Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:


Dpdv al meu nu exista ingeri... poate doar spirite si alte cele. Ar fi totusi dragut sa aflam toate astea cand murim. Gandul ca o sa mor fara a afla nimic nou, fara nici o revelatie e de-a dreptul ingrozitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Exista ingeri...cine crede in Dumnezeu si Isus Cristos stie asta...
Ma bucur ca sunt persoane care au descris experiente ca sa se vada ca exista, cred ca foarte putini ii vad, dar mult mai multi ii simt...si atunci nu mai e nici o indoiala ca EXISTA...MULTUMUM LUI DUMNEZEU CA NI I-A DAT!

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Si eu cred ca exista ingeri . De ce spun asta ? Pentru ca sora mea a murit acum trei ani ( avea 20 ani atunci ) si cred ca s-a transformat in ingerul meu pazitor .O buna perioada am visat-o in fiecare noapte.In noptile in care eram framantata de vreo problema si nu stiam cum sa o rezolv venea la mine imbracata in ceva alb dar de fiecare data in vis o alungam . Imi era frica de ea , nu stiu de ce . Ultima data in vis a incercat sa se apropie de mine si eu am inceput sa tip ,, Pleaca de aici , mi e frica de tine !,, si de atunci nu am mai visat-o niciodata dar stiu ca e tot timpul langa mine si ma ajuta cand am probleme de orice natura ar fi ele.
Va pup si va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floridia spune:

da cred ca exista ingeri.Daca nu ar fi existat nu cred ca fetita mea ar mai fi trait si acum.A avut multe de infruntat pentru a opri boala da care diana sufera si deocamdata boala sia stagnat evolutia desi riscurile sunt mari sa evolueze.Noi ne rugam la ingerasul nostru sa ne ajute fetita sa traiasca su sa ne incante viata si de acum incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

normal ca exista ingeri,ca doar la botez am primit inger pazitor.De altfel exista si o rugaciune f.frumoasa,numita Canon de pocainta catre sfintul inger pazitor la vietii.Sa ne rugam ctre ingerul pazitor sa ne protejeze si o va face!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Babisa

Citat:
Da,cred ca exista,dar nu cred ca se arata si ca iau forme umane...un inger este ceva ceres,ceva sfant.Nu vad de ce acesti ingeri s-ar arata,daca exista cu adevarat ,cred ca rolul lor este sa ne protejeze de undeva de sus.Mai cred ca Dumnezeu interzice acestor ingeri sa se arate noua...de ce ar incalac un inger cuvantul Domnului?Nu vreau sa contrazic ceea ce a spus sileriki,dar pur si simplu cred ca a fost doar in inchipurea sa...s-a trezit si a atipt la loc si a visat acest inger,stim cu totii cat de reale sunt uneori visele.Si eu am avut multe experiemnte ca cel descris de sileriki...dar sunt sigura ca au fost numai in inchipuirea mea.
Asta este parerea mea si sper sa nu supar pe nimeni.


Nu stiu de unde ai scos asta.Cum poti sa spui asa ceva? . Si o sa-ti dau si cateva exemple din Biblie ca sa vezi de cate ori a trimis Dumnezeu ingeri. Dumnezeu a trimis pe inger la Maria ca sa-i spuna ca e aleasa sa-l nasca pe Isus, D-zeu a trimis inger la Iosif sa-l instinteze ca trebuie sa plece in Betleem, D-zeu a trimis 3ingeri lui Avraam, Iacov sa luptat cu un inger, la Lot au venit 3 ingeri.Sunt sigura ca mai sunt si alte exemple pe care nu mi le amintesc acum. Si credca mai sunt destule.

Si acuma ca sa raspund si eu la subiect...Da cred ca exista ingeri. Ingeri buni si ingeri rai. Fiecare au influenta lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorinake

si ca sa completez ce am mai spus de spre ingeri, voi povesti un vis al meu:
in visul meu suna telefonul, iar la capatul celalat al firului o voce firava imi spune ca este fetita mea, nenascuta, de doua luni, pe care o cheama MINA. Ea este ingerul meu, numai ca, e prea multa rautate in lumea asta si se teme sa vina la mine! din aceasta cauza imi apare doar in vis...acolo nu exista nimic rau care sa o faca sa sufere!


"Help my bunny take over the world!"
http://tt.lilypie.com/VGHop3.png







Asta seamana cu visul meu de cand aveam cam 10 ani. Tot asa, suna telefonul, raspund, si la telefon am auzit o voce, cum nu mai auzisem niciodata. Era ingerul meu, care, imi spunea sa pazesc poruncile. Mi-a vorbit atat de frumos, de bland, incat nu voi uita niciodata acel vis.

