit ca nu am luat postarile tale drept acuze sau atacuri personale. Sper ca nici tu pe ale mele. E doar o discutie.

Am fost la biserica, da. Nu, nu simt ce spui tu. Si nu cred ca e vorba de a deschide portile fiintei. Cred insa ca e posibil sa te autosugestionezi in a simti ceva ce nu este. Poate sa nu existe nimic si sa simti ca exista fiindca vrei sa simti. Am trecut prin faze de cercetare mistice si "am simtit" fel de fel de lucruri. Daca mi se spunea "acum ar trebui sa simti asta" ajungeam sa simt.

Nu sunt ateista, sunt agnostica. Si crede-ma ca mi-ar fi mai usor sa cred. Mi-as dori sa cred. Deci deschiderea exista. Dar nu simt nici ingeri si nici prezente, nici in biserica si nici in creierii muntilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Autosugestia e o mani****re directa a psihicului pe care o facem voit shi nu spontan. Prin autosugestie poti simti anumite lucruri, nu te poti face insa sa iubesti, sa fii fericit, sa te simti implinit. Daca ar fi posibil, am fi cu totii robii psihicului nostru shi am trai intr-un virtual fara margini. Cu ajutorul lui Dumnezeu insa, putem iesi din probleme reale cu psihicul intreg.

Nu shtiu ce sa mai zic Cristoiule, sa ashteptam momentul in care ashteptarile simtirilor te vor implini. Ma bucur ca eshti deschisa shi ca vrei sa crezi.




Dino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pina ieri nu stiu ce as fi raspuns la intrebarea asta. Numai ca ieri baiatul meu cel drag si nazdravan a reusit sa darime o comoda (deschizind sertarele si tragind de ele) inalta de 1,40 care avea un televizor pe ea. Comoda e pusa intre pat si geam, linga perete, intr-un spatiu lat exact cit ea. Adica in momentul in care a cazut nu era loc in stinga sau in dreapta ca sa te feresti din calea ei. SI cu toate astea, baietelul meu a scapat nevatamat (speriat, evident). Nu avea cum sa intuiasca singur traiectoria si cit de repede putea sa cada comoda aia uriasa (are 4 ani), nu avea cum sa fuga atit de repede din calea ei...Numai Dumnezeu si ingerasul lui puteau sa-l protejeze si sa-l scape de la o nenorocire. In astfel de momente nu ai cum sa nu te gindesti ca ceva mai presus de noi ne protejeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

eu cred in ingeri, pentru ca stiu ca exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Pina ieri nu stiu ce as fi raspuns la intrebarea asta. Numai ca ieri baiatul meu cel drag si nazdravan a reusit sa darime o comoda (deschizind sertarele si tragind de ele) inalta de 1,40 care avea un televizor pe ea. Comoda e pusa intre pat si geam, linga perete, intr-un spatiu lat exact cit ea. Adica in momentul in care a cazut nu era loc in stinga sau in dreapta ca sa te feresti din calea ei. SI cu toate astea, baietelul meu a scapat nevatamat (speriat, evident). Nu avea cum sa intuiasca singur traiectoria si cit de repede putea sa cada comoda aia uriasa (are 4 ani), nu avea cum sa fuga atit de repede din calea ei...Numai Dumnezeu si ingerasul lui puteau sa-l protejeze si sa-l scape de la o nenorocire. In astfel de momente nu ai cum sa nu te gindesti ca ceva mai presus de noi ne protejeaza.


Si ingerasii celorlalti copii care nu sunt scutiti de accidente ce faceau, erau la bere sau in pauza de masa?

Ingerul copilului omorit in masina pe autostrada pe cind taica-su ajuta un alt accidentat unde era?
Ingerii copiilor morti prin tomberoane abandonati de mame ce fac?
Ingerii copiilor rapiti si violati si omoriti pe unde umbla?
Ingerii copiilor arsi de vii sau morti de foame prin Africa sau cu SIDA pe unde sunt, trag mita de coada?

Poate copilul tau a avut noroc chior. Si data viitoare nu m-as baza ca sta ingerul de paza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cinismul tau ma lasa rece si nu-mi stirbeste credinta ca ceva mai presus de ceea ce intelegem si vedem noi mi-a salvat copilul. Nici eu nu inteleg mersul lucrurilor si atita suferinta in lumea asta, numai ca nu refuz sa cred intr-o minune daca ea se intimpla doar pentru ca nu se intimpla tuturor si pentru lucrurile nu-s drepte. As vrea sa-ti pot raspunde la intrebarile tale, dar nu am eu puterea sa dau astfel de raspunsuri...
Si stai linistita, copilul meu nu-i lasat de izbeliste, nu cred ca ingerul lui pazitor e dator sa aiba grija de el in locul meu, spun doar ca intr-un minut in care n-am fost linga el, cineva l-a protejat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Si ingerasii celorlalti copii care nu sunt scutiti de accidente ce faceau, erau la bere sau in pauza de masa?

Ingerul copilului omorit in masina pe autostrada pe cind taica-su ajuta un alt accidentat unde era?
Ingerii copiilor morti prin tomberoane abandonati de mame ce fac?
Ingerii copiilor rapiti si violati si omoriti pe unde umbla?
Ingerii copiilor arsi de vii sau morti de foame prin Africa sau cu SIDA pe unde sunt, trag mita de coada?



Dar poate ca ar muri inca si mai multi copii daca nu ar sta de paza ingerii lor.

Mergi la inceput