Crinuta si Rayan










Fara Dumnezeu nimic nu e.
concerning your soul

traieste sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floridia spune:

Ingerasii pentru mine inseamna speranta si putere de a merge mai deaparte.Diana pentru mine e un ingeras ea are mereu purtere de a merge mai departe si a lupta cu boala ea este un izvor de SPERANTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Da, cred ca exista ingeri sau oricum niste fiinte care ne apara, aceasta aparare poate fi si prin anumite sentimente, ca nu trebuie sa faci acel lucru ca nu este bine, ca este periculos. De exemplu, eu m-am imprietenit cu o colega de serviciu, care si ea m-a dezamagit pana la urma, dar eram prietene, am iesit de cateva ori impreuna, am fost la nunta ei, ea a venit la cununia mea civila, o ajutam cat puteam nu lucram pe aceeasi sectie, si ea intr-adevar m-a ajutat cu niste bani, ca eram intre salarii si trebuia sa ii platesc varului meu un ecocord, ca intrase in panica ca are ceva la inima si ii promisesem ca il ajut. Eu cu sotul meu ne hotaram sa emigram, nu stia nimeni de intentiile noastre, cu ea nu prea ma mai intalneam asa des ptr ca se facuse asistent medical, pana atunci era curiera, dar vine o data pe sectia mea si din vorba in vorba spune ca vrea sa isi faca o casa ca statea cu tatal ei, cumnata si fratele intr-un apartament cu 3 camere, ca are nevoie de un girant ca ea nu este rea platnica, batea apropo-uri, nu m-a intrebat direct. Eu nu stiam ce sa fac, imi venea sa ii zic ca eu am sa plec din tara si nu vreau sa girez pe nimeni ca nu vreau sa fie o piedica in plecarea mea, dar parca ceva imi spunea sa nu-i zic, si eu aanam momentul, ziceam ca daca ma insista o data ii spun, dar pana la urma nu a mai insistat si nu i-am spus. Atunci am vorbit mai multe care nu mai ea le stia si la vreo 2-3 saptamani primesc un tel ciudat, probabil facut sa ma cert cu sotul meu. Dar de fiecare data cand vorbeam cu ea se intampla ceva ciudat dupa, ultima data i-am spus ca plec si nu pot sa o ajut, ca nu mai vin la serviciu si la vreo 2-3 saptamani a venit unul la noi la usa intr-o dimineata si ne-a amenintat, nu s-a prezentat, el o tinea una si buna ca sotul meu l-a injurat la telefon. Dar noi nu-l cunoastem.
Si mama mea il viseaza pe tatal meu, cel putin cand eram noi mici, tatal meu este mort, dar de fiecare data cand il visa paraca o averitza ca ceva este rau, a doua zi ori se simtea maica-mea f rau sau se spargea vreo teava, pana l-a urma a zis mama ca mai bine nu o mai anunta, acum nu stiu daca il mai viseaza sau nu.
Si sotul in una din zile, cand conducea, parca ceva il facea sa incetineze putin si a facut-o la timp ca i-a taiat unul fata cu masina.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

- Exista ingeri? Cu siguranta, da.
- Exista ingeri pazitori, fiecare dintre noi are unul sau mai multi? Nu stiu exact.Inclin sa cred ca da.
- De unde stiu ca exista ingeri? Stiu pentru ca le simt prezenta atunci cand ma rog, dar ei sunt oricum tot timpul in preajma noastra.
- De ce nu ii pot vedea? Eu nu sunt pregatita pentru o astfel de experienta, daca un inger s-ar materializa cumva, in orice forma, langa mine probabil ca as lesina de teama.
- Le pot auzi vocea? Nu, nu distinct, dar unele dintre gandurile mele sunt, de fapt, inspirate de ei.
- Care este misiunea lor? Aceea de a ne asista si a ne ajuta de-a lungul experientelor pe care le traim de-a lungul vietii, pentru ca, in final, sa progresam spiritual.
- Ne dirijeaza ei viata? Nu, doar ne ofera "sfaturi"; alegerile sunt lasate la liberul nostru arbitru.
- Se pot materializa? Istoria mentioneaza numeroase cazuri de acest fel dar eu nu am fost martora unei astfel de situatii.
- Sunt ei rudele noastre care au trecut dincolo? Nu stiu. Nu as avea curajul sa pretind ca stiu raspunsul la aceasta intrebare.
- Ce simt in prezenta ingerilor? Lumina.

Mergi la inceput